אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפקט באנון התפוגג: וול סטריט ננעלה בירידות שערים צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

אפקט באנון התפוגג: וול סטריט ננעלה בירידות שערים

פרישתו של היועץ לנשיא טראמפ דחפה את המסחר לעליות קלות, אך אלה נמחקו והמדדים המובילים ירדו עד 0.4%; פוט לוקר התרסקה ב-28%; מדד אמון הצרכנים הפתיע לטובה; הזהב ננעל מתחת לרמת 1,300 דולר לאונקיה לאחר שכבר חצה את הרף; הנפט זינק ב-3% לאחר דיווחים על סגירת בית הזיקוק השני בגודלו בארה"ב

18.08.2017, 23:01 | שירות כלכליסט
דיווח שוטף מהמסחר באסיה ואירופה: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, שוק הסחורות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ניקיי האנג סנג שנגחאי

פוטסי קאק דאקס

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

23:00 - לאחר העליות הקלות שנרשמו בעקבות ההודעה על פרישתו של סטיב באנון מתפקיד יועצו האסטרטגי של הנשיא טראמפ, הן התמתנו ולבסוף נמחקו. דאו ג'ונס איבד 0.4%, נאסד"ק נחלש ב-0.1% ו-S&P 500 איבד 0.2%. המדדים המובילים מסכמים שבוע שני ברציפות של ירידות שערים: דאו ג'ונס איבד 0.8% בסיכום שבועי, נאסד"ק - 0.6%, ו-S&P 500 נחלש השבוע ב-0.7%, כאשר הקריסה שנרשמה היום במניית פוט לוקר - 28% - עקב דו"חות מאכזבים העיקה על מדד זה במיוחד. מניה אחרת שבלטה לרעה היא נייקי שאיבדה היום 4%, וכן מניית הום דיפו שירדה ב-1.5%.

 המסחר נערך רוב שעות היום בצל מתקפת הטרור המשולבת בספרד שאירעה אתמול והמתיחות הפוליטית בוושינגטון. בצד החיובי, ניתן לציין את מדד אמון הצרכנים שהתקרב לשיא של 13 שנים.

22:15 - הנפט (WTI) התחזק היום ב-3% לרמה של 48.5 דולר לחבית, אך השבוע איבד 0.6% מערכו. זאת בעקבות דיווחים על ירידה במספר האסדות הפעילות בארה"ב בשבוע שעבר - ב-5 ל-763. כן התקבל דיווח שטרם עומת על סגירת בית הזיקוק של אקסון מוביל בבייטאון שבטקסס. זהו בית הזיקוק השני בגודלו בארה"ב. הברנט עלה ב-3.3% לרמה של 52.7 דולר לחבית, והשבוע הוסיף 1.2% לערכו.

במקביל, מדד ICE שבודק את עוצמת המטבע האמריקאי מול מטבעות עיקריים אחרים בעולם איבד 0.2% לרמה של 93.4 נקודות. במהלך המסחר נחלש הדולר מול הין ב-1% לרמה של 108.6 ין לדולר, אך הירידות מול המטבע היפני התמתנו בהמשך.

20:50 - עזיבתו של היועץ האסטרטגי של טראמפ, סטיב באנון, מטלטלת את המערכת הפוליטית בארה"ב ושולחים את השוק לעליות של עד 0.2%: לדברי דיוויד לוץ, בכיר בחברת ג'ונס טריידינג שהתראיין ל-CNBC, "אני חושב שזה חיובי עבור השוק. הדבר אומר שגארי קוהן, יועצו הכלכלי של טראמפ, נשאר. ואם קוהן נשאר והוא ומקמסטר הם אלה שמייעצים לנשיא - זה בוודאי ידידותי לשוק".

באנון עוזב, המשקיעים שמחים, צילום: איי אף פי באנון עוזב, המשקיעים שמחים | צילום: איי אף פי באנון עוזב, המשקיעים שמחים, צילום: איי אף פי

הזהב, שכבר עבר לראשונה זה תשעה חודשים את רף 1,300 הדולר לאונקיה ונגע במהלך המסחר ברמה של 1,306.9 דולר, ננעל בירידה של 0.1% ל-1,291.6 דולר לאונקיה. בסיכום שבועי איבד 0.2%.

19:00 - בעקבות מתקפת הטרור בספרד, סגרו בורסות אירופה את המסחר בירידות כאשר חברות התיירות והתעופה מובילות את המגמה השלילית: ריאנאייר איבדה 2%, קרניבל נחלשה ב-1.2%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

מדד סטוקס 600 האזורי איבד היום 0.7%, אם כי בסיכום שבועי עלה ב-0.5%. פוטסי בבריטניה ירד ב-0.9%, קאק בצרפת - ב-0.6%, דאקס בגרמניה - ב-0.3% ואייבקס 35 בספרד - ב-0.6%. הירידות במדדים המובילים ביבשת כבר הגיעו לרמה של יותר מ-1% במהלך יום המסחר.

במקביל עברו המדדים בוול סטריט לעליות של עד 0.4%, והזהב שב להיסחר מתחת ל-1,300 דולר לאונקיה. הסיבה לשינוי המגמה במסחר נוגעת לדיווח משלשום לפיו יועצו הבכיר והשנוי במחלוקת של הנשיא טראמפ, סטיב באנון, עשוי לסיים את תפקידו בעקבות חילוקי דעות פנימיים בצוות הקרוב לנשיא. אם כך יקרה, הדבר מקטין את הסיכוי לעזיבתו של היועץ הכלכלי הבכיר לטראמפ, גארי קוהן, ודבר זה מרגיע את המשקיעים.

17:00 - מדד אמון הצרכנים בארה"ב הנמדד על ידי אוניברסיטת מישיגן עלה באוגוסט לרמתו הגבוהה מאז ינואר - 97.6 נקודות לעומת 93.4 ביולי. צפי האנליסטים עמד על 94 נקודות. בינואר, אז נכנס הנשיא טראמפ לבית הלבן, נרשמה רמה של 98.5 נקודות, שהיתה אז שיא של 13 שנים. עם זאת, יש לציין כי נתוני החודש נבדקו לפני התקריות האלימות השבוע בין מפגינים ניאו-נאצים ואנשי שמאל בשרלוטסוויל.

16:30 - בורסות וול סטריט נפתחו בירידות קלות של עד 0.1% בעקבות מתקפת הטרור בספרד וחששות המשקיעים מפני יכולתו של הנשיא טראמפ להעביר רפורמת מס ותמריצים פיסקאליים. מדד ראסל 2000 יורד ב-0.7% לשפל של ארבעה חודשים ומוחק את העליות שנרשמו בו מאז ראשית השנה. מניית גאפ עולה ב-4% ופוט לוקר מתרסקת ב-25%. הזהב עולה ב-1% ונסחר ברמה של 1,305.8 דולר לאונקיה. זו הפעם הראשונה מזה תשעה חודשים שהזהב עובר את רף 1,300 הדולר לאונקיה, והעליות בו מתודלקות בזכות המתיחות הגיאופוליטית הגואה.

14:00 - לאחר הירידות החדות אתמול, החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מצביעים על יציבות בפתיחת יום המסחר האחרון לשבוע. כרגע, המדדים נמצאים בדרכם לסיים את השבוע בירידות של כ-0.5%. דאו ג'ונס עשוי לרשום את הירידה הדו שבועית החדה ביותר מאז ספטמבר 2016; ונאסד"ק עשוי לסיים שבוע רביעי ברציפות של ירידות - הרצף האדום הארוך ביותר מאז מאי 2016.

חנות פוט לוקר, צילום: שוקה כהן חנות פוט לוקר | צילום: שוקה כהן חנות פוט לוקר, צילום: שוקה כהן

חברת האופנה גאפ (GAP) צפויה לבלוט לחיוב לאחר שפרסמה אמש לאחר הנעילה דוחות טובים מהצפוי לרבעון השני של 2017. ההכנסות אמנם ירדו ב-1.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך היו גבוהות מתחזיות האנליסטים. בנוסף, בחברה ציינו כי המכירות בחנויות זהות עלו במהלך הרבעון ב-1% בעוד שהאנליסטים ציפו שהן יישארו ללא שינוי. בתגובה לדו"ח מניית החברה הגיבה בעלייה של 5.5% במסחר המאוחר אמש.

חברת פוט לוקר (FL) דיווחה כי ברבעון השני ירד הרווח שלה ל-51 מיליון דולר לעומת 127 מיליון דולר אשתקד. ההכנסות ירדו ב-4.4% ל-1.7 מיליארד דולר לעומת צפי ל-1.8 מיליארד דולר.

בבורסות אירופה התמתנו מעט הירידות - מדריד מאבדת 0.8%

סניף גאפ במנהטן, צילום: רויטרס סניף גאפ במנהטן | צילום: רויטרס סניף גאפ במנהטן, צילום: רויטרס

 

13:30 - לנובו פרסמה היום את דוחותיה לרבעון השני. ענקית המחשוב הסינית הודיעה על הפסד של כ-72 מיליון דולר על הכנסות של כ-10 מיליארד דולר, מתוכן כ-7 מיליארד דולר עבור מחשבים, כ-1.75 מיליארד דולר עבור מכשירי מובייל והשאר מחטיבות השירות והמחשוב הארגוני שלה. ברבעון המקביל אשתקד דיווחה החברה על רווח של 173 מיליון דולר. הצרות של לנובו מגיעות בצרורות מכיוון שלאחרונה היא גם הודחה מהמקום הראשון ברשימת יצרניות המחשבים הגדולות על ידי HP. לדברי בכירי החברה, התוצאות משקפות ירידה חדה בשולי הרווח שנגרמו עקב עלייה בעלויות התפעוליות שלה ובמחירי החלפים, בעיקר שבבי זיכרון. מניית החברה איבדה 3.4% בבורסה בהונג קונג.

 

12:15 - הירידות באירופה מתחזקות מעט, ומדד יורו סטוקס 600 מאבד כבר 1%. מלבד מניות התעופה שמאבדות גובה בעקבות מתקפת הטרור בספרד (ראו בהמשך) - גם מניות של חברות נוספות הפועלות בתחום התיירות רושמות ירידות. קבוצת המלונות אינטרקונטיננטל מאבדת 1.8%, ומניית חברת הספנות קרניבל יורדת ב-1.6% (שתיהן בלונדון).

"התקפות הטרור בספרד מזכירות לכולם שדאעש עדיין פעיל. המשקיעים פונים בזמנים כאלה לין ולזהב", אומרים ב-ADS סקיוריטיס. המתכת הצהובה עולה כעת ב-0.7%.

11:45 - ג'יימס מרדוק‎, מנכ"ל חברת פוקס המאה ב-21 ובנו של איל המדיה רופרט מרדוק, גינה את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בשל תגובתו הרפה לאלימות הניאו-נאצית בשרלוטסוויל שבמסגרתה נדרסה למוות מפגינת שמאל. מרדוק האב הוא חבר קרוב של טראמפ; בנוסף, פוקס המאה ה-21 שבבעלותו מחזיקה ברשת פוקס, הידועה כתומכת נלהבת של נשיא ארה"ב, והוא משמש כיו"ר שלה ומנכ"לה. "מה שראינו בשרלוטסוויל והתגובה של נשיא ארה"ב נוגעים לכולנו כאמריקאים וכבני חורין", כתב מרדוק בן ה-44. "אירועים אלו מזכירים לנו מדוע עמידה על המשמר מול שנאה ודעות קדומות היא מחויבות נצחית – חובה הכרחית לשמירה על דרך החיים ועל האידיאלים שלנו. קיומה של השנאה בחיינו התגלתה במלוא כיעורה בעודנו צופים בצלבי הקרס מתנופפים ברחובותיה של שרלוטסוויל ובמעשי הטרור הברוטליים שבוצעו בידי המון גזעני".

 

10:00 - הבורסות באירופה נפתחו בירידות שערים - בעקבות המגמה השלילית אמש בניו יורק והבוקר באסיה ועל רקע המשבר הפוליטי בארה"ב והתקפות הטרור בספרד (ראו בהמשך).

מדד אייבקס 35 בבורסה במדריד יורד ב-1.3%. פוטסי בלונדון יורד ב-0.7%, דאקס בפרנקפורט מאבד 0.8%, וקאק בפריז משיל 1% מערכו. מדד יורו סטוקס 600 יורד ב-0.6%.

מניות חברות התעופה מאבדות גובה בעקבות התקפת הטרור - מניית איזיג'ט יורדת ב-3.2%, ו-IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס, צונחת ב-3.1% (שתיהן בבורסה של לונדון).

מוקדם יותר ננעל מדד ניקיי בטוקיו בירידה של 1.2% לשפל של שלושה חודשים. מדד האנג סנג בהונג קונג ירד ב-0.7%, והבורסה בשנגחאי שמרה על יציבות.

09:30 - בריטניה מתכוננת לחשוף בשבוע הבא פרטים נוספים לגבי תוכניות הברקזיט שלה, כשתציג את עמדותיה בשלושה תחומים שלגביהם היא מבקשת לערוך דיונים עם האיחוד האירופי - כך פרסמה סוכנות בלומברג. ראשת ממשלה בריטניה תרזה מיי אמרה לסקיי ניוז כי השיחות שכבר נערכו עם האיחוד היוו "התחלה חיובית וקונסטרוקטיבית". לדבריה, "יש הרבה עוד שצריך לעשות. ניתן לראות את היקף העבודה שאנו כממשלה מכניסים לתוך העניין".

 

07:30 - הבורסות באסיה מאבדות גובה - בהמשך לירידות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט. ברקע: מתקפת הטרור הכפולה בספרד, והמשבר הפוליטי בארה"ב בעקבות ההתבטאויות של הנשיא דונלד טראמפ. גם המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה מעיבה על המסחר.

אתמול נרצחו לפחות 13 בני אדם ועשרות נפצעו בפיגוע דריסה בברצלונה; כמה שעות לאחר מכן, משטרה בקטלוניה מסרה כי חיסלה חמישה מחבלים בעיירת החוף קמברילס הדרומית לברצלונה.

אמש צנח נאסד"ק ב-1.9%, דאו ג'ונס איבד 1.3%, ו-S&P 500 השיל 1.5% מערכו (היום השני הגרוע ביותר של המדד מאז תחילת השנה).

הבוקר יורד מדד ניקיי בטוקיו ב-1.2%, הבורסה בשנגחאי מאבדת 0.3%, האנג סנג בהונג קונג משיל 0.7% מערכו, ובסידני, אוסטרליה, נרשמות ירידות של 0.6%. מדד MSCI אסיה-פסיפיק, שאינו כולל את הבורסה בטוקיו, מאבד 0.7% - אך נמצא בדרכו לסגור את השבוע בפלוס 1.4%.

"התקפות הטרור בספרד והספקות המתגברים לגבי יכולתו של הנשיא טראמפ לקדם את הרפורמות הכלכליות יוצרים אי-ודאות למשקיעים", אמר ל"בלומברג" ג'ונתן ראבלס, אסטרטג בבנקו דה אורו יוניבנק, הבנק הגדול בפיליפינים. עם זאת לפי הערכות, הירידות הן זמניות; נאוקי פוג'יווארה, מחברת ההשקעות Shinkin ביפן, אמר כי "מצבן של הכלכלות ביפן ובארה"ב הוא טוב, והדבר החשוב ביותר הוא הכיוון של המדיניות המוניטרית בארה"ב. כל עוד היסודות האלה יציבים - השוק יתאושש".

הפיגוע בברצלונה, צילום: אי פי איי הפיגוע בברצלונה | צילום: אי פי איי הפיגוע בברצלונה, צילום: אי פי איי

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות