אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה לייבוא אישי החליטה: כמה מוצרים הם "ייבוא אישי" צילום: יריב כץ

הוועדה לייבוא אישי החליטה: כמה מוצרים הם "ייבוא אישי"

הוועדה מנסה להגדיר קריטריון ברור שיקל על הציבור לייבא באופן אישי בלי לחשוש מדרישות לאישורים או לתשלום מכס שיהפוך את הקנייה ללא משתלמת, תוך התייחסות גם למספר הפריטים המיובאים וגם למחיר הכולל

17.08.2017, 19:00 | עמרי מילמן

הוועדה לבחינת ייבוא אישי החליטה כי כמות סבירה לייבוא אישי תהיה חמש יחידות מוצר או עד סכום של 1,000 דולר - לפי הגבוה מביניהם. זאת מתוך ניסיון להגדיר קריטריון ברור שיקל על הציבור לייבא באופן אישי בלי לחשוש מדרישות לאישורים או תשלום מכס רק לאחר שהמוצרים מגיעים ארצה.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה הוקמה באמצע יוני ונדרשה כעת להציג המלצות ראשוניות לשר האוצר משה כחלון ולשר הכלכלה אלי כהן בנוגע לכמות הבסיסית שתוגדר כייבוא אישי ובנוגע לענף חלקי החילוף לרכב.

מסוף מטענים של יחידת המכס בנתב"ג, צילום: צביקה טישלר מסוף מטענים של יחידת המכס בנתב"ג | צילום: צביקה טישלר מסוף מטענים של יחידת המכס בנתב"ג, צילום: צביקה טישלר

המטרה בהחלטה על קביעת הכמות היא למצוא תמהיל אחיד וברור שמתייחס גם לכמות וגם למחיר, וישקף במידה המקסימלית ייבוא אישי. כך למשל אם היו מגבילים רק לפי כמות - ייבוא של חמישה מקררים יכול היה להיחשב ל"אישי", ובעקבות ההחלטה הוא לא יוכל להיחשב ככזה.

מנגד, הגבלה רק לפי סכום תאפשר למשל ייבוא מסחרי של מוצרים זולים, כמו הזמנת 1,000 צעצועים זולים ב-1,000 דולר. לכן, מבקשת הוועדה לקבוע כמות פריטים מקסימלית למשלוח (ללא קשר לסכום) שאותה ניתן יהיה לייבא במסגרת ייבוא אישי. כאשר רשאי המכס - או הרגולטור הרלוונטי, לאשר כמויות גדולות יותר של ייבוא כייבוא אישי. כעת יצאה הוועדה לשימוע ציבורי בנוגע לאותה כמות מוגדרת והיא מבקשת לקבל את חוות הדעת של הציבור בנושא.

הוועדה אמורה להעניק וודאות לציבור שהיום נמנע מלייבא באופן אישי עקב חוסר הוודאות לגבי ההליכים שיידרש לבצע כדי לקבל את המוצרים שהזמין. כך למשל בעוד שלייבוא אישי ישנו פטור ממע"מ עד רכישות של עד 75 דולר ופטור ממכס עד לרכישות של 500 דולר, על ייבוא מסחרי אין פטורים כאלה, ואם אדם מגלה רק לאחר שהמוצרים הגיעו למכס כי עליו לשלם את המס, יכול להיות שהקנייה כלל לא השתלמה לו.

מעבר לכך, לעתים רק לאחר ההזמנה עולה הצורך לקבל אישור מרגולטור כזה או אחר. אחת הבעיות הידועות היא בתחום חלקי החילוף לרכב שמגלגל כ-10 מיליארד שקל בשנה. למעשה, בימים אלה כבר מקדם משרד התחבורה שינוי בנושא כך שרשימת הפריטים הנדרשים לאישור תרד מ-20 אלף ל-70 פריטים בלבד - כולם בתחום הבטיחות, כך שמעתה לא יידרש אישור, למשל, לייבוא אישי של שטיחים לרכב, מחזיקי כוסות, מגבים, כיסוי לגלגל ההגה וכיסוי למושבי הרכב.

כדי שההחלטה תקודם יש צורך שמשרד הכלכלה יפרסם תקנות בנושא ויחתום על צו ייבוא חופשי. הוועדה דרשה ממשרד הכלכלה לעשות זאת תוך 30 יום.

בראש הוועדה, שחברים בה כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים עומדת שירה גרינברג, סגנית הממונה על התקציבים, שי רינסקי מנכ"ל משרד הכלכלה משמש כממלא מקומה. הוועדה עתידה להגיש את המלצותיה לשרי האוצר והכלכלה כבר בחודשים הקרובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות