אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דניה סיבוס לרשות ההגבלים: "אגודת המנופאים יצרה קרטל" צילום: צילום מבצעי מד"א

דניה סיבוס לרשות ההגבלים: "אגודת המנופאים יצרה קרטל"

במכתב שהעבירה חברת הביצוע נטען, כי אגודת "שלי" שהקימו המנופאים מפרה את חוק ההגבלים העסקיים; מנופאי שחבר באגודה: "רצינו להביא פתרונות לענף כי אין מי ששומר עלינו"

13.08.2017, 18:30 | דותן לוי

"אגודת המנופאים 'שלי' מהווה "הסדר קרטליסטי אסור, אשר מפר את איסורי הליבה של חוק ההגבלים העסקיים", כך טוענת חברת דניה סיבוס בפניה לרשות ההגבלים העסקיים.

קראו עוד בכלכליסט

המכתב הועבר בשל הקמת אגודה שיתופית הנקראת "שלי" שמטרתה, כאמור, לאחד מספר רב ככל האפשר של מנופאים שיציעו את שירותיהם לחברות הביצוע, כך שכוחם אל מול החברות יגדל. דניה סיבוס, כאחת המעסיקות הגדולות של מנופאים, מתנגדת למהלך שעלול לייצר לה בעיה משמעותית בתפעול אתרי הבנייה ובזמינות העסקת המנופאים.

במכתב שנוסח על ידי משרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן נכתב, כי המנופאים עובדים כיום תחת חברות הבנייה או חברות כח אדם, שתי אפשרויות אשר מייצרות תנאים של שוק חופשי. עם זאת נכתב, כי עם ייסודה של האגודה היא למעשה אינה מפעילה מנופים, אלא מטרתה היא לגרוע אותם ממצבת כוח האדם של המעסיקים הקיימים והישירים שלהם, על מנת למכור חזרה את שירותיהם במחיר מופקע אשר משקף את כשל התחרות שיצרה האגודה.

קריסת מנוף בבת ים בחודש מאי השנה קריסת מנוף בבת ים בחודש מאי השנה קריסת מנוף בבת ים בחודש מאי השנה

"כל תכליתה הוא איחוד המנופאים לידי גוף אחד מרכזי אשר יוכל להפעיל את כוחו נגד חברות קבלניות וחברות אשר מספקות שירותי מנוף", לשון המכתב.

עוד ציינו בדניה סיבוס, כי ממילא למנופאים כוח רב אל מול חברות הביצוע עקב מחסור במנופאים, וכי לאחר שמנופאי מצטרף ל"שלי" הוא מחויב להציע את שירותיו באמצעות האגודה בלבד.

התאגדות המנופאים נעשתה עקב מספר תאונות גדול של מנופאים, ולאור טענות רבות שעלו מהשטח בנוגע תנאי העסקה ירודים, שעות עבודה רבות על המנוף, ומנופים לא תקניים עם תחזוקה לקויה אשר מסכנים את חייהם ואת שלום הציבור. כיום מפעילה אגודת המנופאים כ-13 מנופים בחברות שונות.

לדברי מנופאי שחבר באגודה, כל מנופאי שמצטרף מקבל תנאי העסקה הוגנים אך לא מוגזמים, "כמנופאים העלנו הרבה נקודות כמו היעדר ביטחון תעסוקתי, חברות לא מורשות להעסקה, הכשלים הבטיחותיים ועוד. גילינו שאף גוף לא היה שותף שלנו לתהליך, הרגשנו שדמנו מותר ואף אחד לא שומר עלינו, למרות שהנזק בקריסת מנוף הוא לא רק למנופאי אלא מסכן את הציבור כולו". עוד טען המנופאי, "לא יצרנו קרטל ולא היתה כאן רדיפת בצע אלא ביקשנו לחתוך את הרווח של ההנהלות של החברות, רצינו להביא פתרונות לענף. החברות דואגות לכיס שלהן למרות שבפועל משלמות למנופאים מחירי רצפה ועוברות על חוקי הבטיחות ושעות העבודה".

מאגודת המנופאים נמסר כי התלונה תיבחן משפטית והם יגיבו בהמשך.

בחברת דניה סיבוס סירבו להגיב.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "התלונה והחומרים שהועברו יבחנו על ידי מנהל ההסדרה והאכיפה בהתאם לסמכויות הנתונות למינהל לפי חוק. יובהר כי סמכויות האכיפה בכל הנוגע לחוק הינן פליליות . אין באמור כדי לאשר את תוכן התלונה ובשלב זה איננו יכולים למסור מידע נוסף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות