אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית פתח תקווה עתרה לבג"ץ נגד העברת תוכנית סירקין לותמ"ל צילום: טל כהן

עיריית פתח תקווה עתרה לבג"ץ נגד העברת תוכנית סירקין לותמ"ל

בעתירה נטען כי ההחלטה להעביר את התוכנית לותמ"ל תמוהה שכן היא נידונה קודם לכן בועדה המחוזית ולא נמצאו לה שם פתרונות תחבורה; בשבוע הקרוב צפויים גם תושבי סירקין, המועצה האזורית דרום השרון ומטה המאבק בתוכנית להגיש עתירה ברוח דומה

21.08.2017, 17:23 | דותן לוי

עיריית פתח תקווה עתרה לבג"ץ על מנת לעצור את העברת תוכנית סירקין לותמ"ל, תוך דרישה לבטל את החלטת וועדת השרים בנושא תכנון תוכנית סירקין ולהעבירה בחזרה לוועדה המחוזית.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה היא בנושא תכנונם של שני מתחמים צמודים: שטח מחנה סירקין שבו מתוכננות להיבנות 15 אלף יח"ד בשטח פתח תקווה ובגינו הוגשה העתירה, ושטח חקלאי צמוד שנמצא תחת תחום השיפוט של המועצה האזורית דרום השרון ובו צפויות להיבנות 4,500 יח"ד.

מחנה סירקין, צילום: טל כהן מחנה סירקין | צילום: טל כהן מחנה סירקין, צילום: טל כהן

ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת המועצה האזורית דרום השרון, תושבי כפר סירקין ומטה המאבק לבינוי שפוי בפתח תקווה צפויים להגיש בתוך כשבוע עתירה ברוח דומה אשר מתנגדת גם היא להעברת התוכניות הללו לותמ"ל.

לטענת עיריית פ"ת, היא אינה מתנגדת לעצם הבנייה, אלא לכך שלא מתלווים אליה פתרונות תשתית מתאימים. לפי העירייה, בתחילת ההליך התכנוני קבעו קבריניטי התכנון כי הדרך המקצועית היעילה והנכונה לטיפול בתוכנית המורכבת של סירקין היא באמצעות הוועדה המחוזית.

תוכנית זו התקדמה במשך שלוש שנים בוועדה זו, ובעבר אף הגישה העירייה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי כנגד עצם אישורה כשהטענה העיקרית הייתה כי למרות שיתוף פעולה עם המתכננים, היא סבורה כי אישור התוכנית עומד לייצר קטסטרופה תחבורתית, עובדה אשר נקבעה על ידי מומחי תחבורה לרבות משרד התחבורה. העתירה נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי בטענה כי מדובר בעתירה מוקדמת שכן טרם דנו לעומק בסוגיות התכנוניות לרבות סוגיות התחבורה. כעת הם אומרים שמאמץ תכנוני של שלוש שנים עומד לרדת לטמיון לאחר העברת התוכנית לותמ"ל אשר הינה ועדה תכנונית ארצית שמטרתה לאשר מתחמי בניה בפרק זמן דחוק ומהיר.

בעתירה הם מציינים גם את דבריו של אביגדור יצחקי יו"ר מטה הדיור בנושא, שאמר כי למדינה יש יותר כוח ולכן המתנגדים יורים לעצמם ברגל. "משיצאו תושבים אלה ונבחריהם למאבק מוצדק ולגיטימי נגד תכנון לא סביר זה, יענשו הם על כך בדרך של הליך תכנוני לקוי עוד יותר. נראה כי תכליתה 'התכנונית' של העברת מחנה סירקין לותמ"ל הייתה 'לימוד לקח' של מי שהעז לומר את דברו, לבקר ולפעול בנתיבי הדין, כנגד התכנון הברוטלי של המתחם".

עוד עולה מהעתירה, כי כבר כיום סובלים תושבי העיר פתח תקווה - שגובלת בארבעה צירים מהמרכזיים בישראל - מפקקי ענק. "אכלוס מיידי של אלפי יחידות דיור בסירקין תוסיף למניין הרכבים על הכבישים בעיר עשרות אלפי מכוניות. הוצאה לפועל של תכנית הותמ"ל במחנה סירקין, לפני שהוקצו תקציבים למסלולי תחבורה ציבורית באזור וטרם סלילת צירי גישה לכבישים הראשיים, תגרור פקקי ענק שישפיעו גם על ראש העין, הוד השרון, גבעת שמואל ובני ברק" כך לפי העתירה.

ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, ציין כי הבג"ץ הינו צעד נוסף במאבק בלתי מתפשר למניעת המחדל התחבורתי. "למרות שמוסדות התכנון בעצמם הסכימו כי היקף המגורים המתוכנן במחנה סירקין עלול ליצור בעיה תחבורתית שטרם נמצא לה מענה, לא נעשו שינויים בתוכנית המסתמנת. אני קורא למדינה לא להתחיל לאכלס את אזור סירקין בטרם יינתנו פתרונות תחבורתיים כדי שאיכות חייהם של תושבי העיר לא תיפגע".

העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין יחזקאל ריינהרץ, גיל זילבר ואדוה זגון ממשרד עוה"ד פריש שפרבר, ריינהרץ ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות