אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מס דירה שלישית: בג"ץ שרטט גבולות לקואליציה צילום: יאיר שגיא

דעה

מס דירה שלישית: בג"ץ שרטט גבולות לקואליציה

בניגוד לפסילות חוק קודמות, ההחלטה לפסול את חוק מס דירה שלישית לא תפגע במעמדו של בג"ץ בכנסת. סביר שחוקים מסובכים יקבלו בעתיד זמן דיון הגיוני, גם כשמדובר בחוק ההסדרים, והאופוזיציה תוכל להביע דעתה ולנמק הסתייגויות

08.08.2017, 08:20 | שחר אילן

בתשעת החודשים שעברו מאז אושר חוק מס דירה שלישית, פשט ביטוי חדש בכנסת: "פגם היורד לשורשו של הליך". אלו המילים ששימשו את היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון כשכתב את חוות הדעת הקטלנית שלו על הליך העברת החוק באישון ליל, בלי לתת לחברי הכנסת זמן ללמוד אותו. ינון אמנם ביקש מבג"ץ להסתפק באזהרה - בסוף הוא צריך להסתדר עם הקואליציה בכנסת  אבל אין ספק שחוות הדעת שלו היא הסיבה העיקרית לקבורת החמור של החוק.

קראו עוד בכלכליסט

משה כחלון, יוזם החוק, צילום: שאול גולן משה כחלון, יוזם החוק | צילום: שאול גולן משה כחלון, יוזם החוק, צילום: שאול גולן

 

 

אפילו סמוטריץ' תמך בהחלטה

בניגוד לפסילות חוק קודמות, ההחלטה לפסול את חוק מס דירה שלישית לא תפגע במעמדו של בג"ץ בכנסת. אולי להפך. כמה מבכירי הקואליציה בכנסת הזדרזו להביע תמיכה בהחלטה, בהם אפילו יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה. התערבות של בג"ץ בהליכי הכנסת נחשבת למעשה הרבה יותר מרחיק לכת מאשר התערבות בתוכנם של חוקים.

לראיה, זו הפעם הראשונה שבג"ץ פוסל חוק בגלל הליך. אבל חבר ועדת הכספים ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי סבור בדיוק ההפך - הוא מתנגד לפסילת חוקים בשל תוכנם, אבל טוען ש"בפסק הדין הזה בית המשפט מחזק את הכנסת ושומר על מעמדה כשהוא קובע שהיא אינה יכולה לשמש חותמת גומי של הממשלה".

את המסקנות מבג"ץ חוק מס דירה שלישית הסיקה הכנסת כבר כשהעבירה את חוק פיצול התאגיד לפני שלושה חודשים. יו"ר הקואליציה דוד ביטן שמע לאזהרות של ינון וקיים בו דיונים מרתוניים. ברור שאם תהיה שם פסילה, היא לא תהיה משום שלא ניתן מספיק זמן לדיונים.

צעד קטן בכיוון הנכון

זה לא סופם של מחטפי החקיקה בכנסת ולא של ההליך הבעייתי שנקרא חוק ההסדרים. ובכל זאת, בג"ץ שרטט לקואליציה גבולות. "להביא חוקים באמצע הלילה זה לא בסדר. לא יקרה יותר", אמר אתמול גפני.

סביר שחוקים מסובכים יקבלו בעתיד זמן דיון הגיוני, גם כשמדובר בחוק ההסדרים, והאופוזיציה תוכל להביע דעתה ולנמק הסתייגויות. זה גם אומר שמעכשיו הקואליציה לא תביא להצבעה נוסחי חוק שהשתנו דרמטית בלי לתת לח"כים זמן סביר ללמוד את השינויים. אז נכון שחוק מס דירה שלישית נפסל בגלל שרמס כל כלל, אבל פסק הדין גם יצר תקדים. בפעם הבאה בג"ץ עלול להתערב גם במקרה קיצוני פחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות