אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההאקר שעשוי להתגלות כמסמר בארון של נשיאות טראמפ באדיבות: ויקיפדיה

דו"ח טכנולוגי

ההאקר שעשוי להתגלות כמסמר בארון של נשיאות טראמפ

נמצא פושע סייבר שמהווה אקדח מעשן בחקירת הפריצה הרוסית בבחירות 2016 והקשר שלה לאנשי טראמפ, וידויו של האיש שהפיל מהרשת את האתר הניאו נאצי המוביל בארה"ב ופייסבוק מצאה דרך לעשות כסף מימי הולדת

17.08.2017, 15:16 | יוסי גורביץ

אלוהים אדירים, מה עשיתי?

בינואר האחרון הודיע המודיעין האמריקאי רשמית שבוצעה מתקפת סייבר ודיסאינפורמציה רוסית על מערכת הבחירות של 2016. בערך באותו הרגע, ירד למחתרת פושע סייבר המכונה פרופקסר (Profexer) - כשקלט פתאום שהוא היה פיון במשחק גלובלי כל כך מסוכן, כל כך מסוחרר, שהוא עלול בכל רגע להתאבד בקפיצה דרך חלון מסורג או לירות בעצמו מכמה כלי נשק בקליברים שונים, שיטות החיסול החביבות על ולדימיר פוטין. "אני לא יודע מה יקרה", כתב באחת ההודעות האחרונות שלו, "זה לא יהיה נעים. אבל אני עדיין בחיים".

ההאקר הנ"ל מפתח כלי תקיפה וסוחר בהם - מקור פרנסה פופולרי מאוד בעולם הפשע המקוון. ומסתבר שאחת מתוכנות הפריצה שמכר הופעלה בידי נבחרת ההאקרים של המודיעין הרוסי, שידועה בכינוי Fancy Bear וקוטלגה כ-APT28 בידי חברות האבטחה בעולם. מדובר בנבחרת שפועלת בצורה שתקשה על שיוכה לשלטון הרוסי, בין היתר ע"י גיוס פרילאנסרים לפרויקטים וכך נשכר גם פרופקסר, לפיתוח כלי שיפצח את אבטחת מחשבי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב.

הקליד ונפגע הקליד ונפגע הקליד ונפגע

עתה נודע שפרופקסר חי ונושם ונמצא בידי השלטונות באוקראינה, שם הסגיר את עצמו; כנראה שאין מדינה שמחבבת את פוטין פחות מאוקראינה, כך שהוא פנה למקום הנכון. אוקראינה היא גם מעבדת הניסויים של מתקפות הסייבר הרוסיות - וסובלת מנחת זרועו של השכן מזה שנים רבות. ההאקר לא ידע בשביל מי הוא עובד בימי ביצוע המתקפה - אבל עכשיו הוא בצד של הטובים. הוא לא עצור שם, כי אם מתארח - ומשתף פעולה עם חוקרים מקומיים ואמריקאיים, לניתוח אותה מתקפת סייבר.

יתכן שהוא יהיה זה שיספק את האקדח המעשן עבור רוברט מולר, התובע המיוחד שחוקר את הקשר שבין טראמפ, פוטין ומתקפת הסייבר ההיא. החקירה החלה הרבה לפני מאי האחרון, עם מינוי מולר: עוד ביולי שעבר נפתחה חקירה חשאית בנושא. הוביל אותה פיטר סטרוק, מומחה מס' 1 ב-FBI לאיתור ניסיונות ריגול של ממשלות זרות. סטרוק וצוותו אספו הרבה מאוד מידע על אנשי טראמפ והקשרים שלהם לרוסיה - מידע שעתה נמצא בידי מולר. ואולם, יכול להיות שדווקא פרופקסר הוא החתיכה החסרה בפאזל: לרוב, מצליחים מומחי אבטחה לשייך מתקפות לגורמים מדיניים באמצעות השוואת רכיבי קוד, שעות פעילות, שפה ועוד. במקרה הזה יש האקר שבא ואומר "אני עשיתי את זה, ואני מת מפחד".

להוציא אותם מהמערות שלהם

הדיילי סטורמר, האתר הניאו נאצי המוביל בארה"ב, ירד מהרשת.האתר נאלץ לעבור כמה כתובות לאחרונה, כי נבעט על ידי גו דאדי וגוגל. אחרי עגינה קצרה ברשת האפלה, הוא היה לכמה שעות בשרת במוסקבה - ואז נעלם. הסיבה לכך היא שלמגן האחרון שלו, חברת קלאופלייר, נמאס.

מנכ"ל חברת קלאודפלייר, מת'יו פרינס, קרוע לגבי ההחלטה שלו. הוא אומר שהוא קיבל החלטה שרירותית ומסוכנת, אבל שלא נותרו לו הרבה ברירות. לדברי פרינס, הוא מתנגד לרעיון שחברות יקבלו על עצמן את תפקיד הצנזור. אם בוצעה עבירה, שרשויות החוק יעשו את עבודתן ויטפלו בה; וטיפול כזה הוא תמיד בדיעבד. לא סותמים למישהו את הפה מחשש שיבצע, אולי, עבירה.

אתר הדיילי סטורמר, צילום מסך מהדיילי סטורמר אתר הדיילי סטורמר | צילום מסך מהדיילי סטורמר אתר הדיילי סטורמר, צילום מסך מהדיילי סטורמר

מה גרם לו לשנות את דעתו? לדבריו, הנאצים לא השאירו לו ברירות. הם היו "חלאות", אמר לגיזמודו: בדיילי סטורמר התגאו שוב ושוב בכך שקלאודפלייר נמצאת בצד שלהם ומגנה עליהם. פרינס אומר שהוא הכל חוץ מנאצי וחיבוק הדוב של הדיילי סטורמר היה הקש ששבר את גב הגמל.

במקביל, כל הזרועות של צבא ארה"ב הדגישו בטוויטר - לכאורה בניגוד לעמדתו של המפקד העליון שלהם - את ההתנגדות שלהם לאפליה. הצבא האמריקאי הגזים קצת כשאמר שמאז 1775 הוא מתנגד לאפליה; היחידות שלו היו מופרדות גזעית עד אחרי מלחמת העולם השנייה.

מצנזרים! אבל בשקט

גוגל פיטרה לפני שבוע ומשהו עובד מיזוגן וכל העולם דיבר על זה. מארק צוקרברג מחק קבוצה שלמה של גזענים בתוך החברה שלו ואף אחד לא שם לב לזה במשך תשעה חודשים. לאחר הבחירות של 2016, פייסבוק מחקה קבוצה שנקראה FB Anon, שבמסגרתה עובדי פייסבוק כתבו תחת שם בדוי דברים שהם לא רצו להיות מקושרים אליהם. הקבוצה תוארה כקבוצה של תומכי טראמפ ושמרנים, כך שמטבע הדברים הפוסטים התדרדרו למיזוגניה וגזענות.

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: בלומברג מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק | צילום: בלומברג מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: בלומברג

רשמית, הקבוצה נמחקה כחלק מהמאבק של פייסבוק נגד "כתיבה בשם בדוי", אבל ספק אם זו אכן היתה הסיבה. אחד הפוסטים, נטען, נכתב באותו הקו של מניפסט ג'יימס דיימור, המיזוגן מגוגל. סביר להניח שהקבוצה נמחקה כי פייסבוק היתה באמצע הסערה על כך שקידמה חדשות מזויפות והדבר האחרון שהיא היתה צריכה היא חשיפה של קבוצת גזענים שפועלת בתוך החברה. אנשים היו שואלים שאלות מביכות.

אבל, כמובן, אנחנו מדברים על פייסבוק. אז בזמן שהיא מחקה את הקבוצה של הגזענים, היא מחקה גם קבוצה אנונימית של נשים ובני מיעוטים שהתלוננו על אפליה בחברה. הימנים, אגב, מחו: הם פרסמו שלטים על כך שהם הושתקו אבל לא ישתקו. הנשים לא מחו. והנה לפניכם תרבות עמק הסיליקון בתמונה אחת.

קצרצרים

1. אם בפייסבוק עסקינן, נספר שהיא מצאה עוד דרך לעשות כסף: מעתה יקבלו משתמשיה בארה"ב הודעה לפני יום ההולדת שלהם, ובה הם יוכלו לחבור ארגון ללא מטרת רווח כדי לערוך עבורו התרמה במהלך יום ההולדת. פייסבוק תקושש לעצמה כמה אחוזים ובו זמנית תתהדר בנוצות ארגון מועיל חברתית. כמו כן, היא תאפשר לאנשים להכין סרטונים ליום ההולדת של חברים שלהם, ובכך תיצור עליהם לחץ חברתי לעשות זאת. מזל טוב, חביבי. עכשיו עזור לנו להרוויח.

מזל טוב! תן לנו כסף! , צילום: שאטרסטוק מזל טוב! תן לנו כסף! | צילום: שאטרסטוק מזל טוב! תן לנו כסף! , צילום: שאטרסטוק

2. משפחת טראמפ ידועה במשטור האגרסיבי של זכויות היוצרים שלה, כי כידוע עיקר הכסף של טראמפ מגיע ממכירת הזכות על הצבת השם שלו על כל מיני דברים (זאת, לצד הירושה מאביו ומה שנתן לו פוטין. עסקיו כושלים למדי). עכשיו מסתיים מאבק שניהלה המשפחה באופן מביך: ב-2011 היא תבעה את טום שארפלד משום שהוא הוציא את האפליקציה iTrump, סימולטור של חצוצרה (סימולציה קודמת, של טרומבון, כונתה iBone). שארפלד התעצבן, ולא רק שניהל הגנה מוצלחת על האפליקציה שלו, הוא לקח את הקרב הלאה. לפני כמה ימים קבע בית משפט, כתוצאה מתביעה של שארפלד, שלטראמפ אין אפשרות להשתמש בסימן הרשום "טראמפ" בכל מה שקשור לתחום הבידור, בכלל זה תוכניות ריאליטי. התקפה קודמת של שארפלד מנעה מטראמפ את היכולת לשים את השם שלו על אפליקציות בתחום הגולף, הזרמת מוזיקה או משחקי מחשב.

3. חברי קונגרס רפובליקנים שמוכנים למכור את הציבור שלהם לחברות הכבלים חוטפים הפתעה לא נעימה ישר לפרצוף. שלטי רחוב ענקיים, עם השם של נבחר הציבור, הפגיעה שלו בציבור והטלפון שלו מופיעים במחוזות הבחירה שלהם. לא פשוט להדיח חבר קונגרס מכהן, אבל זה אפשרי והדבר האחרון שהציבור רוצה הוא פוליטיקאים שמעדיפים את האינטרסים של אחרים על פניו.

4. מרכז אנה פרנק – ארגון זכויות אדם אמריקאי, לא לבלבל עם בית אנה פרנק בהולנד – פנה לטוויטר בדרישה לחסום את חשבון הטוויטר של טראמפ, משום שהוא תומך בטרור מבית. טראמפ, כזכור, הביע תמיכה בניאו נאצים שצעדו בשרלוטסוויל וטען שהיו שם "אנשים מצוינים". הארגון האשים את טראמפ בנוסף גם בעידוד שנאה, וציין שאנדרטת זכרון לשואה בבוסטון הושחתה פעמיים במשך החודשיים האחרונים. הסיכוי שטוויטר אכן יעשו זאת, למרות שטראמפ מפר פעם אחר פעם את תנאי השימוש שלהם, קלוש. תקראו לזה הנחת סלב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות