אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופה בטקסס: "שיטפונות הרסניים ושיקום של שנים" צילום: איי אף פי

סופה בטקסס: "שיטפונות הרסניים ושיקום של שנים"

בתים בטקסס קרסו, מאות אלפים נותרו ללא חשמל ואחת העיריות המליצה להתכונן לגרוע מכל ולרשום את השם על הזרוע. סופת ההוריקן הארווי אמנם נחלשה, אך הגשמים העזים שהביאה ימשיכו לרדת בימים הקרובים - והחזאים מזהירים מסכנת חיים

26.08.2017, 23:50 | שירות כלכליסט ו-ynet

סופת ההוריקן הארווי היכתה היום (שבת) בחופי טקסס, החריבה בתים והביאה רוחות וגשמים קשים שאילצו את הנהגים לרדת מהכביש. ההוריקן החזק ביותר בארה"ב זה יותר מעשור הגיע לחוף עם רוחות של 209 קמ"ש, וגרם לרשויות להזהיר מיליוני תושבים מסכנה. 338 אלף תושבים נותרו ללא חשמל.

הארווי התקדם צפונה ומוגדר כעת כסופה טרופית, אך החשש הוא שההרס הכבד שהוא הביא איתו רק התחיל. מרכז החיזוי האמריקני מזהיר מהצפות קשות במיוחד בטקסס - "שיטפונות הרסניים ומסכני חיים". חזאים מעריכים שבאזורים רבים ביוסטון, העיר הרביעית בגודלה בארה"ב, ירד יותר ממטר של גשם. לפי סוכנות הידיעות AP הממוצע היום ביוסטון היה 76.2 מ"מ גשם לשעה.

 

קראו עוד בכלכליסט

הרוחות העזות מנעו מכוחות החירום להגיע לאזורים רבים, והרשויות אמרו כי עדיין לא ניתן להעריך את הנזק במלואו. שירותי החירום בארה"ב חוששים ששיקום התשתיות והמבנים שנפגעים "ייקח שנים". רבבות פונו מבתיהם לקראת הסופה, והערב נמסר על קורבן ראשון - תושב העיירה רוקפורט שנהרג בשריפה בביתו. לפי הדיווחים יש כ-14 נפגעים.

ברוק לונג שעומד בראש פימ"ה, הסוכנות הפדראלית לטיפול במצבי חירום, מסר: "זה הולך להיות אירוע מתסכל וארוך בצורה חסרת תקדים לטקסס. השיקום מהאסון הולך לקחת שנים". מושל טקסס גרג אבוט אמר כי כ-1,800 חיילים ישתתפו בפינוי ההריסות. אבוט אמר כי הרשויות ערוכות לספק מים, קרח ואוכל לאזורים שנפגעו מההוריקן. טקסס הרחיבה הערב את אזור האסון ל-20 מחוזות נוספים במדינה, 50 בסך הכול.

 

 

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס
מדפים ריקים בסופרמרקט בטקסס, צילום: איי פי מדפים ריקים בסופרמרקט בטקסס | צילום: איי פי מדפים ריקים בסופרמרקט בטקסס, צילום: איי פי
תושב טקסס מחזק את ביתו לקראת בואו של ההוריקן, צילום: איי פי תושב טקסס מחזק את ביתו לקראת בואו של ההוריקן | צילום: איי פי תושב טקסס מחזק את ביתו לקראת בואו של ההוריקן, צילום: איי פי

 

 

הוריקן הארווי, צילום: רויטרס הוריקן הארווי | צילום: רויטרס הוריקן הארווי, צילום: רויטרס

העיירה רוקפורט לחופי טקסס, שבה 10,000 תושבים, היא אחד המקומות שספגו את הנזק הקשה ביותר בסוף השבוע. "הנזק קטסטרופאלי ונרחב", אמר ראש העיירה צ'רלס וקס. הוא סיפר כי בין השאר נפגעו בתים, עסקים ובתי ספר.

ראש העירייה סיפר על שיבושים בקליטה הסלולארית בעקבות ההוריקן. סגנו של וקס, פטריק ריוס, אמר כי התושבים נדרשו לעזוב את בתיהם וסיפר על ההמלצה לאמיצים שבוחרים להישאר: "הדרכנו את האזרחים שלא התפנו לכתוב על הזרוע את השם שלהם ואת מספר הביטוח הלאומי כדי שיצליחו לזהות את הגופה שלהם".

 

 

 , צילום: אי פי איי צילום: אי פי איי  , צילום: אי פי איי

 

ממלאים שקי חול, צילום: איי פי ממלאים שקי חול | צילום: איי פי ממלאים שקי חול, צילום: איי פי

שלטי אזהרה, צילום: איי פי שלטי אזהרה | צילום: איי פי שלטי אזהרה, צילום: איי פי

כעשרה תושבים נלקחו לטיפול רפואי בכלא המחוזי ברוקפורט אחרי שגג של מתחם דיור קרס. מדרום ליוסטון פונו כ-4,500 אסירים משלושה בתי סוהר, בגלל שהנהר הסמוך עלה על גדותיו. בימים הקרובים, כך לפי המומחים, הנזק בטקסס אמור להיות חמור בהרבה.

אריק בלייק, מומחה להוריקנים במרכז החיזוי האמריקני, אמר כי סופות הוריקן תמיד נחלשות במהירות כשהן מגיעות לחוף. הארווי נחלשה מהוריקן בדרגה 4 להוריקן בדרגה 1 תוך שמונה שעות בלבד. הסופה אמנם התקדמה צפונה, אך בלייק מזהיר כי "הסכנה לא נעלמה".

 

לקראת הגעתה של הארווי לטקסס אמרו החזאים כי הסופה תיחלש ותהפוך לסופה טרופית, תחזור למפרץ מכסיקו, תתחזק ותכה שוב בטקסס. לפי בלייק "זה לא התרחיש הסביר ביותר כרגע". הוא אמר כי "אנחנו צריכים להתמקד במעבר לשיטפונות הקיצוניים – וייתכן ההיסטוריים – ביותר שאנחנו יכולים לראות".

זמן קצר לפני שהסופה הגיעה ליבשה, הנשיא דונלד טראמפ, שמתמודד בפעם הראשונה בכהונתו עם אסון טבע גדול, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי חתם על ההכרזה על ההוריקן כאסון, דבר אשר "משחרר את מלוא העוצמה של הסיוע הממשלתי". אחרי הגעת הסופה צייץ טראמפ בטוויטר: "אנחנו עוקבים מקרוב ולא משאירים דבר למזל. כולם עובדים נהדר". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות