אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה למשק הגז: ישראמקו ומודיעין מחזירות למדינה את רישיונות "דניאל" צילום: יח"צ

מכה למשק הגז: ישראמקו ומודיעין מחזירות למדינה את רישיונות "דניאל"

ברישיונות הימיים, הממוקמים מערבית לאשקלון, קיים פוטנציאל להפקת גז בהיקף השווה לזה של מאגר תמר - אך ב-10 מבנים שונים המחייבים קידוחים נפרדים

20.08.2017, 10:11 | ליאור גוטמן

ישראמקו דיווחה הבוקר (א') שהיא מחזירה את רישיונות חיפושי הגז "דניאל" לידי המדינה. מדובר במכה קשה למשק הגז הישראלי, כמו גם למשרד הממשלתי שאחראי עליו. רישיונות דניאל (דניאל מזרח ודניאל מערב) מוחזקים בידי ישראמקו (75%) ומודיעין (15%), שהיא גם מחזירה את הרישיונות, עם מפעיל שאינו פעיל יותר בשוק המקומי (ATP - עם 10%) והם ממוקמים כמה עשרות ק"מ מערבית לחופי אשקלון.

קראו עוד בכלכליסט

בינואר 2016 נרשמה היסטוריה במשק המקומי כאשר ניתוח גיאולוגי של הרישיונות מצא היקף פוטנציאלי להפקת גז בהיקף דומה עד שווה לזה שהתגלה במאגר תמר, אם כי לא ב"כיס הומוגני" בודד אלא ב-10 מבני גז שונים שפיתוחם היה מחייב מספר קידוחים מקבילים.

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

אחד ממבני הגז נחשב לגדול מהשאר עם כמות של כ-93 מיליארד מ"ק, כשליש ממאגר תמר, וגדול ב-70% ממאגרי כריש ותנין שסגרו לאחרונה שורת חוזים מול החברה לישראל.

והנה, קרוב לשנה וחצי אחרי הגילוי המרעיש, ישראמקו ומודיעין מחליטות להחזיר את הנכסים לידי המדינה ואפילו לא לנסות לפתח חלק מהם. הסיבות, כפי שציינה מודיעין בדיווח לבורסה, הן חוסר היכולת למצוא משקיעים כמו גם חוסר היתכנות כלכלית למכירת הגז בשוק המקומי. נימוק נוסף הוא הסיכון הגיאולוגי הכרוך בפיתוח, וחוסר רצון ממשרד האנרגיה להאריך את תוקף הרישיון מעבר לאפריל 2018. מודיעין מציינת שהיא היתה רוצה להישאר שם אולם היא בעלת מניות קטנה ואין לה יכולת החלטה עצמאית.

כך או כך, עבור סקטור הגז מדובר בבשורות מאוד רעות - ויתור על פוטנציאל להפקת גז ממאגר גדול מסמן שהשוק המקומי רווי בחוזים ואין למעשה מה לעשות עם הגז שיימצא. הסיכון בהשקעת מאות מיליונים בקידוחים עולה כאשר לא ברור מה עושים עם הסחורה, והשוק הישראלי הופך פחות ופחות אטרקטיבי.

אם לא די בכך, הנטישה של רישיונות דניאל מגיעה כחודשיים וחצי לפני שמסתיים המכרז למסירת שטחי הפקת גז חדשים, בו נרשמה היענות מועטה עד כה. כל אלה עלולים להשאיר את מדינת ישראל עם מונופול הגז הידוע (תמר), עם מתחרה חלקי בדמות מאגר לוויתן שיגיע בסוף 2019.

 

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "המשרד הודיע לחברות כי מכיוון שלא עמדו בתוכנית העבודה המחייבת ביצוע קידוח במהלך 7 שנות החזקת הרישיון, לא יוארך הרישיון שלהן מעבר ל-7 השנים הקבועות בחוק; על כן הודיעו על השבת הרישיונות למדינה".

 

מאיגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז נמסר בתגובה: ״משרד האנרגיה חייב לבצע את ההתאמות הרגולטוריות הנדרשות שיובילו לפעילות מחודשת בתחום האקספלורציה בישראל, תוך יצירת תמריצים שיעודדו פעילות של חברות אנרגיה ישראליות ומפעילים זרים. אין ספק שלישראל יש פוטנציאל לתגליות גז ונפט משמעותיות במים הכלכליים שלה, אך התנאים הרגולטוריים הנוכחיים פוגעים ביכולת להגביר את התחרות במשק הגז״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
בונים מסוף לייבוא גז נוזלי ואז אין מונופול אפשר לקנות מכל העולם במחיר השוק הכי זול
גם ככה יש לישראל יותר מדי מטבע חוץ והתעשייה המקומית נפגעת. צריך לייבא את הגז שאנחנו צורכים מחו"ל והגז שלנו יישאר שלנו קבור באדמה עד סוף הדורות לתפארת מדינת ישראל או עד שנצטרך את האוצר הזה. למעשה כל שנה בערבות המפשירות של סיביר משתחררת מהקרקע כמות אדירה של מתאן כמו כל המאגרים האלה ביחד.. אפשר לשים בלון גדול מעל סיביר ולאסוף את הגז הזה מהאטמוספירה ולהביא אותו לארץ במזוודה בין הדפים של הספרים של דוסטוייבסקי צ'כוב וטולסטוי.
ח  |  20.08.17
18.
שישלחו את יחמוביץ לקדוח ?
כשגונבים בשם צדק חברתי החל מתמלוגי גז וכלה בדירות , אז בטווח הארוך אף אחד לא חוסך או משקיע כי אם יצליח , יקחו לו . אגב זה לא אומר לתת מענקים והטבות אלא פשוט להשוות את התנאים לכולם ולתת לתחרות והשוק החופשי לעשות את שלו . צריך לתת לכל הסוציאליסטים שקדחו לנו שהגז שייך לעם ישראל להגיע למאגר ולקדוח את הגז בעצמם , פשוט לזרוק אותם לים ושיסתדרו .
אני רק שאלה  |  20.08.17
לכל התגובות