אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטריה באירופה: מיליוני ביצים הוסרו מהמדפים בגלל חשש מקוטל חרקים צילום: איי פי

היסטריה באירופה: מיליוני ביצים הוסרו מהמדפים בגלל חשש מקוטל חרקים

16 מדינות אירופיות והונג קונג קיבלו בחודשים האחרונים אספקה של מיליוני ביצים שנגועות בקוטל חרקים. חברות האיחוד מתקוטטות ומפנות את האשמה להולנד, ספקית הביצים המרכזית, אך בבריטניה מרגיעים ואומרים שלא נשקפת סכנה לציבור

12.08.2017, 17:10 | ynet

האירופים מודאגים. הנציבות האירופית הודיעה היום (ו') כי 15 מדינות שחברות באיחוד, יחד עם הונג קונג ושוויץ, ייבאו ביצים מזוהמות שהכילו קוטל חרקים. דובר הנציבות דניאל רוסריו אמר כי חברות האיחוד שנפגעו הן בריטניה, שבדיה, אוסטריה, אירלנד, איטליה, לוקסמבורג, פולין, רומניה, סלובניה, סלובקיה ודנמרק.

שרי הנציבות יתכנסו ב-26 בספטמבר בעקבות המקרה, ויו"ר הרשות לבטיחות המזון קרא למדינות לחדול מההאשמות הדדיות ולהפסיק לתקוף את בלגיה והולנד שידעו, לטענתן, לפני כולן על הזיהום.

ריקול ביצים ענק באירופה, צילום: איי פי ריקול ביצים ענק באירופה | צילום: איי פי ריקול ביצים ענק באירופה, צילום: איי פי

ברשת BBC הבריטית דווח כי בביצים המזוהמות, שהגיעו ברובן מהולנד - הספקית הגדולה ביותר באירופה - נמצא קוטל חרקים שמשמש בעיקר נגד כינים וקרציות, ושנאסר לשימוש בתעשיית המזון. על פי ההערכות, קוטל החרקים פוזר בחוות תרנגולות וכך הגיע לביצים. בני אדם שצרכו כמות גדולה של הביצים המזוהמות עלולים להיפגע בכליות, בכבד ובבלוטת התריס, והרשויות פועלות לצמצום תופעות הלוואי בקרב צרכנים שנפגעו.

 

דובר הנציבות האירופית דניאל רוסריו הודיע על סגירת חוות בהולנד, בלגיה, גרמניה וצרפת לאחר שהתגלו בהן עדויות לקוטל החרקים. מה שהתחיל מדיווח של כ-21 אלף ביצים נגועות שהגיעו לבריטניה מהולנד, התגלה כמחדל ייבוא של 700 אלף ביצים.

רשתות המזון הגדולות בבריטניה הורידו מהמדפים סלטים וכריכים שהכילו ביצים, ובבלגיה, הולנד וגרמניה דאגו להסיר כמיליון ביצים מהמדפים. עם זאת, רשות המזון בבריטניה דיווחה כי לא נשקפת סכנה לבריאות הציבור במדינה - שצורך כ-34 מיליון ביצים מדי יום.

שר החקלאות הצרפתי סטפן טראבר אמר כי כ-250 אלף ביצים נגועות נמכרו ברחבי המדינה מחודש אפריל, והורה להסיר את כל המוצרים שמכילים ביצים שהגיעו מהחוות החשודות. הרשויות בהונג קונג לא היססו וגם כן הורו להוריד מהמדפים את כל הביצים שיובאו מהולנד.

בנציבות האירופית אמרו כי הפגישה ב-26 בספטמבר לא הוגדרה כפגישת חירום, וכי טרם ידוע אם כל חברות האיחוד ישתתפו בה, או שרק חברי המדינות שקיבלו את הביצים הנגועות. המשטרה בגרמניה עצרה שני חשודים בפשיטה משותפת עם רשויות האכיפה הבלגיות, ומתמקדת בשתי חברות אספקת ביצים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות