אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוב אין רפורמה? רישיון חברת החשמל צפוי לקבל עוד ארכה צילום: עמית שאבי

שוב אין רפורמה? רישיון חברת החשמל צפוי לקבל עוד ארכה

ל"כלכליסט" נודע כי משרדי האוצר והאנרגיה מגבשים תזכיר חוק להאריך את רישיון הייצור של החברה. הרפורמה הוכנסה לחוק ההסדרים האחרון

17.08.2017, 07:01 | ליאור גוטמן

משרדי האנרגיה והאוצר מגבשים בימים האחרונים תזכיר חוק שיופץ לשרים אחרי החגים, שבו מתבקשים משרדי הממשלה להאריך את רישיון הייצור של חברת החשמל מעבר ל־15 בנובמבר, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה התקבלה בימים האחרונים ולאחר שסבב השיחות על הרפורמה מול העובדים בשבוע שעבר הסתיים בלא כלום. אף שהצדדים קבעו להיפגש שנית, ההנחה היא שלא תרשם פריצת דרך, בוודאי כשברקע יו"ר הוועד, דוד (מיקו) צרפתי, מעמיד עצמו לבחירה מחודשת בשבוע הראשון של ספטמבר, ולכן כל מהלך שלו שייחשב ויתור עלול לפגוע בקמפיין.

לפיכך, הנחת העבודה היא שהצדדים לא יתקדמו מעבר להצהרות בבתי המשפט על חשיבות הרפורמה, כשרישיון ייצור החשמל של החברה פג ב־15 בנובמבר בחצות, והוא מחייב תיקון חוק. במשרדי הממשלה מחדדים שללא תיקון החוק חברת החשמל עלולה למצוא עצמה עובדת ללא רישיון ומפרה עשרות תקנות וחוקים, כמו גם סכנה שחלק מהאג"ח שלה יועמד לפירעון מיידי. לחברת החשמל חוב פיננסי (בנקים ומוסדיים) של כ־44 מיליארד שקל, כשדירוג החוב שלה (-BBB) משפיע בעקיפין גם על זה של מדינת ישראל.

מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך, צילום: תומי הרפז, עמית שעל מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך | צילום: תומי הרפז, עמית שעל מימין: יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי ומנכ"ל החברה עופר בלוך, צילום: תומי הרפז, עמית שעל

רישיון הייצור של חברת החשמל פג למעשה לפני עשר שנים, ומאז בכל שנה מחדש משרדי הממשלה רצים בימים האחרונים של כל שנה קלנדרית כדי לחדשו בוועדת הכלכלה לעוד שנה. בחוק ההסדרים האחרון נקבע שהריטואל המביש לא יחזור - מה שמחייב כאמור תיקונים בחוק משק החשמל.

ממידע שהגיע ל"כלכליסט", עולה כי משרדי הממשלה לא מתכוונים לוותר על השגת רפורמה בהסכמה, ולכן הרישיון יוארך רק בשלושה עד שישה חודשים, שבהם אולי יהיה סיכוי לסיים את המהלך. בכיר באחד המשרדים אמר ל"כלכליסט" שאם שלא יושגו הסכמות לא תהיה רפורמה, מכיוון שהאפשרות השנייה - לעשות רפורמה לא טובה - אינה נלקחת בחשבון.

לפי הרפורמה המוצעת כיום, עד 2028 החברה תפסיק לייצר חשמל, תחנות הכוח יימכרו, והיא תיוותר עם פעילות של הולכה, חלוקה וניהול המערכת. מדובר במהלך שיוציא לגמלאות 3,000—4,500 עובדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות