אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ החזיר לדלק ונובל רישיון גז שמרוחק כמה עשרות ק"מ מחופי לבנון צילום: אוראל כהן

שטייניץ החזיר לדלק ונובל רישיון גז שמרוחק כמה עשרות ק"מ מחופי לבנון

משרד האנרגיה קיבל את הערעור של החברות בנוגע להפקעת רישיון חיפושי הגז אלון D: "לא היה באפשרותן של מחזיקות הרישיון לבצע קידוחים מסיבות מדיניות וביטחוניות"

21.08.2017, 18:13 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה הודיע היום (ב) ששר האנרגיה שטייניץ החליט לקבל את הערעור שהגישו חברות דלק ונובל אנרג'י בנוגע להפקעת רישיון חיפושי הגז "אלון D".

קראו עוד בכלכליסט

הרישיון, יש לציין, ממוקם בצפון המים הכלכלים של מדינת ישראל כאשר החלק הדרומי שוכן כ-30 ק"מ מערבית לראש הנקרה, ואילו רובו שוכן מול חופי לבנון כאשר הגבול הצפוני שלו מרוחק כ-60 עד 70 ק"מ מהעיר צור. הרישיון כבר קיבל מספר הארכות בעבר עד לתחילת 2016, אך בסופו של דבר חזר לידי המדינה לא לפני שדלק ונובל אנרג'י ערערו על המהלך.

לפי משרד האנרגיה: "לא היה באפשרותן של מחזיקות הרישיון לבצע קידוחים מסיבות מדיניות וביטחוניות הקשורות למחלוקת בדבר תיחום אזור המים הכלכליים הבלעדיים של ישראל מול לבנון. זאת, על רקע הרצון להימנע מהתלקחות עד לפתרון הסוגיה באמצעות מתווכים בינלאומיים. על כן לא עלה בידיהן לבחון אם קיימות בשטח הרישיון תגליות גז טבעי אשר היו מאפשרות להן לבקש חזקה על השטח".

קידוח גז תמר, צילום: יח"צ קידוח גז תמר | צילום: יח"צ קידוח גז תמר, צילום: יח"צ

אז מה הסיכוי שדלק ונובל ישלחו אסדה אקספלורציה שתחנה כמה עשרות ק"מ מערבית לעיר צור? בשלב זה הסיכוי נמוך. החברות מתרכזות בפיתוח לוויתן, מה גם שלא בטוח שנובל אנרג'י תרוץ לממן קידוחים חדשים באזור הים התיכון בוודאי כאשר רישיון אלון D מעולם לא נקדח ואין לאף אחת מהחברות מידע מה יש שם, אם בכלל.

הסברה הייתה שבשל הקרבה שלהם למאגרי כריש ותנין ייתכן שמישהו ירצה לחפש שם גז, אולם הסיכון הביטחוני וההוצאות הצפויות עלולות לקבור את המחשבה לפני שהיא תיוולד.

עוד החליט שר האנרגיה לדחות ערעורה של שותפות "הזדמנות ישראלית" בנוגע לרישום תמלוג-על (כלומר תמלוג שמשולם לשותף הכללי שמפעיל את פעולות חיפושי הגז והנפט). זאת, לאחר שהשותפות לא הצליחה להוכיח קיומן של נסיבות מוצדקות לקביעת תמלוג-על בשיעור העולה על 5%. לפני כשנה ביקשה השותפות "הזדמנות ישראלית" מהממונה על ענייני הנפט במשרד לאשר רישום של תמלוג-על בשיעור של 10%. זאת, למרות שעל פי ההנחיות שנקבעו בסוף שנת 2015, רישום תמלוג-על בשיעור העולה על 5%, יתבצע רק במקרים חריגים. הבקשה הובאה לדיון במועצת הנפט, השותפות לא הוכיחה כי מדובר במקרה חריג ועל כן נדחתה בקשתה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות