אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתי שטרום מקים קרן גידור עם ניר גלעד צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, בשמת איבי

בלעדי לכלכליסט

איתי שטרום מקים קרן גידור עם ניר גלעד

שטרום, שממתין לדיון בערעור על הרשעתו בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות, ישמש כמשווק הקרן ואחותו תהיה רשומה כשותפה. היא תחזיק בקרן יחד עם שראל, שהתפטר מהאוצר, וגלעד שנהנה משכר בעלות של 145 מיליון שקל בתקופתו בחברה לישראל

29.08.2017, 06:55 | גולן חזני

הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר מיכאל שראל ויו"ר כיל ומנכ"ל החברה לישראל לשעבר ניר גלעד חוברים לאיתי שטרום בהקמת קרן גידור שתעסוק ברכישה ומכירה של אופציות על מדד המעוף - כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

שטרום, שהורשע לפני כשנה בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות ונידון לשנת מאסר, ישמש כמשווק בלבד ואילו אחותו אפרת שפרוט היא שרשומה כשותפה בקרן. שטרום ממתין בימים אלה לדיון בערעור שהגיש לבית המשפט העליון, שצפוי להתקיים באפריל 2018.

מימין: איתי שטרום, ניר גלעד ומיכאל שראל. גלעד הכיר בין שראל לשטרום , צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, בשמת איבי מימין: איתי שטרום, ניר גלעד ומיכאל שראל. גלעד הכיר בין שראל לשטרום | צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, בשמת איבי מימין: איתי שטרום, ניר גלעד ומיכאל שראל. גלעד הכיר בין שראל לשטרום , צילומים: עמית שעל, אוראל כהן, בשמת איבי

בימים אלה מקיימים מובילי הקרן מעין רוד שואו לגיוס משקיעים. רף הכניסה לקרן יעמוד על מיליון שקל, והיא מיועדת לאנשים שעונים על הגדרת "לקוחות כשירים" של משרד האוצר.

לפי הגדרת משרד האוצר, לקוח כשיר הוא אדם בעל נכסים נזילים בהיקף של 8 מיליון שקל; או בעל הכנסות של 1.5 מיליון שקל בשנה; או מי שביצע 52 פעולות לפחות בניירות ערך בכל אחד מארבעת הרבעונים האחרונים.

"הכוונה איננה לגייס כסף ממוסדיים אלא רק מלקוחות כשירים", אמר אתמול שטרום ל"כלכליסט". "אנחנו רק בשלבים ראשוניים, ואת הלקוחות אפשר לספור על שתי ידיים". עוד הוסיף שטרום כי "את המודל בנה מיכאל שראל, ובדקנו אותו בהשקעות מכספנו במשך תשעה חודשים, אשר הניבו תשואות של עשרות אחוזים. המודל הוכיח את עצמו בתקופת ניסוי ארוכה מאוד. מדובר במודל מרשים עם מאות משתנים שמתחברים לאקונומטריקה וסטטיסטיקה".

לדברי שטרום, הוא החליט שלא להיות שותף בקרן כדי להתכונן לערעור בעניינו. "החלטתי שאני לא רוצה להיות שותף בשום דבר בתקופה שבה כל כולי עסוק בלהוכיח את חפותי", אמר. "אנשים שמשקיעים בקרן מכירים את הסיטואציה. הם מבינים שניהול הכסף לא תלוי בי אלא במודל ובשראל. הם פוגשים את שראל שהוא מנכ"ל החברה, ולכן זה לא ישנה את יכולות הניהול של העסק". עוד ציין שטרום כי אין יעד להיקף הגיוס של הקרן.

החיבור בין המנהל לכלכלן מהבנק העולמי

גלעד, שהיה זה שהכיר בין שראל ושטרום, שימש כאמור כיו"ר כיל ומנכ"ל החברה לישראל עד שפרש במרץ 2016. בתקופה זאת הוא הכניס שכר בעלות מצטברת של 145 מיליון שקל כולל אופציות, והפך לסמל לתגמול שמן של מנהלים ללא קשר לתוצאות העסקיות. במהלך תקופתו בקבוצה, מניית החברה לישראל ירדה ב־35%.

שראל שימש ככלכלן הראשי של משרד האוצר בין יוני 2012 ליוני 2014. הוא הודיע על התפטרותו מהתפקיד במרץ 2014, זאת בעקבות הצעתו של שר האוצר דאז יאיר לפיד לאפס את המע"מ על דירות חדשות לזוגות צעירים. "על רקע החלטתך להנהיג הטבת מע"מ לאוכלוסייה מוטבת לרכישת דירות מגורים חדשות, אני מגיש לך בזאת את התפטרותי מתפקידי", כתב.

לפני שהגיע למשרד האוצר שימש שראל ככלכלן הראשי של קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, ככלכלן בחטיבת המחקר של בנק ישראל וכיועץ בבנק העולמי.

שטרום ייצג בעבר את קרנות הנאמנות של הבנק השוויצרי פיקטה בישראל, ושימש כנציג של קרנות נוספות באמצעות חברת ISP שבבעלותו ובבעלות רועי טל.

ביולי 2016 הרשיע השופט חאלד כבוב את שטרום, יחד עם נוחי דנקנר, בהרצת מניות. לפי הכרעת הדין, שטרום ביצע לבקשתו של דנקנר רכישות מסיביות של מניות אי.די.בי אחזקות, אותן מכר מחוץ לבורסה ושב לרכוש מניות חדשות.

לקביעתו של כבוב, השניים עשו זאת כדי להשפיע באופן בלתי חוקי על שער מניות אי.די.בי אחזקות ערב הנפקה שהתרחשה ב־2012. הם עשו זאת, לפי כבוב, כדי להגדיל את מחזור המסחר ולהציג מצג של התעניינות במניה במטרה להבטיח את הצלחת ההנפקה. באותה הנפקה גייסה אי.די.בי אחזקות 321 מיליון שקל.

לפי הכרעת הדין, לצורך ביצוע התוכנית הורה שטרום לעדי שלג לרכוש באמצעות חשבונות חברת ISP מניות של אי.די.בי אחזקות. שלג, באותה תקופה שותפו של שטרום ובהמשך עד המדינה בפרשה, פעל בהתאם להוראות של שטרום ורכש מניות עד לניצול מלוא מסגרת האשראי שהייתה קיימת בחשבונות ISP בבנק הבינלאומי.

שטרום מבקש מהעליון לזכותו מכל אשמה

בערעור שהגיש שטרום הוא מבקש מבית המשפט העליון לזכותו מכל אשמה. הוא טוען בערעור כי "אף שהוכח באופן חד־משמעי כי עדותו של שלג כוזבת ובית המשפט קבע כי יתייחס אליה כראיית חיזוק בלבד - השופט כבוב העניק לה משקל רב ומשמעותי".

בנימוקי הערעור הדגישו עורכות הדין איריס ניב-סבאג ונוית נגב, המייצגות את שטרום, כי "ללא עדותו של שלג לא היה די הוכחות לתרמית, והראיות האחרות הובאו מלכתחילה כראיות מסייעות".

עוד נטען כי "בתיק הוכח כי עד המדינה שיקר בלב־לבה של הגרסה שמסר, ואף נחשף שגנב משטרום בעסקאות שתואמו עם רעייתו. למרות שנחשף השקר המוחלט שהיה צריך להביא לפסלות עדותו, בית המשפט המחוזי טעה ולטובת ביסוס ההרשעה פירש את ראיות הסיוע לעדותו כראיות נסיבתיות מספיקות להרשעה, בכדי להצדיק טענת קונספירציה שלא נתמכה בדבר". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות