אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדת רשות השידור לשעבר עתרה לבג"ץ: האוצר פוגע בזכויות מי שהועסק בחוזים אישיים צילום: עמית שאבי

עובדת רשות השידור לשעבר עתרה לבג"ץ: האוצר פוגע בזכויות מי שהועסק בחוזים אישיים

לטענת העובדת החלטה מנהלית של הממונה על השכר באוצר קובעת כי עובד שיתבע תשלום על שעות נוספות שעליהן לא קיבל תגמול "ייענש" בקיזוז כספים מתנאי הפרישה שלו

10.08.2017, 12:09 | אביב גוטר
עובדת רשות השידור לשעבר נועה ברק עתרה לבג"ץ בבקשה שיורה על מתן צו על תנאי וצו ביניים נגד החלטה מנהלית של הממונה על השכר במשרד האוצר, ערן יעקב, לקיזוז תביעות חוב המוגשות על ידי עובדי רשות השידור לשעבר שהועסקו בחוזים אישיים.

בהחלטה שהתקבלה באגף הממונה על השכר במשרד האוצר בחודש יוני הוחלט על הכנסת סעיף "הקיזוז" לתנאי הפרישה של עובדי רשות השידור שהועסקו במסגרת חוזים אישיים. כלומר, עובדים שביצעו שעות נוספות מבלי לקבל על כך תגמול יוכלו להגיש תביעות חוב נגד הרשות, אולם הסכום שייפסק יקוזז מדמי הפרישה הסופיים של העובד.

ב-2009 נחתם הסכם קיבוצי מיוחד בין ההסתדרות לעובדי הרשות העוסק בסיום העסקתם של עובדי הרשות בו נכללו הוראות באשר לתנאי הפרישה השונים, במסלולים שונים. עובדי רשות השידור המועסקים חולקו למעשה לשניים: עובדים המועסקים ברשות השידור (בעלי דרגה) ועובדים המועסקים בחוזה אישי מול רשות השידור. בעלי דירוג דרגה זכאים להטבות וזכויות מסוימות במסגרת ההסכם הקיבוצי המלא שחל עליהם. עובד השייך למסלול זה חותם מראש על כתב ויתור לתביעות חוב עתידיות אולם אם יחליט להגיש אזי סעיף הקיזוז יחול עליו. לעומת זאת במסלול החוזים האישיים סעיף זה לא נכלל במסגרת ההסכם הקיבוצי המיוחד וזאת במטרה להיטיב עמם.

 , צילום: עמית שאבי צילום: עמית שאבי  , צילום: עמית שאבי

ברק, שהועסקה ברשות השידור בשיטת שוברי תשלום בין השנים 1998-2003 ולאחר מכן עברה לשיטת חוזה אישי. כשנסגרה הרשות החלה לרכז את שעות העבודה הנוספות שביצעה במהלך השנים על מנת להגיש תביעת חוב המוערכת במאות אלפי שקלים. יש לציין כי במסגרת תביעת חוב שהגישה ברק בעניין הוותק התקבלה הכרעה בתחילת יוני במסגרת הליך מהיר שיצרה ועודדה רשות השידור על מנת לחסוך לעובדים ביורוקרטיה משפטית מסובכת.

אולם לאחר שהוחלט להחיל את סעיף הקיזוז על עובדים במסלול החוזים האישיים, עיתונאים חוששים להגיש תביעות חוב נגד הרשות משום שאלו יקוזזו מדמי הפרישה להם זכאים ולכן נמנעים מכך.

עו"ד ברק בר-ורשבסקי ממשרד שפירא בר-ורשבסקי ושות' המייצג את נועה ברק מסר כי "העתירה לבג"ץ עוסקת בפגיעה קשה בזכות הגישה לערכאות של עובדי רשות השידור בעלי החוזים האישיים, אשר הממונה על השכר באוצר מונע מהם הלכה למעשה להגיש תביעות חוב. כל זאת, בהסתמך על הוראה מהסכם קיבוצי אשר מעולם לא חל על בעלי חוזים אישיים. מכאן שמדובר לכאורה בפגיעה בזכות יסוד חוקתית ללא הסמכה בדין על כל המשתמע מכך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות