אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנה שמתיימרת לגלות להורים האם הבן שלהם הומוסקסואל

התוכנה שמתיימרת לגלות להורים האם הבן שלהם הומוסקסואל

תוכנת ריגול צרפתית מסמנת ילדים גאים לפי סטריאוטיפים הומופוביים הזויים, מרגלת לשעבר מנסה לגייס הון כדי לקנות אחזקות בטוויטר ולהעיף משם את הנשיא טראמפ וגוגל השיקה כלי לסיוע אבחון דכאון קליני

24.08.2017, 14:52 | יוסי גורביץ
אוקיי, הוא הומו. מה אכפת לכם?

כל חברות הטכנולוגיה מתגאות בתמיכה בזכויות הומוסקסואלים; בכל מצעד גאווה בינלאומי תמצאו במה ניידת של פייסבוק, למשל. אבל יש גם חברות שתוקעות מקל מכוער בגלגלי הקדמה, ואחת הבולטות בהן התגלתה לאחרונה בצרפת.

חברה צרפתית שמפתחת תוכנות ריגול מצאה עצמה בצרות צרורות, לאחר ששיווקה את התוכנה שלה להורים שרוצים לרגל אחר הילדים שלהם. זה, בפני עצמו, אינו בעייתי - הורים תמיד לחוצים מאוד ממה שילדיהם עושים והטכנולוגיה מאפשרת למשטר אותם באמצעות ניטור מחשבים וטלפונים.  

הבלאגן החל כשהחברה הודיעה בקול תרועה שהיא מסוגלת לנטר את התנהגות הילד ולברר האם הוא הומוסקסואל. בפרסומת שהפיצה נכתב: "המשפחה היא היסוד. זו הסיבה שהנטיה המינית של ילדיך, שאחראית ישירות להמשכיות המשפחה שלך, חשובה לך מאוד". אפילו סמוטריץ' לא היה מנסח את זה טוב יותר.

הומופוביה? עכשיו גם כלי לשיווק תוכנה, צילום: איי אף פי הומופוביה? עכשיו גם כלי לשיווק תוכנה | צילום: איי אף פי הומופוביה? עכשיו גם כלי לשיווק תוכנה, צילום: איי אף פי

רק שצרפת היא לא סניף של בני עקיבא, ותוך זמן קצר החברה חטפה בראש מהשרה לענייני שוויון, מרלן שיאפה, שהאשימה את המפתחים בהומופוביה. כן, לצרפת יש שרה לענייני שוויון; בישראל אין אפילו זכות יסוד לשוויון. איך התיימרה החברה לזהות ניצני הומוסקסואליות בילדים, אתם שואלים? היא הגדירה זאת כשילוב בין אהבה לקריאה ותיאטרון במקום לכדורגל, טיפוח עצמי, ביישנות ואהדת זמרות.

החברה התקפלה בזריזות לאחר שננזפה בידי הממשלה, הסירה את הפרסום ואמרה שהיא בכלל נועדה עבור מנועי חיפוש ולא לבני אדם. כן, הטכנולוגיה חדרה לכל תחומי חיינו וכן, היא מאפשרת לנו לדעת יותר על האנשים סביבנו. אבל חשוב שיהיה מי שימתח את הגבול; חברות מסחריות תמיד ינסו להשיג יתרון זה או אחר במכירות - לפעמים, גם על חשבון זכויות הפרט ותוך ניצול ההומופוביה בחברה.  

המרגלת שקנתה אותי

לפני 12 שנים הופיעה בכותרות הגברת ואלרי פליים; היא היתה סוכנת CIA שאנשי ממשל בוש חשפו את זהותה, כנקמה על כך שבעלה חשף את השקרים שלהם בפרשת חיפוש הנשק הגרעיני בעיראק. היא נאלצה להתפטר, אבל עכשיו מצאה דרך חדשה לפרוץ לתודעה.

היא העלתה קמפיין גיוס כספים, שהמטרה שלו היא לאסוף מיליארד דולר כדי להפוך אותה לבעלת המניות הגדולה בטוויטר. אם וכאשר תגיע ליעד, הבטיחה, היא תשתמש בכוחה כדי למחוק את חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ. כרגע היא הצליחה לגייס 34,461 דולר, כך שהסיכוי שלה להגיע למיליארד נראה בערך כמו הסיכוי של הנשיא לזכות בפרס נובל לנימוס.

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

אבל פליים חושפת כאן בעיה אמיתית. טוויטר נותנת שוב ושוב לטראמפ לחמוק מאחריות. הוא מפר בבוטות ובעקביות את תנאי השימוש שלה. משתמשים שהיו מתנהלים כמוהו ולא היו גם נשיא ארה"ב היו עולים על טיל רציני יותר מהטילים של צפון קוריאה. אבל בטוויטר רואים בעיה בהגבלת הציוצים של נשיא ארה"ב: לפי הערכות, הוא מכניס לה משהו כמו שני מיליארד דולר בשנה, בשל הפעילות של משתמשים אחרים סביבו והפרסומות שהם נחשפים אליהן.

פליים ציינה שכל זמן שטראמפ השתמש בטוויטר כדי לרדוף את יריביו מבית, ניחא; כשהוא התחיל לשחק בגורל העולם על ידי משבר גרעיני בטוויטר מול צפון קוריאה, זה כבר סיפור אחר.

אם הבית הלבן היה מנוהל כמו שאמור להתנהל מוסד נשיאותי, פה היה נגמר הסיפור ואף אחד לא היה מתייחס למרגלת לשעבר עם 35,000 דולר שמחפשת עוד 999,999,9965. אבל הבית הלבן של טראמפ הוא הכל חוץ משפוי: דוברת הבית אשכרה הודיעה שמדובר בפגיעה בזכויותיו של טראמפ על פי התיקון הראשון לחוקה. זהו, שלא: התיקון הראשון לחוקה אוסר על גוף ממשלתי לפגוע בחופש הדיבור שלך. הוא לא אומר שום דבר על חובתו של גוף פרטי לספק לך במה. לא רק שהבית הלבן לא מבין את ההבדל הבסיסי הזה, הוא גם סיפק לפליים את אפקט הסטרייסנד שהיא כה נזקקה לו.

 

עד אשר לא תחשך השמש והאור והירח והכוכבים

האם אתה חושש שאתה סובל מדכאון קליני? אתה לא לבד. שיעור האנשים שסובלים מדכאון בישראל הוא כעשרה אחוז. שיעור האנשים שילקו בהתקף דכאון בודד גבוה ככל הנראה פי שניים: אחד מחמישה. כמחצית הסובלים מדכאון לא יודעים ממה הם סובלים. זה נראה כמו סתם המשך של החיים. אבל זו מחלה קטלנית: אחד הגורמים המובילים להתאבדות בעולם. אנחנו לא יודעים עליה כמעט כלום. היא תמיד היתה שם, צל שליווה את החיים האנושיים; קראנו לזה רוח רעה, מלנכוליה, ולא נגענו בזה יותר מדי, כי זה מפחיד. המחקר מפגר בשנות אור אחרי מחלות שכאלה. ועל כל זה נוספות הסטיגמה והבושה.

אבל הצל שם, והדרך שלו להרוג אותך היא לשכנע אותך שהכל שגרתי. כך שאם אתה חושש, היבדק. ואם אתה חושש להגיע לאיש מקצוע - כי להסביר מה עובר עליך יכול להיות משפיל לפעמים - גוגל באה לעזרתך. חיפוש אחרי "דכאון קליני", בינתיים רק באנגלית ורק במובייל, יוביל אותך למבחן מקצועי שאושר על ידי פסיכולוגים ופסיכיאטרים, והוא מסוגל לספק אבחנה ראשונית.

חושש שלקית בדכאון? פנה לסיוע נפשי, צילום: shutterstock חושש שלקית בדכאון? פנה לסיוע נפשי | צילום: shutterstock חושש שלקית בדכאון? פנה לסיוע נפשי, צילום: shutterstock

קשה להדגיש זאת מספיק, אבל אבחנה עצמית ברשת היא רעיון איום ונורא: הכלי הזה לא מיועד לאפשר לך לאבחן את עצמך באופן מלא. הוא מיועד לדרבן אותך להגיע לאיש מקצוע - והוא מסוגל לספק מידע שיסייע לאיש המקצוע להבין מה קורה איתך. מחצית מהסובלים מדכאון לא מקבלים טיפול, כי הם לא מאובחנים ככאלה.

חברות הרשת מבינות, לאט אך בעקביות, שכאשר הן הופכות לבית השני של המשתמשים, יש להן אחריות מסוימת עליהם - ובין השאר הן רוצות להיות מסוגלות לומר לרגולטורים שהן עשו כמיטב יכולתן. בפייסבוק בוחנים עכשיו אפשרות לזהות הערות שמעידות על כוונות התאבדותיות, ובאינסטגרם אתה יכול לדווח על כך שאחד הנעקבים שלך מעלה פוסטים מדאיגים.

יש גם רעיונות בעייתים יותר. במסגרת הטרנד של "בואו ניצור בוט לכל דבר", יש כעת גם בוט שמתיימר לשחק תראפיסט. החברה שמייצרת אותו מדגישה שהוא לא תראפיסט והוא בסך הכל אמור להיות תחליף לרגע שבו המטפל שלך לא זמין. אם את חוטפת התקף חרדה בשתיים בלילה, המטפל שלך לא יהיה זמין. הרובוט כן. הוא אמור להיות מסוגל לנסות להרגיע אותך. הוא מכונה Woebot. צריך להדגיש שוב: הדבר הזה הוא לא תחליף לטיפול תרופתי או טיפול בדיבור, הוא משהו שיחזיק אותך בין לבין.

קצרצרים

1. אם אתה אדם חסר כל טעם, או מישהו שרוצה לוודא שכשהוא יורד אלי דומה הוא לוקח איתו כמה ממוקירי זכרו המפוקפק, ליפנים (אלא מה) יש פתרון בשבילך. קבלו את הרובוט Pepper. הוא בסביבה כבר כמה זמן ובאופן כללי הוא לא מזיק. כעת צצה חברה שהלבישה אותו ככהן בודהיסטי, והוא ממלמל את המנטרות המקובלות בזמן קבורה בזמן שהוא מכה בתוף. הנימוק הכלכלי מפוקפק משהו: יש כמסתבר מחסור בכהנים בודהיסטים, כך שלא תמיד יש כהן זמין לטקס קבורה. במקרה כזה, הרובוט הכהן ימלא את תפקידו – וישבור את השוק באותה ההזדמנות. כהן אנושי נוהג לגבות כ-2,200 דולר. הרובוט יסתפק ב-450. לאוזני הסקפטיות זה נשמע יותר כמו נסיון לדחוק את הכהנים מהשוק הקבוע שלהם, ואני ממתין בכיליון עיניים למפלצת עמוסת המחושים שיזמנו הכוהנים הזועמים כדי להגן על הפרנסה שלהם.

פפר בלבוש חילוני, צילום: אי פי איי פפר בלבוש חילוני | צילום: אי פי איי פפר בלבוש חילוני, צילום: אי פי איי

2. מתיחת מייל הפילה בפח את עורכי ברייטבארט, האתר של הניאו נאצים. לאחרונה הודח סטיב באנון מתפקיד האסטרטג של הבית הלבן וחזר לתכנן את נקמתו במאורתו הישנה, ברייטבראט. בריטי החליט למתוח את העורכים של ברייטברט, ושלח להם מייל שהתחזה להיות כזה שנשלח מבאנון, שבו הוא מכריז שבכוונתו לשפוך את חמת עברת זעמו על איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר. העורך הראשי של האתר מיהר לשלוח מייל תשובה שבו הוא מבטיח לעשות את "העבודה המלוכלכת" הנדרשת, והתנבא שקושנר והטראמפית יהיו מחוץ לבית הלבן עד סוף השנה. בתגובה אמר העורך שלא היה שום צורך בתעלול המיילים הזה, כי את אותם הדברים עצמם הוא כותב בעמוד הראשי של האתר.

 

 

 

3. לפני כחודש ומשהו, נסגר עוד שוק סמים ברשת האפלה, AlphaBay. הם נסגרים כעת במהירות ניכרת, והפעם הרשויות מגישות כתבי אישום לא רק נגד האנשים שניהלו את השוק, אלא גם כנגד הסוחרים. שניים מן העצורים הם אב ובן, מייקל ופיליפ לוצ'יאנו מסטייטן איילנד. הבן לימד את האב כיצד להשתמש ברשת האפלה, והאב – שיש לו מרשם לסם אסור – מכר את הסם באלפהביי, וכשהשוק נסגר האב והבן איבדו כחמישה ביטקוינים, ששווים כרגע כ-20,000 דולר. הרשויות ערכו חיפוש באייפון של פיליפ ומצאו בו תמונות של סמים ועדויות אחרות לסחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הבעיה עם דיכאון היא לא שהוא מפחיד
מחלות מפחידות בהרבה נחקרו לעומק-אבל היה מה לחקור! היו ממצאים פתולוגיים, היה גידול, היו נגיפים-היה משהו, תראה כמה התקדמו עם חקר האיידס למרות חמקמקותו של הנגיף הזה. דיכאון? ואללה, החיים קשים ויש הרבה סיבות להיות מדוכא-ולהבדיל בין סתם מדוכא מהחיים לדיכאון קליני זה ממש לא פשוט-לכן גם הקריטריונים משתנים כל הזמן (אותו דבר נכון לגבי הרבה מחלות פסיכיאטריות-ראה את השינויים שעוברים על הגדרות הADHD כל מהדורה של ספר הגדרות המחלות הפסיכיאטריות משנה את ההגדרה).
גליה  |  27.08.17
לכל התגובות