אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחנה הציוני: נתמוך בחוק דירה שלישית אם ה"קנס" למשקיעים יירד וייגבה רק ב-2019 צילום: ישראל יוסף

המחנה הציוני: נתמוך בחוק דירה שלישית אם ה"קנס" למשקיעים יירד וייגבה רק ב-2019

הסיעה שעתרה לבג"ץ נגד הליך אישור החוק מביעה כעת נכונות לתמוך בו אם יוכנסו בו שינויים, בהם הורדת המס מ-1% ל-0.5% לבעלי שלוש דירות ויותר. ח"כ מרב מיכאלי: "נוודא שהחוק חברתי והוגן ולא סתם מס גולגלות"

27.08.2017, 11:58 | עמרי מילמן

סיעת המחנה הציוני הודיעה היום (א') כי תתמוך בחוק מס ריבוי דירות (מס דירה שלישית) כאשר יחזור לוועדת הכספים במושב הבא של הכנסת, אם ייעשו בו מספר שינויים, בהם אי החלתו רטרואקטיבית כפי שמעוניין משרד האוצר ותחילת גבייתו רק ב-2019.

כזכור, בג"ץ ביטל את החוק בתחילת החודש בשל פגמים שנפלו בהליך החקיקה. עם זאת, קבע בית המשפט כי שר האוצר משה כחלון יוכל להחזירו לדיון בוועדת הכספים בו נפל הפגם שהביא לביטול. זאת לאחר שכחלון התעקש להעלות לדיון בחודש דצמבר שעבר את הצעת החוק ביום חמישי בלילה. לחברי הכנסת לא היה זמן להתכונן לדיון ולייעוץ המשפטי של הוועדה לא היה זמן ללמוד את פרטי החוק.

קראו עוד בכלכליסט

למרות שכחלון סיכם עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן ועם יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי החוק יחזור לדיון בוועדה וכי הקואליציה תתמוך בו, חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואורן חזן, חברי כנסת מהקואליציה שחברים בוועדת הכספים, טענו כי יתנגדו לו. במקביל גם גפני הדגיש כי יקיים דיון מעמיק על החוק שייתכנו בו כעת שינויים, כמו ביטול החלתו רטרואקטיבית. 

סיעת המחנה הציוני שעתרה לבג"ץ נגד ההליך בו אושר החוק הביעה נכונות לתמוך בו אם ייעשו בו מספר שינויים וכעת היא מפרטת מהם השינויים: הטלת המס תרד משיעור של 1% לשיעור של 0.5% משווי הדירות, על בעלי שלוש דירות ויותר. החישוב יתבצע על פי ערכן המצטבר של הדירות מעל לסכום של 5 מיליון שקל (במקום 1.15 מיליון שקל לפי החוק המקורי) , ומעל 7.5 מיליון שקל למי שאין ברשותו חיסכון פנסיוני. זאת מאחר שעבור אנשים רבים דירות להשקעה הן החלופה לפנסיה.

מימין: יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר האוצר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר האוצר משה כחלון | צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי מימין: יו"ר ועדת הכספים משה גפני ושר האוצר משה כחלון, צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי

כאמור, הסיעה דורשת כי המס יוחל מתחילת שנת 2019 כך שיתאפשר למי שרוצה להימנע ממנו למכור את דירותיו. באוצר מנגד דורשים כי החוק יחול רטרואקטיבית מתחילת 2017, זאת מאחר שבונים שם על ההכנסות ממסים של כ-900 מיליון שקל שהחוק אמור להכניס. אולם כדי שהחוק יחול רטרואקטיבית יהיה צורך של תמיכת הייעוץ המשפטי של ועדת הכספים ושל חברי הכנסת שלא בהכרח יסכימו לכך. במקביל עודפי גבייה שנצברו לאורך השנה, בין היתר תודות לעסקת מובילאיי- אינטל, מכירת כתר פלסטיק בשנה שעברה והמבצע המעניק מס דיבידנד מופחת לבעלי מניות מהותיים, ייתכן שיאפשרו למשרד האוצר לוותר על ההכנסות מהחוק שיישומו עשוי להידחות.

ח"כ מרב מיכאלי. "נתמוך בחוק אם יהיה חברתי", צילום: חיים צח ח"כ מרב מיכאלי. "נתמוך בחוק אם יהיה חברתי" | צילום: חיים צח ח"כ מרב מיכאלי. "נתמוך בחוק אם יהיה חברתי", צילום: חיים צח

מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני מסרה כי "אם וכאשר יגיע חוק מס דירה שלישית לדיון ראוי בוועדת הכספים, אנו, בסיעת המחנה הציוני, נוודא שהחוק יהיה חוק חברתי אמיתי והוגן ולא סתם מס גולגלות. בשם השליחות החברתית של המחנה הציוני, נפעל להחלת השינויים ונתמוך בחוק שיקנה הגנה לבעלי דירות שרכשו את הדירות כתחליף לפנסיה ויצמצם את הפגיעה בשוכרי הדירות, זאת באמצעות מס פרוגרסיבי ודחיית תחולת החוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
אבל איך מגינים על השוכרים?
לא ברור לי איך גורמים לכך שהמיסים לא יפלו על שוכרי הדירות? הרי בסופו של דבר משכירי הדירות יפילו את המס על השוכרים ואז מי ששוכר דירה יכולתו לרכוש דירה תיפגע ומי שכבר בעל דירה לא ממש יפגע, כלומר החוק ישיג את המטרה ההפוכה, הוא רק יחליש את החלשים עוד יותר. גם בעלי דירות שלא משלמים מס יעלו את מחירי השכירות! הם ירכבו על הגל הזה כי קהל משכירי הדירות הוא במידה מסוימת קהל שבוי ללא אלטרנטיבות (זוג צעיר עם ילדים לא אמור לגור אצל הוריו).
דוד  |  29.08.17
לכל התגובות