אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: על עיריית ירושלים לחשוף פרטים על תנאי העסקתה של שרה נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

ביהמ"ש: על עיריית ירושלים לחשוף פרטים על תנאי העסקתה של שרה נתניהו

המידע שיימסר: מועד תחילת ההעסקה, היקף המשרה, המספר הכולל של שעות העבודה בשנה שקדמה להגשת הבקשה והפסקות בתקופת ההעסקה כלל שאירעו ונמשכו מעל 30 יום ברציפות

20.08.2017, 16:34 | משה גורלי

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים ארנון דראל קיבל בחלקה את עתירת העיתונאי בן כספית למסירת פרטים על תנאי העסקתה של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו בידי עיריית ירושלים כפסיכולוגית חינוכית בבית ספר יסודי.

קראו עוד בכלכליסט

המידע שיימסר: מועד תחילת ההעסקה, היקף המשרה, המספר הכולל של שעות העבודה בשנה שקדמה להגשת הבקשה, הפסקות בתקופת ההעסקה כלל שאירעו ונמשכו מעל 30 יום ברציפות.

במידה רבה נשענה פסיקה זו על פסק הדין של בית המשפט העליון בערעור שהגיש העיתונאי רביב דרוקר לקבלת מידע על היקפי וזמני שיחות בנימין נתניהו עם שלדון אדלסון ועמוס רגב. בשני המקרים איזנו בתי המשפט בין פרטיות לזכות הציבור לדעת באופן נדיב יותר מאשר הרשויות ובית המשפט המחוזי במקרה של דרוקר.

שרה נתניהו (ארכיון), צילום אוראל כהן" שרה נתניהו (ארכיון) | צילום אוראל כהן" שרה נתניהו (ארכיון), צילום אוראל כהן"

כספית פנה לעיריית ירושלים וביקש פרטים שנוגעים להעסקתה של שרה נתניהו בפסיכולוגית חינוכית בבית ספר יסודי. הוא ביקש את הגדרת תפקידה, תחומי אחריות, זהות האחראי עליה, פירוט שעות העבודה ועוד.

היועץ המשפטי של העירייה סירב בטענה של פרטיות ושיקולי ביטחון. פרטיות חלה על שכר אולם העירייה הרחיבה זאת גם לכל תנאי ההעסקה שאותם ביקש כספית.

השופט ארנון דראל. ....כדי להצדיק את הפגיעה בפרטיותו, אך בעניינה של המשיבה הדברים שונים, ונקודת האיזון מצוייה במקום המחייב מסירת מידע חלקי", סיכם השופט " ולגבי העיתונאי כתב: "העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום", צילום: אתר בית המשפט השופט ארנון דראל. ....כדי להצדיק את הפגיעה בפרטיותו, אך בעניינה של המשיבה הדברים שונים, ונקודת האיזון מצוייה במקום המחייב מסירת מידע חלקי", סיכם השופט " ולגבי העיתונאי כתב: "העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום" | צילום: אתר בית המשפט השופט ארנון דראל. ....כדי להצדיק את הפגיעה בפרטיותו, אך בעניינה של המשיבה הדברים שונים, ונקודת האיזון מצוייה במקום המחייב מסירת מידע חלקי", סיכם השופט " ולגבי העיתונאי כתב: "העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום", צילום: אתר בית המשפט

כספית טען לאינטרס הציבורי במידע, לאיזון המתבקש בין פרטיות לזכות הציבור לקבל מידע, לעובדה ששרה נתניהו מוצגת בציבור בכל הזדמנות כפסיכולוגית חינוכית. נתניהו עצמה, באמצעות עו"ד יוסי כהן, התנגדה בטענה שהבקשה נועדה לשרת את ה"רדיפה והיריבות האישית" שמנהל כספית נגדה.

בהתייחס לשיקולי הביטחון שנטענו, קבע השופט שביטחונה של שרה לא ייפגע בגלל שהמידע לא יכלול שעות וימי עבודה ובאילו בית ספר תבוצע.

באשר לפגיעה בפרטיות קבע השופט שאין במידע כדי ללמד על השכר או לאפשר את חישובו. "אין בכך שאדם הוא בן זוג או בת זוג של מי שממלא תפקיד ציבורי בכיר... כדי להצדיק את הפגיעה בפרטיותו, אך בעניינה של המשיבה הדברים שונים, ונקודת האיזון מצוייה במקום המחייב מסירת מידע חלקי", סיכם השופט".

לגבי העיתונאי כתב: "העותר הצליח להניח תשתית לקיומו של עניין ציבורי בפרסום, שאינו נובע מעצם היותה של המשיבה בת זוג של אישיות ציבורית רמת מעלה".

בנוסף, קבע שנתניהו לא הוכיחה שיקולים פסולים ומניעים זרים בבקשתו של כספית. "כאשר מדובר ב"עיתונאי בכיר וכלי תקשורת מרכזי", ציטט דראל מפסק דין "קם אינטרס מוכר בקבלת המידע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות