אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היקף המשכנתאות באוגוסט צפוי לרדת ב-16% ל-4.6 מיליארד שקל צילום: שאטרסטוק

היקף המשכנתאות באוגוסט צפוי לרדת ב-16% ל-4.6 מיליארד שקל

כך מעריכים במערכת הבנקאית, בהשוואה לחודש המקביל. המשקיעים, רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור בעמדת המתנה ובמערכת הבנקאית יש הסבורים שהקבלנים עשויים להוריד מחירים

21.08.2017, 06:56 | ענת דניאלי

בחודש אוגוסט ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.5–4.7 מיליארד שקל, כך עולה מהערכות המערכת הבנקאית שהגיעו לידי "כלכליסט". מדובר בנתון דומה לחודש יולי שלגביו הערכות הבנקים עמדו על 4.4–4.6 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הנתון האחרון שפרסם בנק ישראל בנוגע להיקף המשכנתאות הוא לחודש יוני שבו ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.88 מיליארד שקל. זוהי עלייה קלה לעומת חודש מאי שבו היקף המשכנתאות עמד על 4.55 מיליארד שקל.

הערכות הבנקים ליולי ואוגוסט מצביעות על המשך מגמת ההתקררות בנטילת המשכנתאות בהשוואה לחודשים המקבילים. בהשוואה לאוגוסט 2016 – שבו היקף המשכנתאות עמד על 5.5 מיליארד שקל – חלה ירידה של 16.3%.

חודשי הקיץ ידועים בביקוש גבוה יחסית לרכישת דירות בשל הזמן הפנוי שיש בחופש והרצון לרכישה לפני שנת הלימודים. אם היתה ציפייה לעלייה בהיקף המשכנתאות שמקורה בחודשי הקיץ ניתן יהיה לראותה רק בעוד חודשיים שלושה, פרק הזמן מרכישת הדירה ועד הופעת המשכנתא בנתוני הבנקים.

בכירים במערכת הבנקאית טוענים ששוק הדיור מבולבל בשל התערבות הרגולטורים כמו בתוכנית מחיר למשתכן וחוק מס דירה שלישית. "בקרוב תיערך שוב הגרלה של 15 אלף זכאי מחיר למשתכן והדירות שלא נמכרות הולכות לשוק החופשי וקבלנים יכולים להציע דירות למחיר למשתכן בפרויקטים קיימים. כך גם משפרי הדיור נכנסים לדילמות של לחכות או לקנות דירה", אמר בכיר באחד הבנקים הגדולים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

בכירי המערכת הבנקאית טוענים שהמשקיעים עדיין מחוץ לשוק נוכח החשש מחוק מיסוי דירה שלישית. החשש נותר גם לאחר שבג"ץ קבע שיש לבטלו וכדי לחוקקו יש לשוב להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. זאת בשל ההערכה שהחוק יעבור במהירות את הליכי החקיקה.

לטענת הבכירים, שר האוצר משה כחלון הצליח לעצור את הביקושים בצורה מלאכותית עם הגרלות מחיר למשתכן או מיסוי דירה שלישית. להערכתם, אם יימשך הקיפאון כבר בטווח הבינוני (עד שנה) נראה ירידת מחירים מצד הקבלנים שיכולה להשפיע על כל השוק.

לדברי הבכירים, משקיעים, רוכשי דירה ראשונה וכעת גם משפרי דיור ממתינים ברכישת הדירה, והקבלנים מתקשים למכור אך טרם הורידו מחירים. הבנקאים מאותתים שהפסיכולוגיה של כחלון עובדת, הביקושים קטנים, וההיצע גדל לאוכלוסיות מסוימות כך שנוצרות ציפיות לירידת מחירים, וייתכן שאכן נראה ירידות כאלה. עם זאת הבנקאים גם מסייגים שייתכן ונראה ביקושים כבושים מלאכותית שיחזרו לשוק בדומה לתרחישי העבר, כמו לאחר התפרקות הממשלה וההמתנה שקדמה לכך בחוק מע"מ אפס של שר האוצר הקודם יאיר לפיד. וכשהממתינים יבינו שהמחירים לא יירדו, הביקושים יזנקו וכך גם המחירים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
יש כבר עודף היצע בדירות. הציבור כבר לא מוכן לשלם מחירים מופרכים
ולמי שכותב שה"עולים מגיעים" נזכיר שעל כל 3 עולים, 2 יורדים בתוך 3 שנים. ישראל היא מדינת "עולם שלישי" בשביל עולים מארצות המערב. הם לא מצליחים להסתגל לגיהנום הישראלי. אליהם אפשר להוסיף גם את 8,000 הישראלים שעוזבים את ישראל בכל שנה, ולא חוזרים.
זה מבטיח ירידת מחירים משמעותית  |  22.08.17
לכל התגובות