אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום נגד פאינה קירשנבאום בפרשת הכספים הקואליציוניים: "פעלה באופן שיטתי ומתוכנן" צילום: מיקי אלון

כתב אישום נגד פאינה קירשנבאום בפרשת הכספים הקואליציוניים: "פעלה באופן שיטתי ומתוכנן"

סגנית שר הפנים לשעבר מטעם "ישראל ביתנו" מואשמת בין השאר בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. כתבי אישום הוגשו גם נגד בכירים אחרים בהם דוד גודובסקי ששימש כראש המטה של ישראל ביתנו ורמי כהן ששימש כמנכ"ל משרד החקלאות

08.08.2017, 11:29 | זוהר שחר לוי

הבוקר (ג') הוגשו לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתבי אישום בפרשה 242, המכונה גם פרשת הכספים הקואליציוניים או פרשת ישראל ביתנו. כתבי האישום הוגשו, בין היתר, נגד סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום על עבירות רבות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.  

קראו עוד בכלכליסט

פאינה קירשנבאום, צילום: ארז ביטון פאינה קירשנבאום | צילום: ארז ביטון פאינה קירשנבאום, צילום: ארז ביטון

חמשת הנאשמים הנוספים, אלינסון, דהן, גליקסברג, לוי וולדברג נאשמים גם הם בעבירות שוחד. בכתב אישום זה מתקבצים נותני השוחד בפרשיות תנועת עזרא ועמותת איילים.

במחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ציינו כי כתבי האישום שהוגשו נגד 10 הנאשמים בפרשה 242 הם כתבי אישום ראשונים ואלו כוללים למעלה מ-10 פרשיות שונות. החלטה בעניינם של חשודים נוספים בפרשה תתקבל, כך לפי הפרקליטות, בתקופה הקרובה.

בכתבי האישום, שהוגשו ע"י עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן, ד"ר יונתן קרמר, עמרי קופלר וגיא גמליאל, נאמר כי החל משנת 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בדצמבר 2014, פעלה ח"כ קירשנבאום "באופן שיטתי ומתוכנן, לעיתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות. כך, במקרים רבים, ניצלה קירשנבאום את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה, ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה (הכספים הקואליציוניים), כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. זאת, בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים, אליה או למפלגה".

לפי האישום, לעתים קרובות קירשנבאום אף ביקשה, דרבנה או דרשה מעובדי ציבור אחרים, מראשי גופים ציבוריים, ממנהלי עמותות ומאנשים פרטיים לפעול עמה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן. כך נטען כי בחלק מהמקרים היא אכן קיבלה את השוחד שדרשה, במישרין לידה או לידי מקורבים לה, בדמות כספים או מוצרים או טובות הנאה אחרות.

במקרים אחרים, נטען, שיטת השוחד היתה מורכבת יותר: במשך השנים פנו אל קירשנבאום גופים שונים אשר ביקשו ממנה לפעול לתקצובם, ובכלל זאת המועצה האזורית שומרון, המועצה האזורית מגילות, עמותת עזרא, עמותת איילים וגורמים פרטיים אשר קידמו פעילות ציבורית. קירשנבאום הבהירה לאותם גורמים שהיא מוכנה לתקצבם, אך בעד זאת דרשו קירשנבאום וגודובסקי, בהזדמנויות שונות, שוחד בדמות נתח משמעותי מהתקציבים שהתקבלו או שיתקבלו.

לפי הפרקליטות, דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, אשר ביקשו לרצות אותם, ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם. ואכן, השוחד התקבל במספר דרכים: קידום מטרות פרטיות של קירשנבאום או של ישראל ביתנו, אשר הוצגו כלפי חוץ באופן מטעה כמטרות של אותן גופים; מתן שירותים ללא תשלום עבור מפלגת ישראל ביתנו; העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגה.

כך, לפי כתב האישום, נתח משמעותי מהכספים הקואליציוניים "התגלגל" בחזרה לכיסה של קירשנבאום או לכיס המקורבים אליה או למפלגה, במספר דרכים, כגון רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום, עבור קירשנבאום ובני משפחתה; מימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, כגון שירותי יחסי ציבור שניתנו לקירשנבאום כדי לשפר את מעמדה הציבורי, העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגת ישראל ביתנו בהיקפים של מאות אלפי שקלים, ועוד.

גודובסקי נאשם כי היה שותף מרכזי בתכנון ובהוצאה אל הפועל של חלק משמעותי ממעשיה הפליליים של קירשנבאום, כאשר לעיתים הוא פעל מתוך מטרה לקדם את ענייניו הפרטיים, לעיתים מתוך מטרה לקדם את ענייני קירשנבאום ולעיתים כדי לקדם את ענייני המפלגה.

כהן נאשם, בין היתר, בכך שנתן שוחד לקירשנבאום באמצעות מימון השקעתה בעסק שאותו הקימה, פעל להעברת כספים קואליציוניים לאיגוד הכדורסל בתמורה לשוחד שקיבל לידיו, זייף מסמכים שונים כדי להסתיר את פעולותיו ואף איים על קצין משטרה במהלך דיון בבית המשפט.

מעו"ד ירון קוסטליץ המייצג את מתן דהן ודני גליקסברג מעומתת איילים נמסר בתגובה להגשת כתב האישום: "צר לי מאוד כי תחת מגרפת כתבי האישום, נגררו פנימה מתן ודני, על לא עוול בכפם. אין חולק כי הם לא נטלו דבר לכיסם וכל פעולותיהם היו למען ישוב הנגב והגליל במסגרת עמותת איילים. לא היה מקום להגשת כתב האישום ואנחנו משוכנעים שכך יתברר בסוף ההליך".

עוד נמסר עו"ד ירון קוסטליץ בשם דני אלינסון: "דני אלינסון הוביל במהלך עשרים השנים האחרונות לעליית אלפי עולים לישראל ואלפי חניכי תנועות נוער במסגרת תנועת עזרא. אין חולק שאליסנון לא נטל שקל לכיסו. אנחנו מצטערים שהוא הוכנס בעל כורחו לפרשה זו. אני משוכנע כי כך יוחלט בסופו של עניין וצר לנו על דרך החתחתים שהוא נאלץ לעבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לגבי עמותת איילים - רוע לב בלתי נתפס של הפרקליטות
כמי שהקים עמותה ציבורית ועומד בראשה - אינני מסוגל להבין את ההעמדה לדין של ראשי עמותת איילים. אין כל טענה שלקחו שקל או אף אגורה לכיסם. הוצע להם לקבל תרומות/תקציבים לעמותה, שהייתה במצוקה תקציבית והם קיבלו כספים והשתמשו בהם למטרות העמותה. במדינה האכזרית ובמדיניות האכזרית של המדינה, שגורמת לחוסר כספי תמידי בעמותות כאלו, אין לראשי העמותה ברירה והם נאלצים לקבל כל תרומה או תקציב שניתן להם. להעמיד אותם לדין על כך נדרשים הרבה מאד רוע לב והתעלמות מוחלטת מהפעילות הנפלאה של עמותה כמו איילים.
מקים עמותה  |  08.08.17
לכל התגובות