אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון על ביטול חוק מיסוי דירה שלישית: "מאוכזב, נמשיך להיאבק במשקיעים" צילום:אלעד גרשגורן

כחלון על ביטול חוק מיסוי דירה שלישית: "מאוכזב, נמשיך להיאבק במשקיעים"

שר האוצר: "עשרות אלפי זוגות צעירים שהיום התאכזבו מהחלטת בג"ץ; "; המחנה הציוני: "ניצחון אדיר לדמוקרטיה"; יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש מליכוד: "חוק מיסוי דירה שלישית היה חוק רע שלא ניתן להעבירו אלא תוך לחץ התקציב. כנראה גם שלא נמשיך לדון בו"

06.08.2017, 18:54 | עמרי מילמן ושחר אילן
סערה במערכת הפוליטית בעקבות החלטת בג"ץ לבטל את חוק מיסוי דירה שלישית. שר האוצר, משה כחלון, התייחס בפייסבוק להחלטה וכתב:

"אני מביע צער ואכזבה עמוקה מהחלטת בג"ץ. אני בטוח שיש איתי עשרות אלפי זוגות צעירים שהיום התאכזבו מההחלטה הזו".

לדברי כחלון, "זה לא הקושי הראשון. עברנו המון קשיים, מבעלי ממון, מבנקים, ממוסדות פיננסים מאינטרסנטים שרוצים שמחירי הדיור יעלו והזוגות הצעירים יתרחקו מדירה. אבל אני מתחייב כאן, אנחנו נמשיך להיאבק במשקיעים, זה לא יעלה על הדעת שאדם יחזיק ארבע וחמש ושש דירות ולאחר לא תהיה דירה ולא יהיה לו גם את החלום לדירה. נמשיך להיאבק למען הזוגות הצעירים בכל הדרכים העומדות לרשותינו".

משה כחלון, צילום: יאיר שגיא משה כחלון | צילום: יאיר שגיא משה כחלון, צילום: יאיר שגיא

בתוך כך, כחלון פנה ליו"ר ועדת הכספים משה גפני בבקשה לקיים דיון נוסף בחוק. מוקדם יותר אמר גפני ל"כלכליסט" כי יקבל החלטה בנוגע לחוק רק לאחר שילמד את פסק הדין במלואו.

סיעת המחנה הציוני הגיבה הערב (א') להחלטת בג"ץ בעתירת סיעות האופוזיציה. "נצחון אדיר של הדמוקרטיה ביום בו בית המשפט מניף דגל אדום ומחזיר אל הכנסת חוק שהועבר על ידי הקואליציה בהליך בריוני ואנטי דמוקרטי באישון לילה.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) יוזם העתירה: "החלטה וחשובה של בית המשפט היום. הרשלנות בחקיקת חוק דירה שלישת היתה בגדר גניבה באישון לילה, מחטף חריג בחומרתו שהביא למצב שחוקק חוק רע ומלא כשלים. החוק מודים גם באוצר, אין בו כדי להביא שינוי ולהרחיק משקיעים משוק הנדל"ן אלא לייצר עליה במחירי השכירות. העיקרון שהוביל לכאורה לחקיקת החוק נכון, הביצוע הכושל הביא לתוצאה הפוכה. יש להחזיר את החוק לועדת הכספים, ולדון בו על פי הנוהל התקין".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני: "בג"ץ קבע היום שמה שאמרה האופוזיציה בהובלת סיעת המחנצ נכון: ככה לא מעבירים חוק. בג"ץ שם היום גבול לממשלה שחצתה גבולות במחטפים וזלזול בציבור ובנציגיו. חוקי מדינה חורצים גורלות של אנשים ם ולא ניתן לממשלה להעביר אותם בדורסנות, בלי דיון ובלי שחברי הכנסת יודעים על מה הם מצביעים. דמוקרטיה היא לא שלטון הרוב, היא שמירה על זכויות כל אזרח ואזרחית ואני שמחה שבג"צ הבהיר את זה לממשלה היום".

 בכירים בקואליציה הביעו הערב תמיכה בהחלטת בג"ץ לפסול את חוק מס דירה שלישית. חבר ועדת הכספים ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר ש"למרות התוצאה הקשה שבה בית המשפט מבטל חוק של הכנסת, הפעם מדובר בפסק דין נכון גם בעיניים שמרניות. אין זה מתפקידו של בית המשפט להתערב בתוכנם של חוקי הכנסת ופסילת חוק בשל תוכנו אינה לגיטימית. כאן בית המשפט לא פסל את החוק בשל תוכנו אלא בשל פגיעה בכללי המשחק הדמוקרטיים במסגרת הליכי החקיקה". לדבריו בפסק הדין הזה בית המשפט מחזק את הכנסת ושומר על מעמדה כשהוא קובע שהיא אינה יכולה לשמש חותמת גומי של הממשלה ועליה לפעול בהתאם לכללי המשחק הדמוקרטיים שנקבעו בחוק"

ח"כ יואב קיש, צילום: אלכס קולומויסקי   ח"כ יואב קיש | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ יואב קיש, צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד הפתיע כשהביע תמיכה בהחלטת בג"ץ. קיש אמר ש"אני מתנגד לפסילת חוקים או מעורבות דעתנית בחקיקה על ידי בג״ץ, זה לא תפקידו. אך כשמדובר בשיפוט על הליך פגום ולא מהות, זו בהחלט סמכות שקיימת לבג"ץ". עוד הוסיף קיש: "חוק מיסוי דירה שלישית היה חוק רע שלא ניתן להעבירו אלא תוך לחץ התקציב. עכשיו שבוטל על ידי בג״ץ בגלל הליך חקיקתו החפוז כנראה גם שלא נמשיך לדון בו".

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, אמר: "כולנו תמשיך לפעול למען צינון שוק הדירות הגדלת ההיצע והרחקת משקיעים מהשוק". לדבריו, "המלחמה במשבר הדיור לא פשוטה ואין זה הקושי הראשון שאנו נתקלים בו במלחמה למען הזוגות הצעירים. שר האוצר ומפלגת 'כולנו' מתמודדים יום יום מול הבנקים ובעלי הממון".

יו"ר ועדת הרפורמות של הכנסת ח"כ רחל עזריה מכולנו אמרה: "אני מצטערת על פסיקת בג"ץ אך מקבלת אותה, מאחר שאני מכבדת את בג"ץ גם כשאיני מסכימה עם החלטותיו". לדבריה, "זה חוק חשוב שכן בישראל נכון שיהיה מס על ריבוי נכסים כפי שיש במדינות רבות בעולם. זאת דרך להתגבר על הפער הבין-דורי ולתת לצעירים הזדמנות להגיע לדירה ולצבור הון".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), חבר ועדת הכספים של הכנסת, אמר בתגובה: "זו ההוכחה הטובה ביותר לדורסנות של הממשלה את הכנסת. לא לחינם בחרנו לעזוב את הדיונים בוועדת הכספים באותו לילה אפל. למרות שהזהרנו וצעקנו, הממשלה סירבה לשמוע והמשיכה לדרוס כל הליך תקין. חברי הקואליציה סגרו עסקאות במסדרון, הדפיסו את הסיכומים לנוסח ודרשו שנצביע בלי שקראנו וידענו על מה מבקשים שנצביע. ככה לא מתנהל פרלמנט במדינה דמוקרטית וככה לא מנהלים מדינה. טוב שבג"ץ מחק את החרפה הזו ועומד על כבודה של הכנסת".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
סלוגן שיקרי, אין שום תמיכה לצעירים בחוק הזה ומשקיעים זה דבר טוב
בשורה התחתונה משתמשים בסלוגן עזרה לצעירים לקבלת תמיכה. זוהי אמרה שנועדה לגרום לקונים לשבת על הגדר. אך שום דבר באמת לא יקרה כדי שמחירי הדירות ירדו. זהו מצב מלאכותי שנועד ליצור באזזזזזזז שתוכנו אינו אמת לגבי השוק הנדלן. חוק שמטרתו האמיתי להכניס כסף רב לקופת האוצר על חשבון מעמד הביניים. חוק הזוי ולא דמוקרטי. בלוף. כל הכבוד לבגץ.
רמי  |  27.10.17
26.
המשקיעים הם לא אויב הכלכלה , תבין זאת מר כחלון
איך כחלון מנסה להילחם בהורדת מחירי הדיור , על ידי הוספת מס , ממתי מס נוסף מוריד מחירים הרי הוא רק יעלה מחירים גם של שכירות וגם של רכש דירה. אם תעשו חשבון תגלו שמחיר הדירה בנוי בעיקרו ממס , יותר מ 60% מס. ממשלה שבאמת רוצה להוריד מחיר יכולה להוריד ביום אחד את מחיר הקרקעות , אבל מה הם לא רוצים , הם רוצים עוד מ ס י ם . אז אל תתנו שיעבדו עליכם. אם תחשבו כמשקיעים תמיד תחפשו דרכים להרוויח , אם כחלון היקר יחסום את דרכי המשקיעים כאן זה ברור שכל משקיע שפוי ישקיע מעבר לים,שם יש הזדמנויות ורווחים גדולים בהרבה מהקמצוץ של 2% במתקבל מהשכרת דירות. כחלון היקר הליקוק שלך לזוגות הצעירים הוא דימיוני , וטעות , כי ברגע שיש להם דירות אז הם עוברים לצד השני. עוד מעט בחירות , אני מקווה לא לראות אותך בכנסת הבאה.
בני  |  07.08.17
25.
פופוליסט מזן נחות
האם אתה מתכוון לבעלי ההון שלא רצית לגעת להם בגז? איזה בליל שטויות. מי שמך ״להלחם במשקיעים״? האם זה מה שמוטל על שר אוצר? ומדוע לא יתכן שאדם שהצליח בעסקיו יחזיק שבע דירות? דפקט תורן שמפחד לעשות מה שצריך. על כל פנים, הבט מאחוריך זה גבאי שבא להשאיר לך אבק! אפס!
מצליף  |  06.08.17
לכל התגובות