אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תגובת הפרקליטות לביהמ"ש בעניין פישמן לא תואמה עם היועמ"ש; מנדלבליט: "תקלה חמורה" צילום: צביקה טישלר

תגובת הפרקליטות לביהמ"ש בעניין פישמן לא תואמה עם היועמ"ש; מנדלבליט: "תקלה חמורה"

היועץ המשפטי לממשלה הודיע שיצטרף לדיון בעליון בנושא חשיפת מסמכי ההלוואות שהעניק בנק הפועלים לפישמן, לאחר שבא כוחו הגיש נייר עמדה בנושא מבלי שהנוסח הובא בפני מנדלבליט

07.08.2017, 12:19 | גולן חזני ונעמי צורף
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט הודיע שיצטרף לדיון בבית המשפט העליון בנושא חשיפת המסמכים של ההלוואות שהעניק בנק הפועלים לאיש העסקים אליעזר פישמן.

בהודעה שהגיש לביהמ"ש העליון ציין היועמ"ש כי התרשם ש"זכות של מדינת ישראל או עניין ציבורי עלולים להיות מושפעים או כרוכים בהליך", ולכן החליט להתייצב לדיון.

קראו עוד בכלכליסט

היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט | צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ

בחודש יוני, במסגרת פסק דין שניתן בתביעה נגזרת שהוגשה על ידי בעל מניות בבנק הפועלים, חייב השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב את הבנק לחשוף את כל המסמכים הנוגעים להלוואות שהוענקו לאליעזר פישמן.

הבקשה של היועמ"ש מעניינת במיוחד על רקע העובדה שבדיון בבית המשפט המחוזי נמנע היועץ המשפטי מהבעת עמדה או לקיחת חלק בהליך המשפטי. בבקשה, שהוגשה באמצעות עו"ד לימור פלד, סגנית מנהל המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, נכתב כי "בא כוח היועץ המשפטי לממשלה הגיש בעבר נייר עמדה שבו צויין כי ככל שהמבקש יעמוד על בקשתו לקבל מסמכים, החוסים לכאורה תחת הסודיות הבנקאית, בא כוח היועמ"ש מבקש שתינתן לו אפשרות להגיש נייר עמדה מטעם המשיבים בטרם תינתן החלטה".

פלד הבהירה כי "עמדה זו הוגשה ע"י בא כח היועץ המשפטי מבלי שהחלטת בית המשפט או שנוסח העמדה שהוגש, הובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה".

"מדובר בתקלה חמורה", מציין מנדלבליט, "אשר מרגע שהתגלתה התקיימה סדרת בירורים ובעקבותיה הופקו שורה של לקחים".

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי נענה השופט אלטוביה לכל סעיפי הבקשה. השופט אישר לחשוף את כל הפרוטוקולים של הדירקטוריון ושל ועדות האשראי הנוגעים להיקף חובותיו של פישמן או להעמדת אשראי לקבוצת פישמן; את כל המסמכים הקשורים במתן הלוואות לפישמן על ידי הבנק, ואת כל הערכות השווי שיש בידי הבנק בקשר לנכסים שהועמדו על ידי קבוצת פישמן לאורך השנים כדי להבטיח את חובותיה לבנק. כמו כן אישר את חשיפת כל סיכומי הפגישות עם איש העסקים; דו"חות הביקורת הקשורים אליו; מסמכים המפרטים את היקף החובות של הקבוצה וכל התכתבות עם בנק ישראל לגבי הקשר בין קבוצת פישמן לבנק.

לפני כחודש, הגיש בנק הפועלים ערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה של השופט אלטוביה. בערעור שהוגש באמצעות משרד עו"ד גורניצקי נטען כי לא קיימות ראיות להגשת תביעת נגזרת, כנדרש על פי החוק.

הבקשה לחשיפת המסמכים הוגשה על ידי משה אהרוני באמצעות עו"ד תומר ברם על מנת שיוכל לבדוק אפשרות להגשת תביעה נגזרת נגד הבנק "בכל הקשור להתנהלותם במתן האשראי וההלוואות שניתנו לפישמן או חברות הקשורות אליו", נכתב. בבקשה צויין כי חובו של פישמן לבנק עומד על 1.8 מיליארד שקל.

בהחלטת השופט אלטוביה נכתב כי במסגרת הדיונים בתיק פשיטת הרגל, טען הבנק כי להערכתו, לאחר מימוש הבטוחות יעמוד חובו של פישמן לבנק על מיליארד שקל. "מכאן שמדובר בנזק גדול מאוד שייגרם לקופת הבנק, לציבור בעלי המניות ולציבור בכלל", נכתב בהחלטת השופט. "במצב דברים זה מחייב האינטרס הציבורי כמו גם אינטרס הבנק, חוסנו ואמון לקוחותיו בו לשנים לבוא, את חשיפת המידע כדי לבחון האם יש מקום להגשת תביעה נגזרת בשם הבנק נגמד מי מהמשיבים ואולי אף גורמים נוספים".

השופט אלטוביה הורה כי בשלב זה יחשפו מסמכים החל מתחילת שנת 2006 וכי אלו יהיו חשופים לעיניהם של המבקש ועורך דינו בלבד תוך שהם יתחייבו לשמירה על סודיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות