אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרפת וגרמניה: הגיע הזמן שגוגל, אפל ופייסבוק יתחילו לשלם מסים צילום: Getty

צרפת וגרמניה: הגיע הזמן שגוגל, אפל ופייסבוק יתחילו לשלם מסים

רגולטורים יוצאים נגד החברות וההרגל שלהן להישען על אירלנד כמקלט. בתוך כך, צפויות צרפת וגרמניה להוריד את מס החברות, מה שמדאיג את ארה"ב; אם יתחילו לשלם באירופה, עלולות החברות להתחיל לעשות תרגילי מס בארץ מוצאן

08.08.2017, 18:31 | ויקי אוסלנדר

צרפת וגרמניה רוצות לגרום לענקיות הטכנולוגיה להתחיל לשלם מיסים. כבר שנים שחברות כמו גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון רושמות את הפעילות התאגידית שלהן במדינות שבהן שיעור מס החברות נמוך באופן מהותי.

קראו עוד בכלכליסט

ידועה בכך היא אירלנד, ששומרת על מס חברות שנמוך מ-5%, מה שמושך חברות רבות להקים בשטחה מטות ולפתח את התשתיות, בשיטה שידוע בכינויה "מסים תמורת כבישים".

משרדי גוגל בצרפת, צילום: Getty משרדי גוגל בצרפת | צילום: Getty משרדי גוגל בצרפת, צילום: Getty

"אירופה חייבת ללמוד להגן על האינטרסים הכלכליים שלה", ציין שר האוצר הצרפתי ברונו לה מר בראיון לבלומברג. צרפת, לפי לה מר, צפויה להציג כללים פשוטים יותר למיסוי חברות טכנולוגיה. בין היתר לה מר ציין כי צרפת תוריד את מס החברות ל-25% עד סוף כהונתו של עמנואל מקרון, ראש ממשלת צרפת הטרי.

מס החברות במרבית מדינות גוש היורו עומד על בין 30% ל-33%. כאמור, מאוד לא תחרותי לעומת אירלנד. בצרפת רוצים – בעזרת גרמניה – לגייס את כל מדינות הגוש להנהיג מדיניות מעט קלה יותר, תוך שהם מחייבים את ענקיות הטכנולוגיה לשלם את המסים הנדרשים. "חברות לא יכולות להנות מהיתרונות של עסקים בצרפת או אירופה מבלי לשלם את המסים הרלוונטיים שחברות מקומיות משלמות", ציין לה מר. גרמניה וצרפת דנו בסוגיית המס בישיבה משותפת ומהלכים, ככל שיהיו, יבשילו רק לאחר הבחירות בגרמניה במהלך ספטמבר הקרוב.

באירופה מנסים לטפל בתמרוני המס של הענקיות כבר שנים רבות. בנציבות האירופית הקימו צוות חקירה בשם MaxForce. מדובר על צוות צנוע למדי שתחילה היה מורכב מארבע טכנוקרטים עם השאיפה היומרנית לבחון את תשלומי המס (ובעיקר העדרם) של מאות חברות זרות ברחבי אירופה. הם התמקדו בגוגל, פייסבוק, אפל, אמזון ודומותיהן.

הראשונה לפתוח את הכיס היתה אלפבית: ענקית החיפוש שדיווחה בבריטניה על רווחים בהיקף 18 מיליארד דולר בתקופה של כעשור, שילמה במצטבר רק 18 מיליון דולר מס. אחרי שהדבר נחשף הוסכם כי גוגל תשלם לבריטניה מיסים רטרואקטיביים בהיקף 150 מיליון דולר. מדובר על קנס שהוא לא יותר ממתאבן לעומת מה שהיה צפוי לבוא אחר כך. לפני כשנה השלימו במקספורס את חקירת אפל והחליטו כי זו תשלם לאירלנד מיסים רטרואקטיביים בהיקף 13 מיליארד יורו.

ארה"ב הגיבה בחריפות משום שהבינה שאם אפל תשלם את המסים לאירלנד - היא לא תשלם אותם לה. משרד האוצר האמריקאי הגיב בבוטות יוצאת דופן וציין בהכרזה רשמית כי "האיחוד חורג מסמכויותיו ועליו להפסיק", ושתל גם איום מרומז כשהוסיף, "אחרת נשקול תגובות פוטנציאליות". עם זאת, גם בארה"ב מנסים לטפל בבעיה. באפריל הודיע הנשיא טראמפ כי יבצע הפחתה דרמטית במס החברות מ-35% ל-15%. זאת, במטרה לטפל בבעיה שהקונגרס האמריקאי כינה "התחמקות" והכלכלן האמריקאי ג'וזף שטיגליץ, זוכה פרס נובל לכלכלה, קרא לה בפשטות "תרמית".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות