אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנשיאת מרים נאור: "ועדת הכספים אינה אמורה להיות חותמת גומי של האוצר" צילום: עומר מסינגר

הנשיאת מרים נאור: "ועדת הכספים אינה אמורה להיות חותמת גומי של האוצר"

בג"ץ דחה את עתירת ח"כ סתיו שפיר שביקשה סעדים לריסון ההעברות התקציביות, למרות שהשופטים ציינו את רשימת הישגי העתירה. המשנה לנשיאה רובינשטין: "יש צורך בנוהל שקיפות ההעברות כדי להאיר פינות אפלות"

13.08.2017, 19:05 | שחר אילן

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור קובעת כי "ועדת הכספים אינה אמורה להיות 'חותמת גומי' המאשרת את החלטות שר האוצר ללא הפעלת שיקול דעת עצמאי. על הוועדה לתת דעתה להעברות תקציביות שצריכות להדליק נורה אדומה". המשנה לנשיאה בדימוס אליקים רובינשטיין קובע כי יש צורך בנוהל שקיפות ההעברות כדי להבטיח ש"יוארו פינות אפלות".

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) עתרה לבג"ץ בעבר וביקשה שורה של סעדים לריסון ההעברות התקציביות (שינויים בתקציב) שמאשרת ועדת הכספים של הכנסת לבקשת האוצר בהיקף של עשרות מיליארדים מדי שנה.

במהלך הדיונים בעתירה היא רשמה מספר הישגים: נקבע נוהל שקיפות להעברות התקציביות, והוסכם ששינויים תקציביים שהממשלה יודעת עליהם מראש או שינויים שחוזרים מדי שנה יוכנסו לבסיס התקציב. עם זאת, בג"ץ דחה היום את העתירה כיוון שסירב לבקשת שפיר לחייב את הממשלה להכניס לבסיס התקציב גם שינויים מתוכננים וצפויים.

בג"ץ מברך על נוהל ההעברות החדש שקבעה ועדת הכספים, שמחייב את האוצר למסור מידע נרחב על כל העברה אך מסרב לתת לו תוקף של פסק דין. זאת, כיוון שלא היתה בקשה כזו בעתירה המקורית. הנשיאה נאור כתבה כי "ככל שתיוותרנה מחלוקות בעניינו או בעניינים אחרים הנוגעים למנגנון הפיקוח – דלתות בית המשפט פתוחות". ובכל זאת השופטים יצאו מגדרם כדי להסביר כמה חשובה ומשפיעה היתה העתירה.

הנשיאה נאור כתבה בפסק כי "ועדת הכספים היא חלק מאמצעי הפיקוח של הכנסת על הממשלה, המהווים יחד את מערך האיזונים והבלמים בין הרשויות". נאור קובעת כי "על הוועדה לתת דעתה להעברות תקציביות שצריכות 'להדליק נורה אדומה' כגון העברות תקציביות המוגשות זמן קצר לאחר אישור חוק התקציב השנתי, בקשות להעברות תקציביות החוזרות על עצמן לשם אותה מטרה ובהיקף זהה מדי שנה בשנה ובקשות המוגשות ללא הסברים נאותים". עוד היא קובעת כי "על הוועדה לקבל את מלוא המידע הדרוש מבעוד מועד ולגבש כלים מתאימים שיסייעו בידה בנושא".

השופט בדימוס רובינשטיין כתב כי "העובדה שהוועדה יצרה ואישרה – בעקבות המלצתנו – נוהל עבודה מדברת בעד העתירה בקול גדול. יש צורך בנוהל כדי להבטיח ש'יוארו פינות אפלות'. יש לברך על קיומו של נוהל, המסייע הן לשקיפות הן לסדר התקין בין הכנסת לבין הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות