אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים המרכזיים צריכים להעביר את הלפיד לממשלות צילום: רויטרס

הבנקים המרכזיים צריכים להעביר את הלפיד לממשלות

הפסגה שתיפתח היום בג'קסון הול בארה"ב נותנת הזדמנות לנגידי הבנקים המרכזיים לגבש מהלך מתואם שיאלץ את נבחרי הציבור לקחת את המושכות מהטכנוקרטים. מבט לעתיד הקרוב מלמד שיש להם אתגרים גדולים מספיק להתמודד עמם

24.08.2017, 08:11 | מייקל או'סליבן

מה הדג החשוב ביותר לבנקים המרכזיים? מסתבר שהתשובה היא טרוטה.

בתחילת שנות ה־80 הבנק הפדראלי של קנזס התקשה למשוך כלכלנים לכינוס השנתי שלו, עד שעלה על הרעיון לקיים אותו בג'קסון הול, ויומינג. הוא קיווה שההזדמנות לצאת לדיג טרוטות באגם הסמוך תפתה את יו"ר הפדרל ריזרב דאז פול וולקר, שהיה ידוע כדייג נלהב, להשתתף בכינוס. התוכנית פעלה, ומאז 1982 מתקיים הכנס השנתי של הבנק הפדראלי של קנזס בג'קסון, עיר בת פחות מ־9,000 תושבים.

רגישות של המשקיעים

הכינוס בג'קסון הול הפך, לא מעט הודות לוולקר, לאירוע בעל חשיבות עולמית שמושך נגידי בנקים רבים, שמטבע הדברים השווקים עוקבים מקרוב אחר הצהרותיהם. עם זאת, אם וולקר היה משתתף בכינוס שמתחיל היום, הוא ככל הנראה היה מביט בספקנות על הפעולות של נגידי הבנקים. וולקר פעל לריסוק האינפלציה ותמך בהעלאות ריבית, וככל הנראה האמין שמשקיעים וממשלים צריכים לשאת באחריות להחלטות שלהם.

הוא ואחרים היו קרוב לוודאי מציינים היום כי השימוש התדיר בצעדי הקלה כמותית שמגדילים את כמות הכסף במשק, ובאביזרים הנלווים שלה (כלומר, ריבית שלילית) מתחילה ליצור סיכונים וחוסר איזונים במערכות הפיננסיות והפוליטיות. הוא גם עשוי היה לומר כי אף שלא רואים את סימני האינפלציה במחירי השירותים, היא כן מופיעה במחירי הנכסים. אבל, וולקר עצמו לא יהיה בג'קסון הול, ונגידי הבנקים המרכזיים שכן יהיו שם יעמדו בפני כמה אתגרים, החל מחוסר היציבות הפוליטי בוושינגטון ועד לתנודתיות המחירים בשווקים. פירוש הדבר שהמשקיעים יהיו רגישים יותר להצהרות שיצאו השנה מוויומינג.

המבחן העיקרי יהיו ההיקף שבו המשתתפים - בעיקר הפד, הבנק האירופי המרכזי והבנק המרכזי של אנגליה - יעניקו תחושה של עבודה משותפת לקראת "סיום ההקלות", במובן זה שיהגו תוכנית ברורה להפסיק את קניית הנכסים על ידי הבנקים המרכזיים ופירוקם של הנכסים שכבר נרכשו ממאזניהם. אם המהלך אכן יצא לפועל, אז שינוי מתואם והדרגתי במדיניות הבנקים המרכזיים יוביל קרוב לוודאי להעלאת תשואות האג"ח ולעלייה מתמשכת בתנודתיות הכללית בשוק לעומת הרמות הנמוכות הנוכחיות.

ג ג'נט ילן ומריו דראגי. כנראה שהיא כבר לא תשתתף בכנס הבא | צילום: רויטרס ג

צעד כזה של נגידי הבנקים המרכזיים יהיה ההוכחה לכך שהם מוכנים לאפשר לממשלות ולא למאזנים שלהם לשאת בסיכונים הפוליטיים והגיאו פוליטיים העומדים בשער. על רקע המתיחות הגואה עם צפון קוריאה, מחלוקות המסחר בין סין וארה"ב וחשוב מכך הדיון המתפתח בוושינגטון על תקרת החוב, כל נגיד בנק מרכזי בעידן שאחרי המשבר הפיננסי העולמי יעדיף לדחות כל סוג של נורמליזציה עד שהשמיים יתבהרו.

אם נגידי הבנקים לא יציגו עמדה מתואמת בג'קסון הול, אז נשיא הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי יואר באור לא מחמיא. פרוטוקול הישיבה האחרונה של הנהלת הבנק סיפק למשקיעים במט"ח סיבה להאמין שהוא לא מתכוון לפעול כדי להגביל את התחזקות היורו, כלומר, לפחות לא להגדיל את היקף תוכנית ההקלה הכמותית.

חילופי הנהגות

לכן, לנוכח הפחתת הסיכונים הפוליטיים באירופה וההכרזה של הבנק האירופי על סיום הדפלציה בגוש היורו, הנטייה של המשקיעים במט"ח היא לרכוש את המטבע. אך מכיוון שהדולר נותר חלש, ייתכן ודראגי ועמיתיו יעדיפו לצאת לדיג טרוטות באגם ג'קסון מאשר לעבור תשאול על ידי העיתונאים. אם בכל זאת היורו יוכל להתייצב ברמות הנוכחיות, יהיה בכך כדי לתמוך במניות האירופיות. בשעה שהסימפוזיון השנה מעניק לנגידי הבנקים הזדמנות לשבור את המסורת של השנים האחרונות ולהניח את היסודות למדיניות מוניטארית פחות נדיבה, הוא עשוי להתברר גם כקו פרשת מים במובן של החלפת הנהגות בבנקים המרכזיים. כך למשל, קרוב לוודאי שבשנה הבאה יעמוד בראש הבנק הפדראלי המרכזי יו"ר חדש במקומה של ג'נט ילן.

יהיה מחליפה מי שיהיה, הוא יצטרך להכיר בחשיבות של אימוץ גישה סדורה יותר למדיניות מוניטארית, כזו שמעוגנת בחוקים, כמחיר הפוליטי שיהיה עליו לשלם בתמורה למינוי. מתוך מחשבה על סדר היום בסימפוזיונים הבאים של ג'קסון הול, הדור הבא של נגידי בנקים מרכזיים ייאלץ להתמודד עם נושאים כמו הופעת מטבעות וירטואלים, ההשלכות של הניסיונות של סין לצמצם את נטל החובות שלה וההשפעות המבניות של השינויים בשוקי הנדל"ן והעבודה על שיעור האינפלציה. כשמצפות להם בעיות מורכבות כל כך בעתיד, אפילו דיג טרוטות נראה פחות מהנה.

הכותב הוא סמנכ"ל השקעות ראשי בחטיבת העושר הבינ"ל של קרדיט סוויס  

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות