אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הניאו נאצים מפסידים במלחמת האינטרנט צילום מסך מהדיילי סטורמר

דו"ח טכנולוגי

הניאו נאצים מפסידים במלחמת האינטרנט

אתר הדיילי סטורמר הועף משרתי גו דאדי ונאלץ לעבור לרשת האפלה בעוד פייסבוק ורדיט מבריחות משתמשים ניאו נאצים, מארק צוקרברג לא מוכן לקבל ביקורת מהקהל הרחב ומלחמת הפטנטים בין וויימו ואובר ממשיכה להסתבך

16.08.2017, 17:33 | יוסי גורביץ
אל המטרה, אש!

דיווחנו אתמול על כך שהדיילי סטורמר, האתר הניאו נאצי המוביל בארה"ב, הועף מגו דאדי ונזרק מגוגל. לאחר שהנאצים בחנו את האופציות שלהם במוסקבה, הם נחתו בסופו של דבר ברשת האפלה. אי אפשר לעשות להם שם יותר מדי, וכעת הלחץ מופנה אל חברת קלאודפלייר - שמספקת להם הגנה מפני התקפות DDoS. קלאודפלייר טוענת להגנתה שהיא לא אחראית לתוכן בשום צורה, מה שנכון, ושהיא לא מספקת להם במה, מה שגם נכון, ושאם היא לא תספק להם שירותים מישהו אחר יעשה את זה. שזה נכון, אבל זה גם התירוץ של סוחרי סמים. יתר על כן, ללא ההגנה של קלאודפלייר ספק אם הדיילי שטורמר יהיה באוויר ולו יום אחד.

הבעיה עם קלאודפלייר, והסיבה שהיא נמצאת תחת כל כך הרבה לחץ כרגע, היא ההיסטוריה שלה של שיתוף פעולה עם הנאצים. בעבר, אם מישהו היה מתלונן בפני החברה על התוכן שנמצא בדיילי סטורמר, היא היתה שולחת את הפרטים שלו לאתר – ושם הוא היה הופך מיד למטרה של קמפיין הטרדות מצד הנאצים.

הדיילי סטורמר, צילום מסך מהדיילי סטורמר הדיילי סטורמר | צילום מסך מהדיילי סטורמר הדיילי סטורמר, צילום מסך מהדיילי סטורמר

האחרונים נמצאים במצור מכל הכיוונים. פייסבוק החלה למחוק קישורים למאמר ויראלי של הסטורמר, שתקף את קורבן הרצח בשרלוטסוויל. היא גם החלה בכיסוח מאסיבי של קבוצות ניאו נאציות אצלה, שעד לאחרונה יכלו להסתובב שם חופשיות ומאושרות. אחת הקבוצות שהיא הסירה נקראה Right Wing Death Squad. המממ, שם לגיטימי לגמרי ולא ברור מה עורר את חשדה של פייסבוק דווקא לאחר הרצח בשרלוטסוויל. קבוצה אחרת נקראת Physical Removal, או בעברית טרנספר, והיא עוסקת בניחשתם מה.

גם לרדיט היה פורום בשם זהה, ואתמול – אחרי לחץ כבד – היא מחקה אותו. בכל המקרים, גם פייסבוק וגם רדיט התחמקו מדיון בנושא ואמרו שהפורומים הוסרו משום שהם "מפירים את מדיניות התוכן שלנו".

במקביל, אתרי גיוס הכספים ברשת מבהירים שאם מישהו חושב שהוא יגייס באמצעותם כספים לחשוד בביצוע הרצח, ניאו נאצי בשם ג'יימס פילדז, שישכח מזה. תומכיו של פילדז ניסו לגייס כספים להגנה המשפטית שלו; GoFundMe , קיקסטארטר ואינדיגוגו הבהירו שזה לא יקרה בבית ספרם. יש להניח שפילדז יקושש את הכסף שלו באמצעות אתרי גיוס הכספים היחודיים של הימין.

ומעבר לכל זה, שורה של אזרחים נלהבים החלו לצוד נאצים בעצמם. העצרת הנאצית צולמה מהרבה מאד זוויות. תוך זמן קצר, למשל, התחילו למצוא תמונות של פילדז משתתף בחלקים שונים של העצרת. אבל זה לא נגמר שם: אזרחים טובים זיהו מספר אנשי ימין שהיו מעורבים בהתקפה אלימה במיוחד על מורה, מה שיסייע לרשויות החוק, וחשבון טוויטר בשם @yesyoureRacist הבטיח להפוך את הנאצים הצועדים למפורסמים מאוד.

בלי שאלות קשות

בתור אדם שמפעיל שירות חובק עולם שמעודד אנשים לספר כמה שיותר על עצמם, מארק צוקרברג מתנהג בצורה מוזרה מאוד. הוא צינזר לאחרונה שאלות על יוזמת הפילנתרופיה שלו ושל אשתו.

צוות היוזמה - היא נקראת Chan-Zuckerberg Initiative – הזמין את הציבור לשאול כל מה שיעלה על דעתם (AMA) ברדיט. ואולם, בכל פעם שמישהו העז לשאול שאלות על התנהלותו של צוקרברג, או אפילו הזכיר את שמו, או מתח ביקורת על היוזמה, השאלות שלו נמחקו מיד ובמקומן הופיע טקסט שבישר חגיגית על המחיקרה.

לא אוהב שאלות. צוקרברג, צילום: גטי אימג לא אוהב שאלות. צוקרברג | צילום: גטי אימג'ס לא אוהב שאלות. צוקרברג, צילום: גטי אימג

אחד המגיבים שאל האם רק נדמה לו או שכל התגובות שמבקרות את צוקרברג נמחקות. התגובה שלו נמחקה זמן קצר לאחר מכן. חלק מהשאלות שהופנו לצוקרברג זכו לכ-200 הצבעות חיוביות.

חלק מהשאלות עסקו בטיב היוזמה עצמה: היא לא מוסד ללא כוונת רווח אלא חברה בע"מ, שיכולה להרוויח, לתרום תרומות פוליטיות, לעסוק בשתדלנות ולשמור על הפעילות שלה סודית. אחת השאלות שנמחקו מיד היא האם פרויקט המיפוי הגנטי שהיוזמה עוסקת בו יהיה זמין גם לתאגידים, ומה הם יעשו במידע: "אני נורא רוצה לחשוב מחשבות חיוביות בנושא, אבל אנחנו מדברים פה על המייסד של פייסבוק", כתב גולש.

לפי כמה הערכות, צוקרברג מתכנן לרוץ לנשיאות ארצות הברית ב-2020. תשמור האלה ותציל.

איפה המסרונים החסרים?

אובר נאלצה לחלוק עם וויימו מבית גוגל 400 הודעות טקסט ששלח המנכ"ל לשעבר של אובר, טראוויס קלאניק, לאנתוני לוונדובסקי, שעבר לאובר עם חברת קש שהקים זמן קצר לאחר שפרש מגוגל. על פי טענתה של גוגל, שאין עליה עוררין, לוונדובסקי גנב מחברת וויימו 14,000 מסמכים שקשורים לפרויקט הרכב החכם שלה; אובר טוענת שהיא מעולם לא ראתה את המסמכים הללו. בינתיים נאלצה אובר לפטר את לוונדובסקי, שכנגדו מתנהלת תביעה נפרדת.

הבטיח הבטחות. קלאניק, צילום: TechCrunch הבטיח הבטחות. קלאניק | צילום: TechCrunch הבטיח הבטחות. קלאניק, צילום: TechCrunch

המשפט בין אובר ו-ווימו יתחיל באוקטובר, אבל גוגל עדיין טוענת שאובר משחקת משחקים ומעלימה ממנה מסמכים קריטיים. 400 המסרונים הללו, למשל, מעידים על קשר חברי ואמיץ בין לוונדובסקי וקלאניק, אבל הם לא אומרים כמעט כלום על נושאים עסקיים. יש בהם עניין – לוונדובסקי מבטיח שקלאניק ש"אנחנו הולכים להשתלט על העולם, רובוט אחרי רובוט" – אבל אין בהם בשר.

גוגל טוענת, עם זאת, שמדובר במידע חלקי בלבד; המסרונים הם מפברואר 2016 והלאה, בעוד שידוע שקלאניק פגש את לוונדובסקי קודם לכן, ושהחלקים המסריחים של העסקה התרחשו ככל הנראה בינואר 2016. אובר טוענת להד"מ. השופט יצטרך להחליט.

קצרצרים

1. עוד יום, עוד בלאגן משפטי של אובר: רשות הסחר הפדרלית סיימה טיפול בתלונה נגד אובר, שהואשמה בכך שלא הגנה כיאות על המידע של נוסעיה וששיקרה להם בנושא. הרשות החליטה – היא קיבלה החלטה דומה ביחס לפייסבוק לפני מספר שנים – שאובר תהיה תחת פיקוח במשך 20 השנים הקרובות ותיאלץ לעבור בדיקה של הרשות מדי שנתיים. כמו כן ייאסר עליה לשקר בגסות בנושא כפי שעשתה בעבר. סביר להניח שבאובר מגחכים על ההחלטה החלשלושה הזו, שלא קונסת אותה אפילו בשנקל. תזכורת: אם ברצונכם למנוע מחברות מסחריות לעשות דבר-מה, עליכם לפגוע להן במקום היחיד שכואב להן: בכיס.

2. להקה של חברות טכנולוגיה מובילות – אפל, גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט, סנאפ ועוד – הגישו תצהיר ידיד בית המשפט לעליון האמריקאי, שבו הן קוראות לו לצמצם משמעותית את היכולת של כוחות המשטרה לקבל גישה למידע סלולרי ללא צו. הן לא רוצות שהשלטון יתעסק במידע של המשתמשים שלהן, כדי שהם לא יחששו להמשיך ולהשתמש. כי אם כן, איך הן יוכלו בעצמן להמשיך ליהנות מהגישה למידע הסלולרי ולמכור אותו למפרסמים?

3. בתוך כל הפיאסקו של עליית הנאצים בארה"ב, וחוסר היכולת של הנשיא טראמפ לגנות אותם, הגיב ברק אובמה על אירועי שרלוטסוויל בציוץ קצר: "אף אחד לא נולד כשהוא שונא אדם אחר בשל צבע עורו, הרקע שלו או דתו". תוך זכה הציוץ הזה לשלושה מיליון לייקים ויותר ממיליון ריטוויטים. מעניין כמה מהם יודעים שזה ציטוט של נלסון מנדלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיותתגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
אז אתה תומך בסתימת פיות אם דעתם שונה משלך?
מה עם "אני מתנגד לדעתך, אך אני אאבק עד המוות על זכותך לומר זאת."?? אני לא מסכים עם מה שהנצים האלה מפיצים-אבל מי שצריך לטפל בהם זה רשויות החוק-לא DDOS. ולגבי התגובה של "הבעיה עם קלאודפלייר, והסיבה שהיא נמצאת תחת כל כך הרבה לחץ כרגע, היא ההיסטוריה שלה של שיתוף פעולה עם הנאצים. בעבר, אם מישהו היה מתלונן בפני החברה על התוכן שנמצא בדיילי סטורמר, היא היתה שולחת את הפרטים שלו לאתר – ושם הוא היה הופך מיד למטרה של קמפיין הטרדות מצד הנאצים." שיתוף פעולה עם הנאצים? לא עפת על עצמך טיפה? ותחלס-מה ציפית שהם יעשו? מישהו מתלונן על לקוח-אתה פונה ללקוח, אם הלקוח עבר על החוק-אתה פונה לרשויות החוק-ככה זה עובד, וככה זה צריך לעבוד. כמה שניות נראה לך שחנין זועבי תשרוד אם כל תלונה על ההתנהגות שלה תגרור סרוב לשירות מצד חברות מסחריות (כן, יש אנשים שההיתנהגות שלה מפריעה להם, למרות שהיא אולי לא נכנסת להגדרה שלך לנאצים)
אבי  |  17.08.17