אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: סעודיה תנפיק את חברת הנפט שלה בניו יורק - למרות הסיכונים המשפטיים צילום: בלומברג

דיווח: סעודיה תנפיק את חברת הנפט שלה בניו יורק - למרות הסיכונים המשפטיים

הנסיך הסעודי מעדיף לבצע את ההנפקה הגדולה בהיסטוריה בבורסת ניו יורק - ולא בלונדון - בשל שיקולים פוליטיים; עורכי הדין מזהירים מסיבוכים הנוגעים לחוק האמריקאי נגד מימון טרור

11.08.2017, 15:14 | שירות כלכליסט
סעודיה מעדיפה את בורסת ניו יורק כיעד להנפקה של ענקית הנפט שלה, ארמקו, זאת אף שחלק מהיועצים הפיננסיים והמשפטיים המליצו על לונדון, כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס, המתבססת על מקורבים לנושא.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריהם, ההחלטה הסופית לגבי המיקום שבו תבוצע ההנפקה, שצפויה להיות ההנפקה הציבורית הראשונה (IPO) הגדולה בעולם, תתקבל בסופו של דבר על ידי יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמן. לפי המקורבים, הנסיך מעדיף את בורסת ניו יורק בשל "שיקולים פוליטים", בהתבסס על מערכת היחסים בין וושינגטון וריאד. אולם, לפי המקורבים הנסיך ייקח בחשבון גם שיקולים פיננסיים ומסחריים.

על אף ההעדפה לניו יורק, עורכי הדין של ארמקו מזהירים מסיכונים משפטיים הקשורים לחוק האמריקאי נגד מימון טרור (JASTA). החוק, שעבר בספטמבר, מאפשר להגיש תביעות נגד ממשלת סעודיה בטענה שהיא סייעה לממן את התקפות הטרור של 2001, ולפיכך צריכה לשלם פיצויים למשפחות הקרבנות. בסעודיה מכחישים את ההאשמות. בכירים במדינה הפחיתו מחשיבות החוק, בטענה שהיא כבר השקיעה מיליארדי דולרים בארה"ב. לטענתם, הקשיים בניו יורק נובעים מהרגולציות המורכבות יותר שם, שעלולות לפגוע בריבונות של הממשלה הסעודית, שתישאר בעלת המניות העיקרית של החברה גם לאחר ההנפקה.

מתקן של ארמקו, צילום: רויטרס מתקן של ארמקו | צילום: רויטרס מתקן של ארמקו, צילום: רויטרס

בהתאם, בורסת לונדון, המעוניינת לזכות בהנפקה, מציעה לערוך שינויים ברגולציה לשם כך. על פי הדיווח, רשות ניירות ערך של בריטניה מוכנה ליצור מעמד "פרימיום" לחברות הנשלטות על ידי ממשלות, שיעניק להן פטור מדרישות רגולציה מסוימות. מלבד בורסות ניו יורק ולונדון, גם הונג קונג נחשבת לאופציה. בהנפקה צפויה ארמקו לגייס עשרות מיליארדי דולרים שיושקעו בחזרה במטרה לפתח תעשיות נוספות בסעודיה.

מארמקו נמסר בתגובה כי עוד לא התקבלה החלטה לגבי הבורסה שבו תתקיים ההנפקה מלבד בבורסת סעודיה בריאל. "כל האפשרויות נותרו על השולחן. אין אילוצים של לוחות זמנים שמחייבים החלטה מיידית", נמסר מהחברה.

מכירת 5% מארמקו עד השנה הבאה, עומדת במרכז "חזון 2030" – תכנית הרפורמות שמקדם הנסיך מוחמד המיועדת לגוון את הכלכלה הסעודית ולהפחית את התלות שלה בנפט. לטענת הנסיך, ההנפקה תעניק לחברה שווי מינימלי של 2 טריליון דולר, ואולם חלק מההערכות האנליסטים הן לשווי של 1-1.5 טריליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות