אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל בזן: "להעביר אותנו זה לא ריאלי, אפילו את האמוניה לא הצליחו להעביר"

מנכ"ל בזן: "להעביר אותנו זה לא ריאלי, אפילו את האמוניה לא הצליחו להעביר"

החברה של משפחות עופר ופדרמן הציגה היום תוצאות כספיות לרבעון השני שכללו שיפור ברווחיות ובמרווח הזיקוק. זאת, אחרי ירידה ברווחיות ברבעון הראשון בגלל שיפוצים במתקני החברה

07.08.2017, 11:51 | אורן פרוינד

בתי הזיקוק בחיפה (בזן) שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר ופטרוכימיים של דיויד פדרמן סיימו את הרבעון השני של 2017 עם עלייה ברווחים לעומת הרבעון המקביל. מדובר בשינוי מגמה לאחר הרבעון הראשון של השנה שבו נרשמה שחיקה ברווחיות על רקע מהלך שיפוץ כולל במתקנים של החברה שהקטינו את התפוקה.

קראו עוד בכלכליסט

אבנר מימון, מנכ"ל בתי הזיקוק בחיפה, ענה הבוקר (ב') בשיחה עם "כלכליסט" לאחר הדיווח על תוצאות הרבעון לקריאה להעביר את מפעלי החברה מאזור חיפה ההומה אדם לאזור פחות מאוכלס. הביקורת כלפי בזן החריפה לאחרונה בהמשך לסגירת מיכל האמוניה של חברת חיפה כימיקלים בחיפה (שאינו קשור לחברה). "זה לא ריאלי להעביר אותנו כי המתחם הוא ענק. מיכל אמוניה אחד לא הצליחו להעביר עד עצם היום הזה אז אותנו בטוח לא יצליחו".

"העברת בית זיקוק זה פרויקט לאומי בכל אספקט שתבחן אותו. המדינה צריכה לבחון אם היא רוצה לעשות את זה כיוון שיש אלמנטים של תעסוקה מאוד ברורים. יש פה 10 אלף בתי אב שמתפרנסים מהמקום הזה על כל מעגלי התעסוקה שלו. ואם רוצים לעשות מהלך כזה המדינה צריכה להוביל קו ברור לאן רוצה להגיע. והאמת שהמדינה אומרת הפוך – היא אישרה את התב"ע של האזור ומדברים על מועצה תעשייתית שתקום פה, ולכן כל הדיבורים על מעבר שלנו אלו דיבורים ריקים לחלוטין", אמר מימון.

אבנר מימון, צילום: עומר מסינגר אבנר מימון | צילום: עומר מסינגר אבנר מימון, צילום: עומר מסינגר

בזן סיימה את הרבעון עם שיפור של כ-39% ב- EBITDA הרבעוני המנוטרל והציגה מרווח זיקוק של 7.3 דולר לחבית ברבעון השני של השנה, בדומה למרווח ברבעון הראשון, ועלייה לעומת מרווח זיקוק של 6.3 דולר לחבית ברבעון המקביל.

 

עם תום תקופת השיפוצים. הנהלת בזן ציינה כי "מרווחי הפעילות של הקבוצה נותרו גבוהים כתוצאה מעודפי ביקוש לפולימרים ולתזקיקים בכלל וסולר בפרט, לצד ירידה בהיצע - על רקע הדממות של בתי זיקוק מתחרים באירופה, בשל שיפוצים ותקלות. תחום הפולימרים ממשיך לתרום באופן משמעותי לרווחי הקבוצה עם EBITDA שהסתכם בכ-65 מיליון דולר, ברבעון השני של השנה".

 

בזן הצליחה להציג מרווח זיקוק גבוה יותר מזה של הסביבה העסקית באזור. מרווח האורל הממוצע הסתכם ברבעון בכ-5.8 דולר לחבית, לעומת מרווח ממוצע של 3.2 דולר לחבית ברבעון המקביל.

ה-EBITDA המנוטרל של בזן ברבעון השני של שנת 2017 הסתכם בכ-157 מיליון דולר, בהשוואה לכ-113 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

התוצאות של הרבעון הראשון פגעו בתוצאות המחצית בעקבות השיפוץ שבוצע. ה-EBITDA המנוטרל במחצית הראשונה הסתכם בכ-231 מיליון דולר, בהשוואה לכ-236 מיליון דולר בתקופה המקבילה. העלייה היחסית בתוצאות התפעוליות ברבעון השני לעומת התקופה המקבילה אשתקד הינה, בעיקרה, על רקע עליית מרווחי הזיקוק, ניצולת מתקני הזיקוק וגידול בתפוקות הפטרוכימיה.

בימים האחרונים גוברים הקולות שקוראים להעביר את בזן מאזור מפרץ חיפה ההומה בבני אדם בהמשך לסגירת מיכל האמוניה הסמוך (שאינו קשור לחברה). בהנהלת בזן דוחים את הטענות האלו וטוענים כי אין זה ריאלי להעביר את מתקני החברה. 

בזן, צילום: אלעד גרשגורן בזן | צילום: אלעד גרשגורן בזן, צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות