אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הביטוח מסרבות לבטח עובדים פלסטינים העובדים בישראל תחת היתר המינהל האזרחי צילום: יובל חן

חברות הביטוח מסרבות לבטח עובדים פלסטינים העובדים בישראל תחת היתר המינהל האזרחי

בהתאחדות המלאכה והתעשייה פנו למשרד העבודה בטענה כי על רקע סירוב חברות הביטוח לבטח עובדים פלסטינים בביטוח פנסיוני, המעסיקים שלהם הופכים בעל כורחם לעברייני דיני עבודה

07.08.2017, 13:51 | רחלי בינדמן

בעלי עסקים קטנים מוטרדים מהיותם מפרים בעל כורחם את דיני העבודה בשל סירוב חברות הביטוח לבטח מועסקים פלסטינים. עו"ד רוית גרוס מנכ"לית משותפת בהתאחדות המלאכה והתעשייה פנתה באחרונה במכתב דחוף לממונה על יחסי עבודה במשרד העבודה והרווחה בטענה כי קיבלה מספר לא מבוטל של פניות מבעלי עסקים יצרניים קטנים המעסיקים עובדים פלסטינים תחת היתר תעסוקה של המינהל האזרחי אך לא יכולים לספק להם ביטוח פנסיוני כנדרש בחוק.

בעוד שלגבי עובדים פלסטינים המועסקים בישראל תחת רשיון העסקה של רשות האוכלוסין וההגירה מוסדר הביטוח הפנסיוני על ידי העברת ההפרשות הפנסיונית על ידי המעביד לשרות התעסוקה, לא כך הדברים לגבי עובדי שטחים המועסקים בישראל תחת היתר תעסוקה של המינהל האזרחי.

קטיף שעועית, צילום: איי אף פי קטיף שעועית | צילום: איי אף פי קטיף שעועית, צילום: איי אף פי

מתברר כי חברות הביטוח הישראליות מסרבות להסדיר ביטוח פנסיוני עבור עובדים פלסטינים המועסקים בישראל תחת היתר תעסוקה של המינהל האזרחי, זאת בטענה שלא ניתן לגדר את הסיכון עקב אי יכולת לעקוב אחר מיקום שהייתו של המבוטח ובריאותו בתחומי הרשות הפלסטינית.

במספר מקרים הסכימו חברות הביטוח להחזיק את ההפרשות הפנסיוניות כפיקדון/חיסכון על שם העובד שיעמוד לרשותו עד תום תקופת העסקתו, אך משרד הכלכלה התנגד להסדר בנימוק שמדובר בעבירה על חוק איסור הלבנת הון. לטענת התאחדות המלאכה והתעשייה לא יתכן שחברות הביטוח מסדירות ביטוח פנסיוני לעובדי השטחים המועסקים תחת היתר עבודה של רשות האוכלוסין אך לא עושות זאת במסלול תעסוקה נוסף לעובדי השטחים המבקשים לעבוד תחת היתר המינהל האזרחי. כפועל יוצא אותם מעסיקים של עובדים עם היתר כאמור הופכים לעבריינים בעל כורחם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות