אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקו מצטרפת למירוץ אחרי גלובוס מקס צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

אלקו מצטרפת למירוץ אחרי גלובוס מקס

חברת האחזקות שבשליטת משפחת זלקינד מחפשת אפיקי פעילות חדשים ונפגשה עם נאמני רשת בתי הקולנוע. אלקו לא לבד: גם פרטנר, אייפקס וסקיי מתעניינות

27.08.2017, 07:23 | גולן חזני

אלקו אחזקות שבשליטת משפחת זלקינד מנהלת מגעים לרכישת גלובוס מקס. ל"כלכליסט" נודע כי אלקו המצויה בשליטת ומנוהלת בידי האחים דני ומייקי זלקינד נפגשה עם נאמני גלובוס מקס שנכנסה להקפאת הליכים ביוני, ונכנסה לחדר המידע של רשת בתי הקולנוע.

קראו עוד בכלכליסט

אלקו היא חברת אחזקות שפעילה באמצעות שלוש חברות־בנות: בתחום התשתיות דרך אלקטרה, בתחום הנדל"ן דרך אלקטרה נדל”ן ובתחום הצריכה באמצעות אלקטרה מוצרי צריכה המחזיקה ברשתות מחסני חשמל ושקם אלקטריק, זיכיון וואווי לטלפונים מסין, וגולן טלקום אותה רכשה בסוף 2016.

לאלקו היתה גם פעילות ישירה בנדל"ן בארה"ב אולם היא מכרה אותה. גם את רכישת גלובוס מקס, אם תבצע בסופו של דבר, היא תעשה ככל הנראה ישירות מחברת האחזקות. אלקו היתה ברמת מינוף גבוהה בשנים האחרונות של 1.2 מיליארד שקל חובות, אבל ייצבה את מצבה וכיום היא נהנית מרמת מינוף נמוכה שמאפשרת לה לבחון הזדמנויות עסקיות והשקעות חדשות, ואף להרחיב את העסקים למגזרי פעילות נוספים.

אבל אלקו איננה לבד בתהליך וצפויה לה תחרות קשה, בין היתר עם הקרנות אייפקס, קלירמארק וסקיי; חברת פרטנר שגם היא מחפשת לרכוש פעילויות סינרגיות לתחום הפעילות שלה; וכן עם בנט קפלן, שמחזיק ב־25% מהמניות ושימש עד לא מזמן המנכ"ל.

נאמני גלובוס מקס האריכו את המועד להגשת הצעות לרכישה בשבוע, עד 31 באוגוסט, בתקווה לקבל הצעות גבוהות יותר על רקע אישור שנתן בית המשפט לפתיחת מתחם חדש באשקלון באוקטובר. עד כה נרשמו לחדר המידע כ־15 מתעניינים. ההערכה היא כי חלק מהמתעניינים עשויים להתאחד לקבוצות רכישה משותפות.

בסוף אוגוסט תסתיים האפשרות להצעת הגשות לרכישת החברה, ועל פי הנוהל שקבעו הנאמנים יחל תהליך ההתמחרות, שיימשך שבועיים, בהם יבחנו הנאמנים את ההצעות הן מבחינת השווי הכספי שלה והן מבחינת זיקת המקצועי לתחום הקולנוע.

הרווח התפעולי של גלובוס מקס עומד על כ־20 מיליון שקל ב־2016, וההערכות בענף הן כי שווייה לצורך העסקה יהיה 120–160 מיליון שקל. כיום 75% מהרשת נמצאת בבעלות משותפת של איש העסקים מושאל שטראוס, המכהן בין היתר כנשיא אוניברסיטת ישיבה בארה"ב; הרברט סייף, הפעיל בתחום הבידור; ו־25% בידיו של בנט קפלן, שהודח על־ידי שטראוס וסייף. על פי דוח הנאמנים שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, חובות הרשת עומדים על 330 מיליון שקל — פער של כ־230 מיליון שקל מהסכום הראשוני שהציגה החברה. לטענת הנאמנים, עיקר השוני נובע מתביעות החוב שהגישו בעלי המניות בסך כ־100 מיליון שקל ותביעות חוב נזיקיות בסכום של כ־80 מיליון שקל. נגד החברה הוגשו 176 תביעות חוב.

גלובוס מקס היא אחת משלוש החברות המרכזיות בישראל העוסקות בהקמה, ניהול ותפעול של בתי קולנוע. החברה מפעילה כיום 11 מתחמי בתי קולנוע פעילים. שתי מתחרותיה העיקריות הן סינמה סיטי ויס פלאנט. בנוסף, היא משמשת כמפיצה הבלעדית בישראל של 3 אולפני סרטים, וחלק משמעותי בפעילות הרווחית שלה מגיע מתחום זה.

בסוף השבוע פרסמה אלקו את דו”חותיה לרבעון השני. הרווח הנקי ברבעון טיפס בכ־113.8% לכ־77 מיליון שקל. במחצית הראשונה של 2017 רשמה החברה רווח של 121 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות