אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
DK פרטנרס וארקו רוצות נתח מאלון כדי להגיע לדלק US צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

DK פרטנרס וארקו רוצות נתח מאלון כדי להגיע לדלק US

השתיים חברו למגעים להשקעה של 120 מיליון שקל בקבוצת אלון, שאחזקתה המהותית היא 7.3% ממניות דלק US בשווי 125 מיליון דולר

23.08.2017, 07:41 | גולן חזני

קרן DK פרטנרס חברה לחברת ארקו למגעים לרכישת נתח מקבוצת אלון (אלון ישראל). ל"כלכליסט" נודע כי מדובר על השקעה של 120 מיליון שקל באלון ישראל, שהאחזקה המהותית בה מבחינת ארקו היא 7.3% מניות דלק US בשווי 125 מיליון דולר. על פי המתווה המתגבש תקבל ארקו, אף שתהיה בעלת מניות מיעוט באלון ישראל, שליטה מלאה על האחזקה של מניות אלון בחברה־הבת דלק US. 

קראו עוד בכלכליסט

לדלק US כאלף תחנות דלק בארה"ב, והיא נסחרת בשווי של 1.7 מיליארד דולר. ככל הנראה ארקו שנשלטת על ידי אריק קוטלר, ו־DK פרטנרס, המנוהלת על ידי אבי פרידמן ומיוצגת על ידי יואב כפיר, מעוניינות בהשפעה על דלק US באמצעות הזכות למנות דירקטור בחברה. זכות זו נגזרת מאחזקה של 7.3% בדלק US.

אלון קיבלה אפשרות למכור באפסייד

אתמול העניקו מחזיקי האג"ח של קבוצת אלון משב רוח גבי לקבוצת אלון, שבניהול אבי גפן, כשוויתרו על זכות למכירה אוטומטית של מניות דלק US שהיא מחזיקה. ההחלטה התקבלה ברוב של 80% מהמחזיקים שהשתתפו באסיפה. פירושו: ויתור על סעיף בהסדר החוב המאפשר למחזיקים לדרוש מקבוצת אלון למכור את מניות דלק US שבידיה בשוק, בהינתן תנאים מסוימים. המחזיקים החליטו למעשה להעניק לחברה אפשרות למכור מניות אלה באפסייד, ולא במחיר השוק.

לקבוצת אלון, שבשליטת שרגא בירן והקיבוצים, חוב של 1.6 מיליארד שקל, ש־1.4 מיליארד ממנו הוא כלפי מחזיקי האג"ח, כולם גופים מוסדיים. אלה הגיעו במרץ האחרון להסדר חוב עם החברה, שבו נקבע, בין היתר, כי אם המחיר למניית דלק US יירד מתחת ל־22 דולר למשך חמישה ימי מסחר רצופים, המחזיקים יוכלו לכפות על קבוצת אלון למכור את המניות.

מניית דלק US צנחה ב־20% בתוך חודש

בחודש האחרון צנחה מניית דלק US בכ־20% וירדה למחיר של 20.9 דולר. אתמול היה היום החמישי ברציפות שבו היא נסחרה מתחת לרף שנקבע. בעקבות הירידה הודיע נאמן האג"ח הרמטיק על כינוס אסיפה. לאחריה התקיימה הצבעה בנוגע לוויתור על הדרישה למכור את מניות דלק US. עם המחזיקים הבולטים בדלק US נמנים גופים פיננסיים מובילים בארה"ב, כמו הקרנות וולינגטון ובלקרוק, שרכשו את המניות לאחר המיזוג.

דלק US, המנוהלת על ידי עוזי ימין, מחזיקה ומפעילה בתי זיקוק, צינורות להולכת דלקים ותחנות תדלוק ברחבי ארה"ב. לאחר מיזוגה עם חברת אלון USA, שהושלם לפני כמה חודשים, מחזיקה החברה הממוזגת בשלושה בתי זיקוק בעלי כושר זיקוק מצרפי של יותר מ־300 אלף חביות ביום; במפעלי אספלט; ברשת של 307 תחנות תדלוק וחנויות נוחות בטקסס ובניו מקסיקו; וכן בפעילות לוגיסטית של צינורות להולכת נפט, דלקים ומכלי אחסון.

אבי גפן מנכ"ל קבוצת אלון אבי גפן מנכ"ל קבוצת אלון אבי גפן מנכ"ל קבוצת אלון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות