אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך להשתלטות: פרוטרום תמנה דירקטור באנזימוטק צילום: תומי הרפז

בדרך להשתלטות: פרוטרום תמנה דירקטור באנזימוטק

יצרנית תמציות הטעם והריח רכשה נתח נוסף ממניות אנזימוטק הישראלית שנסחרת בנאסד"ק. האחזקה הנוכחית (9.63%) מקנה לפרוטרום זכות למינוי דירקטור מטעמה ואפשרות להשפיע על קבלת החלטות

06.08.2017, 08:17 | ניר טל

כמה ימים לאחר שפרוטרום הפכה לבעלת עניין באנזימוטק הישראלית שנסחרת בנאסד"ק, ואף שחררה רמזים באשר להשתלטות פוטנציאלית בעתיד, היא הגדילה את אחזקתה בחברת הביומד ל־9.63% מהון המניות. על פי דיווח של חברת הטעמים וחומרי גלם, היא רכשה 2.06% נוספים מאנזימוטק בתמורה ל־4.3 מיליון דולר במסגרת כמה עסקאות בבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

בכך מגיעה השקעתה של פרוטרום באנזימוטק לכ־17 מיליון דולר לפי מחיר ממוצע של 7.8 דולר למניה, מחיר הנמוך ב־20% ממחיר המניה ביום המסחר שקדם להודעה. אחזקה בסדר גודל כזה צפויה להקנות לפרוטרום את הזכות למנות דירקטור בהנהלת אנזימוטק, שנסחרת לפי שווי של 225 מיליון דולר, ולהיות מעורבת בתהליך קבלת ההחלטות.

תזמון הרכישה הנוכחית מאותת לבעלי המניות באנזימוטק, ובראשם קרן הגידור של ג'ון פולסון (18.3%), קיבוץ מענית באמצעות חברת גלעם (14%) ובית ההשקעות ילין לפידות (11.24%), כי פרוטרום צפויה להמשיך ולנסות להגדיל את אחזקתה בעתיד הלא־רחוק. כעת פרוטרום היא בעלת המניות הרביעית בגודלה באנזימוטק, כשאחריה קרן בראשית המחזיקה ב־6.13% מהמניות.

אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום, צילום: תומי הרפז אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום | צילום: תומי הרפז אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום, צילום: תומי הרפז

מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי, כבר הגדיר ביותר מרמז את תוכניותיה של פרוטרום לגבי עתידה של אנזימוטק, כשאמר בשבוע שעבר: "אנחנו חושבים הרבה זמן שהחברה (אנזימוטק - נ"ט) יכולה להיות מעניינת אם תעשה שינויים אסטרטגיים. היום יש הנהלה חדשה, וצריך לתת לה קרדיט, לעקוב ולראות אם יש שינויים. אני חושב שיש באנזימוטק פעילויות מאוד מעניינות וכאלו שתורמות פחות לתוצאות״.

את ההשקעה באנזימוטק מימנה פרוטרום ממקורותיה העצמאיים, ואף שברמה הכספית לא מדובר מבחינתה ברכישה מהותית, ברמה המעשית מדובר בהשקעה חריגה ביחס לאסטרטגיית הרכישות של פרוטרום בשנים האחרונות. אסטרטגיה זו כוללת ברוב המקרים רכישות של חברות פרטיות במנגנון EARN OUT: פרוטרום רוכשת נתח גדול ממניות החברה (80%-60%) כאשר ניתנת לה האופציה לרכוש את יתרת המניות כמה שנים לאחר מכן על בסיס תוצאות החברה.

אנזימוטק מפתחת, מייצרת ומשווקת חומרי גלם ביו־אקטיביים המבוססים על ליפידים (שומנים) למגוון תחומים בהם תעשיות תוספי תזונה ומזון רפואי, בריאות ותחליפי החלב לתינוקות. תחומים אלה סינרגטיים בעיקר לפעילות חומרי הגלם הייחודים של פרוטרום.

אנזימוטק ממגדל העמק הוקמה לפני 20 שנה והונפקה ב־2013 בנאסד"ק לפי שווי של 300 מיליון דולר. מיום ההנפקה ועד עתה איבדה מניית החברה 45% משווייה. את הרבעון הראשון של 2017 סיימה אנזימוטק עם רווח מזערי של 25 אלף דולר על מחזור של 12 מיליון דולר, זאת בהשוואה לרווח של 1.5 מיליון דולר על מחזור של 14 מיליון דולר ברבעון המקביל. את 2016 סיימה אנזימוטק עם הפסד חריג לאחר כמה שנים של רווחיות.

בעקבות זאת ביצעה אנזימוטק כמה שינויים בחודשים האחרונים, ועיקרם מינויו בסוף 2016 של ארז ישראלי למנכ"ל במקומו של ד"ר אריאל כץ הנמנה עם מייסדי החברה. אנזימוטק דיווחה לאחרונה גם על מינויו של דרור ישראל, לשעבר סמנכ"ל הכספים של איזיצ'יפ, לסמנכ"ל הכספים החדש בחברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות