אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכנסת מתנגדים להפסקה מוקדמת של הימורי הסוסים צילום: אלכס קולומויסקי

בכנסת מתנגדים להפסקה מוקדמת של הימורי הסוסים

לפי הרפורמה של כחלון בינואר ייפסקו הימורי הסוסים. החוזה עם החברה המפעילה יסתיים באוגוסט 2018 ובוועדת הרפורמות תמהים מדוע לא להמתין עד סוף החוזה ולהימנע מפיצוי של 100 מיליון שקל

22.08.2017, 07:23 | שחר אילן

התנגדות בוועדת הרפורמות של הכנסת לניסיון האוצר להפסיק את הימורי הסוסים של הלוטו בינואר הקרוב. זאת, בעקבות הפיצויים שדורשת החברה שמפעילה את ההימורים GBI, שהחוזה איתה מסתיים ממילא באוגוסט הבא.

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ חיים ילין מיש עתיד אמר שאינו מבין את התעקשות האוצר: "לא ייתכן שנשלם פיצויים". יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד לא התייחס לפרטי הצעת האוצר אך אמר ש"לא נאשר פגיעה בקופת המדינה".

הכנסת אישרה בפברואר את הרפורמה בהימורים שאחד ממרכיביה העיקריים היה ביטול הימורי הסוסים של המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו).

ברקע הדיונים עמד האיום של החברה הבריטית מפעילת הימורים הסוסים, GBI, בתביעה בהיקף של 200 מיליון שקל במקרה שישראל תפסיק את ההפעלה באמצע הזיכיון.

חברים בוועדה טענו כי משלם המיסים אינו צריך לשאת בעלות וכי אפשר לחכות לאוגוסט 2018. בסופו של דבר הוחלט ששר האוצר יצטרך להביא כל הסדר פיצויים שיושג לאישור ועדת הכספים של הכנסת. כעת נאמד הפיצוי שתדרוש החברה ב־100 מיליון שקל.

ב־17 באוגוסט הוציא מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מכתב למנכ"ל המועצה להסדר הימורים בספורט איציק לארי בו הודיע כי שר האוצר משה כחלון מתכוון להפעיל את סמכותו להפסיק את הימורי הסוסים ב־1 בינואר 2018. זאת בכפוף לשימוע ציבורי שיערוך. הוא ביקש מראשי הטוטו להעביר לאוצר את עמדתם ואת עמדת מפעילי התחנות (הזכיינים) עד 4 בספטמבר.

הטוטו הפיץ את המכתב בין תחנות הימורי הסוסים. בחוזר הטוטו מוסבר ש"הנכם זכאים לטעון טענות נגד כוונה זו ולבקש להאריך את מועד הפעילות. הטוטו ביקש מהזכיינים להעביר את עמדתם עד ה־29.8".

דוד ביטן. "לא נאשר פגיעה בקופת המדינה", צילום: אוהד צויגנברג דוד ביטן. "לא נאשר פגיעה בקופת המדינה" | צילום: אוהד צויגנברג דוד ביטן. "לא נאשר פגיעה בקופת המדינה", צילום: אוהד צויגנברג

מהמועצה להסדר הימורים בספורט נמסר בתגובה שהיא תגיב למכתבו של באב"ד לאחר ישיבת הדירקטוריון בסוף החודש ולאחר שיתקבלו תגובות הזכיינים. במועצה ציינו ש"העלנו את טענותינו בנושא בדיוני הכנסת על אישור החוק ואיננו פותחים את הנושא מחדש. בכל מקרה נציית לרגולטור ונהיה מוכנים לסגירה ב־1 בינואר 2018".

חבר ועדת הרפורמות ח"כ ילין אמר ש"אני לא מבין את ההתעקשות להפסיק את זה בתחילת 2018. צריך להמתין חצי שנה" (עד לתום החוזה. ש"א). "הזהרתי בוועדה", אמר, "שבשום אופן לא יכול להיות שנשלם פיצויים. יש חשש גם שיהיה צריך לפצות את בעלי התחנות ב־30–60 מיליון שקל".

יו"ר הקואליציה ח"כ ביטן אמר ש"סיכמנו שיצטרכו לשבת איתנו. נדבר על זה אחרי הפגרה". יו"ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי אמרה ש"הפסקת ההימורים הקיימים על מרוצי סוסים היא צעד ראשון הכרחי להפסקת ההתעללות בבעלי חיים למטרות הימורים".

בסוף יוני כבר נערך שימוע לחברת GBI על ידי האוצר. במכתב ששיגרה לאוצר לקראת השימוע, טענה החברה כי "ככל שחלילה יבוטל ההסכם, נדמה שעל זכאותה של החברה הבריטית לפיצויים מלאים בשל ההפרה הפסולה של ההסכם אין מחלוקת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות