אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אליום תשלם למדינה תמלוגים על סטנטים אורולוגיים במחלוקת

אליום תשלם למדינה תמלוגים על סטנטים אורולוגיים במחלוקת

המדינה טענה כי תומכנים למערכת השתן שפיתחה החברה מבוססים על טכנולוגיה של רופא מבית חולים ממשלתי. מבלי להודות, החברה הסכימה לשלם תמלוגים של 2.25%-4.5%

10.08.2017, 08:47 | נעמי צורף

חברת אליום מדיקל סולושנס חתמה על הסכם תמלוגים לפיו היא תשלם למדינה תמלוגים בגובה 4.5% עבור מכירות של סטנטים אורולוגיים (תומכנים למערכת השתן) בין 2024-2015. על פי ההסכם, ביחס לתקופה שבין 2029-2025 תשלם אליום תמלוגים של 2.25%.

קראו עוד בכלכליסט

אליום, חברה ציבורית, דיווחה השבוע לבורסה כי התחייבה לרשום לטובת המדינה שעבודים על פטנטים על מנת להבטיח את התחייבויותיה.

אסף אלפרוביץ אסף אלפרוביץ' מנכ"ל קבוצת אליום אסף אלפרוביץ

הסכם התמלוגים נחתם לאחר שב־2013 העלתה המדינה טענות כי הסטנטים האורולוגיים שפיתחה אליום מבוססים על טכנולוגיה שפותחה על ידי רופא בכיר בבית חולים ממשלתי אשר ייעץ לחברה.

לכן, כך טענה המדינה, כל זכויות הקניין הרוחני בטכנולוגיה שייכות לה. אליום טענה מנגד כי למדינה אין זכויות בטכנולוגיה וכי לא מדובר בפטנט שעובד מדינה הגיע אליו במסגרת עבודתו. כמו כן, היא העלתה טענה כי חלה התיישנות על הפטנט.

הצדדים נכנסו למשא ומתן שנמשך עד לאחרונה, ולבסוף סוכם כי אליום תשלם תמלוגים מבלי שמי מהצדדים יודה בטענות. בנוסף, סוכם כי הרופא הבכיר שלקח חלק בפיתוח המוצר ישלם קנס חד פעמי למדינה עבור זכויות השימוש בטכנולוגיה.

עוד במסגרת ההסכם, הצדדים ויתרו על כל הטענות והתביעות הקשורות לקניין הרוחני ולמוצרים בהסכם עם המדינה. כמו כן, הצדדים התחייבו שלא לנקוט בצעדים או לערער על תוקף הפטנטים המוגדרים בהסכמים. על פי הדו"חות הכספיים של החברה, בשנת 2016 היא מכרה מוצרים שונים ב־7.3 מיליון שקל והפסידה 23.9 מיליון שקל.

מדובר בהישג נוסף למדינה באכיפת זכויות קניין רוחני בהמצאות שפותחו על ידי עובדי מדינה. לאחרונה הגיעה המדינה להסכם פשרה עם חברת אומריקס, במסגרתו שילמה החברה למדינה סכום של 15 מליון דולר עבור המצאת הדבק הביולוגי. גם במקרה הזה טענה המדינה כי מדובר בהמצאה שפותחה על ידי רופא בבית חולים ממשלתי.

תביעות נוספות של המדינה בקשר לטכנולוגיה שפותחה על ידי חוקרים עובדי מדינה ומוסחרו לצדדים שלישיים תלויות ועומדות בבתי המשפט.

עו"ד אסנת דפנה מהיחידה לאכיפה אזרחית, שייצגה את המדינה במשא ומתן, אמרה אתמול כי "המדינה תמשיך לנקוט בכל ההליכים הנדרשים על מנת לשמור על הקניין הרוחני שלה ותקצה לעניין זה את כל המשאבים הנדרשים".

עורכי הדין ליעד וטשטיין, אמירה מנגלוס ואורי פרוכטמן ממשרד ליעד וטשטיין ושות' ייצגו גם כן את המדינה במשא ומתן. "מדובר בהישג חשוב", הוסיף עו"ד וטשטיין. "הליך זה וההישג של המדינה בתיק הדבק הביולוגי יביאו לשינוי כללי המשחק".

מאליום נמסר בתגובה: "אנחנו שמחים על הסכם הפשרה המביא לידי ביטוי את הסכמות הצדדים. לקו מוצרי הסטנטים פוטנציאל צמיחה משמעותי, ולכן אנו מאמינים כי נביא ליצירת ערך גם לבעלי המניות שלנו וגם למדינה. כעת נוכל להתמקד בפיתוח העסקי של החברה לרבות קו הסטנטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות