אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתפתחות של נטפים: חברה דומה, מכפיל מפולפל צילום: עמית שעל

פרשנות

ההתפתחות של נטפים: חברה דומה, מכפיל מפולפל

אף שנטפים מציגה נתוני הכנסות והרווחים דומים לאלה מ־2011, מקסיכם המקסיקנית רכשה אותה בשווי כפול מהשווי בו רכשה קרן פרמירה את השליטה בחברה לפני שש שנים, בעיקר הודות לאופטימיות בשווקים

08.08.2017, 08:41 | גולן חזני

בשנת 2011, כשקרן פרמירה רכשה את השליטה בנטפים לפי שווי של 850 מיליון דולר, הכנסות חברת ההשקיה בטפטוף עמדו על 820 מיליון דולר והרווח התפעולי תזרימי (EBITDA) עמד על 117 מיליון דולר. חמש שנים לאחר מכן, בשנת 2016, הציגה החברה נתונים די דומים: הכנסות של 875 מיליון דולר ורווח תפעולי תזרימי של 115 מיליון דולר. מקסיכם המקסיקנית, שרוכשת כעת את השליטה בחברה, עושה זאת על פי שווי של כ־1.9 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשורה תחתונה מדהימה וכמעט חסרת תקדים - אותה החברה, עם כמעט אותם המספרים, מוכרת את השליטה מחדש כעבור כמה שנים לפי שווי יותר מכפול.

מפעל נטפים בקיבוץ חצרים, צילום: מאיר אזולאי מפעל נטפים בקיבוץ חצרים | צילום: מאיר אזולאי מפעל נטפים בקיבוץ חצרים, צילום: מאיר אזולאי

איך זה קורה? כיום החברות בתחום ההשקיה נמדדות על פי מכפילים גבוהים יותר, ולכך יש להוסיף את העובדה שהמקסיקנים מוכנים לשלם פרמיית שליטה גבוהה יותר, ככל הנראה בשל הסינרגיה בין החברות.

מקסיכם נחשבת לחזקה באמריקה הלטינית ובאירופה, אך אין לה כמעט נוכחות בסין, הודו ומזרח אסיה. כעת המקסיקנים - שמייצרים בין היתר פלסטיק וצינורות פלסטיק - יוכלו להשתמש במערך ההפצה והתפעול של נטפים במדינות אלה וליהנות מהמותג החזק. נוסף על כך, לפי הערכות, הביצועים של נטפים יגיעו ב־2017 לשיא חדש - עם הכנסות של כ־950 מיליון דולר ורווח תפעולי תזרימי של כ־135 מיליון דולר.

נטפים נוסדה בחצרים באמצע שנות השישים. בתחילת שנות השבעים החליטו בקיבוץ להקים שלוחה בקיבוץ מגל וכך גם עשו במחצית העשור בקיבוץ יפתח. חלוקת העבודה וההכנסות נעשתה לפי שיווק לאזורים גיאוגרפיים בעולם, אך מגל הפכה דומיננטית יותר ויותר בשנות התשעים ושקלה למכור את חלקה. חצרים ויפתח התנגדו, ושלושת הקיבוצים הסכימו לבסוף על מיני־מיזוג המבוסס על הערכת שווי פנימית. קיבוץ חצרים קיבל 54% מהחברה, קיבוץ מגל 34% וקיבוץ יפתח 12%.

ואולם, המיזוג לא מנע מחלוקות נוספות, ולבסוף הוחלט שכפתרון קיבוץ מגל ימנה את יושב הראש וחצרים את המנכ"ל. התנהלות זאת הופסקה ב־2000, אז הוחלט למנות בעלי תפקידים.

בסוף 2008 - שנתיים לאחר שקרנות מרקסטון וטנא רכשו 30% מהמניות והורידו לראשונה את חצרים מתחת לרף השליטה - החברה נכנסה למשבר הקשה בתולדותיה. בעקבות המשבר העולמי היא איבדה כ־23% מהכנסותיה ב־2009. ההתאוששות שהגיעה בשנתיים שלאחר מכן הובילה למכירת השליטה, וחילוקי דעות בין הקיבוצים הטילו ערפל על מספר המניות שיימכר.

לבסוף נכנסה קרן פרמירה במקום קיבוץ יפתח וקרנות טנא ומרקסטון ורכשה חלק מהמניות של מגל וחצרים. השנתיים שלאחר מכן חזרו להיות קשות, אך אז עשתה פרמירה את הצעד המשמעותי שלה, ומינתה את מנהל אזור אסיה פסיפיק ואפריקה בחברה רן מידן למנכ"ל. מידן, שהיה אלמוני אז, הצליח להכפיל בכל שנה את המכירות בסין ולהעמיק את החדירה לאפריקה, ומיצב עצמו כמנכ"ל מהשורה הראשונה של ישראל.

רן מידן, שהיה אלמוני בעת מינויו למנכ"ל נטפים, הצליח להכפיל בכל שנה את המכירות לסין ולהעמיק את החדירה לאפריקה, צילום: עמית שעל רן מידן, שהיה אלמוני בעת מינויו למנכ"ל נטפים, הצליח להכפיל בכל שנה את המכירות לסין ולהעמיק את החדירה לאפריקה | צילום: עמית שעל רן מידן, שהיה אלמוני בעת מינויו למנכ"ל נטפים, הצליח להכפיל בכל שנה את המכירות לסין ולהעמיק את החדירה לאפריקה, צילום: עמית שעל

כך, לאחר כשש שנים בשליטת פרמיה, החברה עוברת לידיים מקסיקניות. האתגר העיקרי של המקסיקנים יהיה בגזרת החדשנות. נטפים נחשבת לחברה מובילה וחדשנית, אך הפטנטים שלה מתבססים על פיתוח חיצוני של רפי מהודר, שקיבל לאורך השנים תמלוגים המוערכים ב־60 מיליון דולר. כעת, בשביל לצמוח, המקסיקנים יצטרכו לפתח מערך חדשנות בתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ניתוח נכון אלב לא מושלם
הניתוח הוא נכון ביסודו אך מכך שהחברה לא גדלה בשוק שגדל באופן מובהק ניתן להבין כי לא היה וואקום ויש שחקנים רבים בשוק אם כי לא ענקים שמוכרים והגדילו את מכירותם והפתרונות שלהם. שוק זה קשור למחיר הדלקים שממנו מיוצר מרבית הצנרת (פלסטיק) ייטב שהמנכל לא יתהדר בנוצות שלא שלו כי מי שבאמת מבין יכול לראות כי אכן יש לו השפעה אבל רחוק מאד מאד מהשפעה מהותית. חייבים לזכור גם כי החברות המתחרות עברו תהליכים רדיקלית בשנים הללו, גון דיר וואטר נמכרה לקרן פימי שמנסה להחזיר קצת מהערך של פלסטרו ההסיטורית. נען דן עברה לידים של ההודים לאחר שהנהלת נען דאגה להוביל אותה אחורה. כנראה שלא ירחק היום בו גם הוא לא יהיה בחברה עקב חוסר יכולת ניהול גלובלית להגדיל את המכירות ולהתחרות בגופים חדשים שנכנסו לשוק לאחרונה.
משה  |  09.08.17