אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברזיל: "ספורטאי רפאים" קיבלו מימון ממשלתי צילום: רויטרס

ברזיל: "ספורטאי רפאים" קיבלו מימון ממשלתי

על פי דיווח בעיתון הברזילאי, O Globo, המשטרה הפדראלית גילתה כי התרמית הופעלה על ידי עובד חיצוני לשעבר בשם ז'וזה הקטור זורילה. הוא עבד במשרד הספורט בין השנים 2005 ו-2012, והייתה לו ככל הנראה גישה למשכורות שיועדו ל"ספורטאי הרפאים" - ספורטאים ש"הומצאו" כדי לקבל מימון אולימפי

27.08.2017, 16:31 | שירות כלכליסט

הרשויות בברזיל חוקרות שחיתות אפשרית הקשורה לתוכנית המלגות Bolsa Atleta Athlete Scholarship, תוכנית שתומכת בספורטאים אולימפיים ופאראלימפיים פוטנציאלים.

קראו עוד בכלכליסט

מספר כולל של 239 ספורטאים זוכים למימון לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020. עם זאת, החשד הוא שבסביבות 25 ספורטאי "רפאים" נכנסו למערכת לפני שהכספים הועברו לשישה חשבונות נפרדים., צילום: איי אף פי מספר כולל של 239 ספורטאים זוכים למימון לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020. עם זאת, החשד הוא שבסביבות 25 ספורטאי "רפאים" נכנסו למערכת לפני שהכספים הועברו לשישה חשבונות נפרדים. | צילום: איי אף פי מספר כולל של 239 ספורטאים זוכים למימון לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020. עם זאת, החשד הוא שבסביבות 25 ספורטאי "רפאים" נכנסו למערכת לפני שהכספים הועברו לשישה חשבונות נפרדים., צילום: איי אף פי

התוכנית, המנוהלת על ידי משרד הספורט, נועדה לתמוך פיננסית בספורטאים המתכוננים להתחרות באולימפיאדה ובמשחקים הפראלימפיים.

239 ספורטאים זוכים למימון במסגרת התוכנית לקראת אולימפיאדת טוקיו 2020. עם זאת, החשד הוא שבסביבות 25 ספורטאי "רפאים" נכנסו למערכת לפני שהכספים הועברו לשישה חשבונות נפרדים.

חקירה פנימית שיזם משרד הספורט מעריכה כי בסביבות 885 אלף ריאל (280 אלף דולר) הועברו באופן לא חוקי למטרות אחרות בשנת 2012 לבדה. יש לציין כי במונחים של היום סכום זה שווה יותר.

המשטרה פצחה בחקירה בשם "מבצע הוואנה", שכללה הוצאת צווי חיפוש למשרד הספורט.

על פי דיווח בעיתון הברזילאי, O Globo, המשטרה הפדראלית גילתה כי התרמית הופעלה על ידי עובד חיצוני לשעבר בשם ז'וזה הקטור זורילה. הוא עבד במשרד הספורט בין השנים 2005 ו-2012, והייתה לו ככל הנראה גישה למשכורות שיועדו לספורטאי הרפאים.

החשד הוא שששת החשבונות שייכים לו ולמקורביו. עורכי דינו מסרו לעיתון שעוד לא קיבלו גישה למסמכים.

על פי נתונים שפורסמו באתר של משרד הספורט, 72 מבין הספורטאים שזוכים כיום לתמיכת תכנית המלגות, זכו במדליות באולימפיאדת ריו 2016.

סכום כולל של 31.5 מיליון ריאל (9.8 מיליון דולר) מושקע בתכנית בכל שנה.

הספורטאים זכאים לרמות שונות של תמיכה בהתבסס על הסיכויים שלהם לזכות במדליות.

פרשה זו מתווספת לשורה של שערוריות שחיתות בברזיל הקשורות לספורט, ביניהן פרשות הקשורות לחלוקת חוזי הבנייה לאולימפיאדה, שהחקירה שלהן עדיין בעיצומה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות