אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש ברומניה עשוי לחלט לשפיר הנדסה ערבות בסך 50 מיליון שקל צילום: רודי אלמוג

ביהמ"ש ברומניה עשוי לחלט לשפיר הנדסה ערבות בסך 50 מיליון שקל

חברת התשתיות ניצבת בפני אפשרות שהערבויות שהעמידה יחולטו בעקבות מחלוקות משפטיות שלה מול הממשל

13.08.2017, 15:49 | ניר טל

חברת התשתיות שפיר הנדסה ניצבת בפני אפשרות שהממשל הרומני יחלט ערבות בהיקף של 50 מיליון שקל שהעמידה לפני כשנתיים - בשל מחלוקות משפטיות שהיא מנהלת מול הממשל. על פי דיווח החברה לבורסה (א'), בית המשפט ברומניה נענה חלקית לבקשת ערעור שהגישה חברת "שפיר מבנים הנדסה", חברה-נינה לשעבר של שפיר הנדסה שנמצאת בתהליך פירוק, לפני מספר חודשים בדרישה לביטול דרישה לתשלום קנס של 50 מיליון שקל שניתן לה בשל עבירות מס שביצעה.

קראו עוד בכלכליסט

ברקע לערעור, פרשה המלווה את שפיר הנדסה כבר שלוש שנים מאז החלו הרשויות ברומניה לחקור את "שפיר מבנים רומניה" שנמצאת בתהליך של פירוק הליכים ונמכרה עוד לפני הנפקתה של שפיר בבורסה בתל-אביב לצד שלישי. על פי החלטת בית המשפט ברומניה בינואר האחרון, נמצאה שפיר מבנים רומניה, ומנהלה הקודם אברהם מורגנשטרן, אשמים בביצוע עבירות מס בהיקף של 50 מיליון שקל. על מורגנשטרן, החשוד גם בשוחד של אנשי ציבור ברומניה, נגזר מאסר בפועל של 12 שנים. לאחר פסק הדין הגישו הצדדים ערעור, את תוצאותיו קיבלו לפני כיומיים כפי שעולה מהדיווח של שפיר.

על פי החלטת בית המשפט, שהתקבלה בבהילות לטענת שפיר, הערעור של שפיר מבנים רומניה (לשעבר חברת הנכדה) התקבל באופן חלקי כך שעונשו של אברהם מורגנשטרן יקוצר בשליש, הקנס שהוטל על החברה נכדה יעמוד על 300 אלף שקל לעומת 360 אלף שקל והדרישה לקנס בהיקף של 50 מיליון שקל נותרה בעינה.

על פי החלטת בית המשפט הרומני נדרשת החברה לשלם קנס בגין עבירות המס של החברה מתוך אותן ערבויות שהפקידה שפיר מבעוד מועד. בית המשפט הרומני הורה לרשויות המקומיות לעכב את ערבויות המס שנתנה שפיר בסכום זהה לסכום הקנס והמשמעות היא שהרשויות תוכלנה לחלט את הערבות. ואולם, מבחינתה של שפיר הנדסה לא מדובר בסוף פסוק.

בחברה מעדכנים כי הגישו פנייה רשמית לנשיא ולראש ממשלת רומניה וזאת מתוקף הסכם בין ממשלת רומניה לממשלת מדינת ישראל לעידוד והגנה הדדיים של השקעות. בחברה מסבירים כי מדובר בפניה מקדמית הנדרשת לפני בירור הסוגיה בבוררות בינלאומית בוושינגטון ובה נטען כי "האירועים במדינת רומניה (הקשורים לחברה) הינם תוצאה של התעמרות הממסד הרומני בחברה הרומנית ובמנהלה לשעבר, כתוצאה ממחלוקות עסקיות שבין הצדדים בקשר עם פעילות הקמת תשתיות כבישים ברומניה".

שפיר הנדסה שפיר הנדסה שפיר הנדסה

באשר להשפעה על תוצאות שפיר, בחברה כבר ביצעו הפרשות מצטברות של 61 מיליון שקל מאז החלה הפרשה. מרביתן, במהלך הרבעון הרביעי אז הפרישה שפיר הנדסה כ-45 מיליון שקל. "לפיכך לא צפויה כל השפעה מהותית נוספת על תוצאותיה העסקיות עקב תוצאות הערעור כאמור לרבות במקרה של חילוט הערבות בפועל", נכתב בדיווח.

מחברת שפיר נמסר בתגובה: "במסגרת ההליכים המשפטיים השונים הנוגעים לפעילותה של החברה בעבר ברומניה, שבוצעה באמצעות חברה 'נינה לשעבר', פנתה החברה לאחרונה לנשיא וראש ממשלת רומניה בדרישה לפתיחת הליך לבירור הסוגיה נשוא פסק הדין בערכאה בינלאומית בוושינגטון. החברה סבורה, כי בבסיס פסק הדין הנוכחי, שהאצתו והדרך שבה התקבל אינם יכולים שלא לעורר תמיהה, עומדים שיקולים זרים, הנוגעים למחלוקות עסקיות הקיימות בין החברה הנינה לבין ממשלת רומניה בנוגע לכספים, בסדרי גודל של למעלה מ-60 מיליון שקל, שנפסק שהם מגיעים לשפיר בהמשך לעבודות שביצעה ברומניה. בכל מקרה, החברה נקטה בגישה שמרנית בדוחותיה הכספיים, והיא ביצעה בהם בעבר הפרשה בגין כספי הערבויות שהופקדו במסגרת ההליך ברומניה, כך שלא קיימת חשיפה חשבונאית להליכים אלה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה