אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ: "מעוניין במס חברות נמוך ככל האפשר" צילום: איי פי

יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ: "מעוניין במס חברות נמוך ככל האפשר"

לקראת הצגת רפורמת המס הראשונה בארה”ב זה שלושה עשורים, מבטיח יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ, גארי קוהן, כי "הנשיא יתמקד עכשיו רק בזה". היעדים המרכזיים: פיתוי משקיעים ויצירת משרות

28.08.2017, 11:10 | דמיטרי סווסטופולו, שון דונאן וג'יליאן טט, פייננשל טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להשיק השבוע את רפורמת המסים שעליה התחייב עוד במהלך קמפיין הבחירות. ההכרזה הרשמית על הרפורמה, הראשונה מסוגה זה שלושה עשורים, תהיה בעת נאום שיישא מחרתיים במיזורי.

קראו עוד בכלכליסט

בראיון עמו לקראת השקת הרפורמה, אמר גארי קוהן, ראש המועצה הכלכלית הלאומית בבית הלבן, כי הנאום יהיה הראשון בשורה של נאומים שמטרתם לשכנע את הציבור בחשיבות המהלך. כמו כן התייחס קוהן להפגנות הניאו־נאצים בשרלוטסוויל החודש ולתגובתו השנויה במחלוקת של הנשיא לאירועי האלימות הקשים.

עשוי לחזור למרוץ על ראשות הפד תחזיקו אותי: קוהן כבר ניסח מכתב התפטרות, אבל לא חתם עליו אם אכן יחזור למרוץ, קוהן, לשעבר סמנכ"ל הכספים של גולדמן סאקס, לא יהיה הראשון מבין בכירי הבנק שימלא תפקיד בפד שירות כלכליסטלכתבה המלאה

מה קורה עם רפורמת המס?

"אנחנו שקועים לחלוטין ברפורמת המס. החל מהשבוע יתמקד לוח הזמנים של הנשיא ברפורמת המס. הוא יצא למסע דילוגים ברחבי המדינה ויישא נאומים שיסבירו את המניעים לרפורמה ומדוע אנחנו זקוקים לה".

יש לנו שלד טוב

"בסופו של יום, החקיקה תתבצע בבית הנבחרים ובסנאט. "ששת הגדולים" (קבוצה של בכירים בבית הלבן ומנהיגי המפלגה הרפובליקנית) נפגשו לא מעט פעמים וניסחו מתווה ושלד, כך שיש לנו שלד טוב שאנחנו מסכימים עליו. כעת צריך קווין בריידי, יו"ר ועדת המיסוי והתקציב, לכנס את הוועדה כדי לרפד את השלד בבשר ושומן. הם יעשו זאת עוד השבוע כשהקונגרס יחזור מהפגרה. הוועדה תנסח את החקיקה, ואנחנו נצא לדרכים ונקיים פגישות בוושינגטון ובמקומות אחרים שבהן נסביר מדוע חשוב לבצע רפורמת מס בארה"ב".

יועץ הכלכלי הבכיר של טראמפ, גארי קוהן. "בצד העסקי, אנחנו מציעים לבטל רבים מהניכויים שחברות מנצלות כדי להפחית את ההכנסה החייבת במס. כיום, שיעור מס החברות ההתחלתי הוא גבוה, אבל חברות משתמשות בניכויים", צילום: איי פי יועץ הכלכלי הבכיר של טראמפ, גארי קוהן. "בצד העסקי, אנחנו מציעים לבטל רבים מהניכויים שחברות מנצלות כדי להפחית את ההכנסה החייבת במס. כיום, שיעור מס החברות ההתחלתי הוא גבוה, אבל חברות משתמשות בניכויים" | צילום: איי פי יועץ הכלכלי הבכיר של טראמפ, גארי קוהן. "בצד העסקי, אנחנו מציעים לבטל רבים מהניכויים שחברות מנצלות כדי להפחית את ההכנסה החייבת במס. כיום, שיעור מס החברות ההתחלתי הוא גבוה, אבל חברות משתמשות בניכויים", צילום: איי פי

האם ההתקפות של הנשיא בטוויטר נגד מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל ויו"ר בית הנבחרים פול ריאן היקשו עליכם?

"אנחנו עובדים בצמידות עם ריאן ומקונל, הם שניים מששת הגדולים. אנחנו נעבוד ביחד, ונרשמה כבר התקדמות משמעותית. בסוף יולי הכרזנו שאנחנו עומדים מאוחדים מאחורי המתווה ומתכוונים להמשיך ולקדם אותו בהליך החקיקתי. אין לי שום ספק שהם יעבדו איתנו כדי לעשות זאת, מכיוון שהם יודעים עד כמה רפורמת המס חשובה למדינה".

"ועדת המיסוי והתקציב תנסח בשבועיים שלושה הבאים את הצעת החוק, והיא עומדת במוקד המאמצים שלנו. הם יצרו את הצעת החוק, אנחנו מאמינים שנקבל תובנות רבות מהוועדה, ונשתדל לעשות זאת בתהליך מואץ".

מה בדיוק תכלול הצעת החוק?

"ברמה האישית, הגנו על שלושת ניכויי המס העיקריים: תרומות לצדקה, משכנתאות וחסכונות לפנסיה. אנחנו רוצים להעלות את מגבלת הניכוי האחיד (standard deduction caps) ולהיפטר מהרבה מאוד ניכויים אישיים, כמו מסי עיזבון".

"בצד העסקי, אנחנו מציעים לבטל רבים מהניכויים שחברות מנצלות כיום כדי להפחית את ההכנסה החייבת במס. כיום, שיעור מס החברות ההתחלתי הוא גבוה, אבל חברות משתמשות בניכויים. מה שאנחנו מנסים לעשות זה לגרום לכולן לשלם מס נמוך יותר. זה תרגיל גדול בהרחבת בסיס תשלום המס. ההכנסות אולי ירדו בטווח הבינוני, אך לאחר מכן יזנקו עבור הממשלה. לאחר שהכלכלה תצמח, נראה עלייה משמעותית בהכנסות ממסים".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: רויטרס

האם הרפורמה תכלול מסים לעידוד חברות להשיב לארה"ב הכנסות?

"כן, אנחנו מציעים מעבר למערכת טריטוריאלית. פירוש הדבר, שחברות אמריקאיות לא יידרשו לשלם מס נוסף כשהן מחזירות הביתה הכנסות שרשמו מחוץ למדינה. כיום, החברות נדרשות על פי רוב לשלם מסים נוספים להשבת ההכנסות, ולכן הן מעדיפות לשמור את הכסף במדינות אחרות במקום להשקיע אותו מחדש במדינה. המערכת הנוכחית קונסת חברות שהמטה שלהן בארה"ב".

האם התוכנית הזו כוללת מס של 10% על השבת הכנסות (כפי שדונלד טראמפ הציע בעבר)? האם החברות יצטרכו להשקיע את הכסף בנכסים ספציפיים?

"אנחנו כן מעוניינים להטיל מס חד־פעמי בשיעור נמוך על כל הרווחים מחוץ למדינה שיושבו לארה"ב, מה שיחזיר הרבה כסף לארה"ב. עוד לא דנו בשיעור הספציפי. זה קרוב לוודאי ייקבע על ידי הוועדה".

הנשיא ציין בעבר כי הוא רוצה שוועדת המיסוי והתקציב תוריד את מס החברות ל־15%. גם אתה מעוניין בכך?

"אני מעוניין ששיעור מס החברות יהיה נמוך ככל האפשר, כדי שחברות ירצו לייצר פה משרות".

ועדת המיסוי והתקציב יכולה לנסח הצעת חוק בתוך חודש?

"ועדת המיסוי והתקציב וועדת הפיננסים של הסנאט עובדות על רפורמת המס כבר שנים. הן ערכו שימועים בנושא בשנים האחרונות, הקימו צוותים עם נציגים משתי המפלגות לבחון את הפרטים. זה לא שרק עכשיו מתחילה העבודה. עם זאת, אינני יודע כמה זמן יידרש כדי לכתוב את הצעת החוק, אבל אני כן חושב שנוכל להעביר אותה בשתי ועדות המס ובשני בתי הקונגרס עוד השנה".

האם הדיון על העלאת תקרת המס עלול לעכב את רפורמת המס?

"בסופו של יום, הקונגרס חייב להעלות את תקרת החוב, זו פשוט המציאות. שר האוצר סטיבן מנושין ואנוכי מסכימים שאסור לנו להגיע למצב של חדלות פירעון – בשום אופן אי אפשר להגיע לכך. עלינו לשלם את החובות שלנו. נושא תקרת החוב יעלה לדיון בספטמבר, כלומר לפני החקיקה על רפורמת המס. הנקודה המרכזית היא זו: רפורמת המס נמצאת כעת בראש סדר העדיפויות של הבית הלבן. כולנו עובדים עכשיו על המסים, אנחנו כולנו עובדים הכי קשה שאפשר ומנסים לקדם את זה ככל שאפשר, וכידוע, אין דבר העומד בפני הרצון".

אתם מתכוונים להתגמש כדי לגייס גם דמוקרטים לרפורמה הזו?

"אם הדמוקרטים רוצים לעבוד איתנו על חוק מיסוי דו־צדדי, אנחנו נשמח מאוד שיצטרפו אלינו. הנושא החשוב שאנחנו צריכים לדבר עליו הוא מדוע אנחנו כה מחוייבים לנושא המיסוי. זה מה שהנשיא יוצא לשווק".

מה בנוגע למס על רווחי הון?

"אנחנו רוצים לשמור על שיעור מס מועדף לרווחי הון, לדעתנו חשוב לעודד השקעות".

שקלת להתפטר לאחר אירועי שארלוטסוויל?

"הופעלו עליי לחצים אדירים הן להתפטר והן להישאר בתפקידי. כפטריוט אמריקאי, אני מסרב לעזוב את התפקיד שלי כראש המועצה הלאומית הכלכלית, וזאת מכיוון שאני חש חובה למלא את המחויבות שלי לעבוד בשם העם האמריקאי. אך אני חש מחויב גם להביע את החששות שלי מהאירועים האחרונים".

"אי אפשר להשוות אזרחים שמגינים על השוויון והחירות עם גזענים לבנים, ניאו נאצים וחברי הקו קלוקס קלאן. אני מאמין שהממשל הזה יכול וחייב להשתפר בכל הקשור לגינוי גורף וחד משמעי של התנועות הללו, ועלינו לעשות כל שביכולתנו לצמצם את הפערים העמוקים שקיימים בקהילות שלנו. כיהודי אמריקאי, אני לא אאפשר לקריאות הניאו נאצים 'יהודים לא יחליפו אותנו' לגרום ליהודי (כלומר אני) לעזוב את העבודה שלו. אני חש אמפתיה עמוקה כלפי כל מי שהקבוצות הללו יוצאות נגדו. על כולנו להתאחד נגדם".

ההחלטה שלך להישאר קשורה לעזיבת האסטרטג הראשי לשעבר סטיב באנון?

"לא, ההחלטות שלי הן ההחלטות שלי. עלי לעשות את מה שטוב עבורי ועבור המשפחה שלי. ניהלתי אינספור שיחות פרטיות עם הנשיא על הנושא הזה, ולא התביישתי לומר את דעתי".

האם ראש הסגל החדש ג'ון קלי מקפיד יותר על משמעת?

"בהחלט. קלי עושה עבודה נהדרת בהחדרת משמעת אמיתית לבית הלבן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
קוהן או כוהן? מי תירגם את השם שלו לעברית?
אבל לא רק זו השאלה: מי אלה המרעיינים שלו? כתבה רדודה עם אדם רדוד שמדבר הרבה אבל לא אומר כלום. העבר ההוה והעתיד מתערבבים בכתבה הזו כאילו שהוא הימציא את העולם. אבל לאחר שקוראים את הכתבה הזו, מסתבר שעוד אין כלום וכנראה שגם לא יהיה כלום. דבר טיפוסי לדונלד שמבטיח אבל לא יודע מה מבטיח וגם לא מקיים. מעניין כמה זמן עוד יקח עד שילך הבייתה. מקווה שזה יהיה לפני שיהרוס את ארצות הברית לגמרי.
אני  |  28.08.17