אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחזה החדש "אגדת דשא": הפיוטיות שבכדורגל צילום: שיר רוזנטל

המחזה החדש "אגדת דשא": הפיוטיות שבכדורגל

ההצגה החדשה של שי להב בתיאטרון הקאמרי, בתחילת נובמבר בתיאטרון הקאמרי בהשתתפות שמואל וילוז’ני, שרה פון שוורצה, יואב לוי, תמר קינן ושלמה וישינסקי

21.08.2017, 08:32 | מאיה נחום שחל

דודי ליבוביץ’ הוא בעל חנות נעליים, ואוהד שרוף של הפועל חיפה בכדורגל. הוא חי משבת לשבת, נחשב על ידי האוהדים כקמע שלהם, ומשוכנע שיש קשר ישיר בין מצב הקבוצה למצבו האישי. בשנת 1999, אשר בסופה זכתה הקבוצה באליפות, חלה תפנית משמעותית בחייו האישיים: אשתו עזבה אותו והוא התאהב באישה צעירה שצחקה מבדיחה שסיפר, ולקראת משחק האליפות הוא נקרע בין אהבתו לאשה שפגש לבין אהבת הכדורגל.

זוהי עלילת ההצגה “אגדת דשא” מאת שי להב ובבימויו של רוני ניניו, שתעלה בתחילת נובמבר בתיאטרון הקאמרי בהשתתפות שמואל וילוז’ני, שרה פון שוורצה, יואב לוי, תמר קינן ושלמה וישינסקי. “הסיפור שלנו הוא סיפור משבר של אנשים פשוטים, סיפור של אהבה ואליפות”, אומר וילוז’ני המגלם את ליבוביץ’. על שולחן החזרות הנערכות בימים אלה מוטל הספר “יסודות הכדורגל” מאת ואלטר וינטרבוטום, אותו קיבל וילוז’ני לבר המצווה. “מצאתי את זה בבית והבאתי להראות לכולם”, הוא מספר. “החלום שלי כילד היה להיות שוער ואכן הייתי שוער ב’הדסים’ שם למדתי, אבל הקריירה נקטעה עקב פציעות הולכות ונשנות בברכיים”.

וילוז וילוז'ני ושחקני "אגדת דשא" | צילום: שיר רוזנטל וילוז

אוהדים זה כמו דת

“בכדורגל אני לא מבין כלום, אני מבין בדרמה”, מתוודה ניניו הבמאי, שנלקח על ידי שי להב המחזאי למשחק של הפועל חיפה, על מנת להכניס אותו לעניינים. “אני חושב שזה סיפור רומנטי ומקסים שהוא גם מצחיק, אם כי לא בהכרח קומדיה, ודרכו אני מנסה למצוא את הפיוטיות שבכדורגל. אוהדים זה כמו דת. זה מלא אמונות של גורל, כאילו שאין מקריות ויש מישהו שמנחה את זה. כשהגיבור שלנו מגלה שהוא האחראי לגורל הקבוצה, הוא נכנס לחרדות איומות, ובעיני זה מאוד מצא חן מבחינת הדרמה. גם יש משהו באקסטזה של ניצחון שצריך להיות מושווה להתאהבות נורא גדולה, לרגע מכונן. את זה אני מחפש”.

לעומת ניניו, וילוז’ני היה בעברו אוהד שרוף של הפועל רמת גן ובהמשך של הפועל תל אביב. “מסלול ידוע של מעמד הפועלים המאוכזב אבל האופטימי”, הוא צוחק. “היום אני מסתכל על זה כמשובת נעורים. הכדורגל היום שינה את פניו. כשמדברים על מיליון יורו שמעבירים את ניימאר קבוצה זה בעצם כמה שייחים מהאמירויות משחקים בלהעביר כספים. הכדור כבר מזמן לא עגול, פשוט לא הוגדר מה הוא”.

משחק כדורגל מצויר

 

את רגעי הכדורגל מביא ניניו לתיאטרון שלא באופן ריאליסטי לחלוטין. “על הבמות יש כיום שימוש מופרז בוידאו, ולכן רציתי לעשות את 'אגדת דשא' בלי וידאו, אבל בסופו של דבר הייתי מוכרח כי המשחק עצמו, הגולים, הפספוסים ושריקת הסיום, מאוד ויזואליים וקריטיים. עבדתי עם האנימטור Jewboy (ירון שין, מנ”ש) שהפך את המשחקים לציור. ככה אנחנו בעצם מנסים להיכנס לראש של הגיבור, לחוות איך הוא רואה את המשחק כתוצאה מההתאהבות שלו”.

אתה חושב שההצגה יכולה למשוך קהל חדש לתיאטרון?

“אני חושב שכן. אוהדי כדורגל באשר הם, בין אם של הפועל חיפה או לא, יכולים מאוד להזדהות עם ההצגה. אני מאמין מקווה שזה יביא קהל נוסף”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות