אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר בפדרל ריזרב: "המהגרים מסייעים לארה"ב לשמור על היתרון מול סין"  צילום: בלומברג

בכיר בפדרל ריזרב: "המהגרים מסייעים לארה"ב לשמור על היתרון מול סין"

דבריו של רוברט קפלן, נשיא השלוחה של הבנק המרכזי האמריקאי בדאלאס, מנוגדים לרטוריקה של הנשיא דונלד טראמפ, שמתמקד בהגבלת ההגירה

19.08.2017, 13:28 | שירות כלכליסט
רוברט קפלן, נשיא הבנק הפדראלי של דאלאס, אומר כי ארה"ב הרוויחה מההגירה, והפתיחות שהפגינה המדינה לאורך ההיסטוריה למהגרים העניקה לה יתרון תחרותי מהותי, לו היא עדיין זקוקה כדי לשמור על הדומיננטיות שלה במירוץ הכלכלי נגד סין.

קראו עוד בכלכליסט

"מבחינה תרבותית, אנחנו פתוחים למהגרים, זה אחד הדברים שמבדילים אותנו מיפן ומסין", אמר קפלן ביום שישי. "עלינו לוודא שלא נערער על אותם העקרונות שהפכו אותנו לגדולים".

דבריו מנוגדים לרטוריקה של הנשיא דונלד טראמפ, שמתמקד בהגבלת ההגירה, בטענה כי בדרך זו ניתן יהיה להגן על המשרות. ממשל טראמפ תומך במדיניות כלכלית לאומית, כשבראש האסטרטגיה הזו עמד סטיב באנון, שעבד בעבר עם קפלן ופוטר אתמול על ידי טראמפ.

באנון, שגויס על ידי קפלן לגולדמן זאקס בתחילת שנות ה-80, אמר בראיון למגזין "אמריקן פרוספקט" כי "המלחמה הכלכלית עם סין היא במרכז, ועלינו להתמקד אך ורק בזה ב-10 השנים הבאות".

בניגוד לדעתו של באנון, קפלן מגדיר את השילוב של מהגרים כאחת "היכולות הבולטות" של ארה"ב. קפלן, לשעבר בכיר בגולדמן זאקס ומרצה למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, חזר והדגיש כי ארה"ב צריכה להגדיל את כוח העבודה שלה כדי לשפר את הצמיחה הכלכלית, בין השאר באמצעות הגירה.

"לסין יש בעיית הזדקנות גרועה יותר משלנו. מדוע זה חשוב? כי פירוש הדבר שיש להם בעיה בצמיחת כוח העבודה, והם מנסים לפתור אותה אבל זה ייארך 20-25 שנה", הוסיף קפלן. הסיבה לכך היא שסין תצטרך להעלות את שיעור הילודה, בעוד ארה"ב תמיד היתה יכולה להסתמך גם על הגירה. "חבל להרוס את היכולות הבולטות ביותר, וזו אחת היכולות שלנו", סיכם. 

רוברט קפלן, צילום: בלומברג רוברט קפלן | צילום: בלומברג רוברט קפלן, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות