אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי וול סטריט ברצף מכירת מניות צילום: אי פי איי

FT

בכירי וול סטריט ברצף מכירת מניות

מנכ"לים וחברי דירקטוריון בששת הבנקים הגדולים מכרו 9.32 מיליון מניות של הבנקים מתחילת השנה. "הם חוששים שהראלי תחת טראמפ הסתיים"

29.08.2017, 07:52 | בן מקלנהאן, פייננשל טיימס

מאז תחילת השנה ממליצים אנליסטים בוול סטריט למשקיעים לרכוש מניות של הבנקים הגדולים. עם זאת, וול סטריט עצמה לא הקשיבה להמלצה. מנכ"לים וחברי דירקטוריון בששת הבנקים הגדולים בארה"ב נפטרו בעקביות ממניות הבנקים שהם עובדים בהם - כך על פי ניתוח שערך הפייננשל טיימס על סמך נתונים שפירסמה סוכנות בלומברג.

רצף חריג באורכו

גורמים בששת הבנקים הגדולים ביותר על פי שווי נכסים - ג'יי.פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה, וולס פארגו, סיטיגרופ, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי - מכרו בחישוב מצרפי 9.32 מיליון מניות בבורסה מאז תחילת השנה. גם ללא שקלול מניות וולס פארגו שמהם נפטר באפריל המיליארדר וורן באפט, מכירות על ידי גורמים פנימיים עלו על הרכישות בשיעור של כ־14 לאחד. זהו רצף חריג מאוד באורכו של מכירות נטו, בכל אחד ואחד מהבנקים.  

כך למשל, בשנה שעברה רכשו גורמים בג'יי.פי מורגן, סיטיגרופ ובנק אוף אמריקה יותר מניות מכפי שמכרו. אנליסטים אומרים כי ייתכן והסיבה לתופעה היא התפכחות מהתוכנית הכלכלית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שנצחונו בבחירות נזקף גם להבטחותיו להעלאת שיעורי הריבית, הורדת מסים והחלשת הרגולציה.

הרטוריקה הזו סייעה להקפיץ את מניות הבנקים בשבועות שלאחר נצחונו בנובמבר שעבר. בה בעת, משכרסמו ספקות לגבי הסיכויים כי יממש את הבטחותיו, החלו מניות הבנקים להיחלש. ביום שישי, מדד הבנקים KBW - המאגד שני תריסר מהבנקים הגדולים בארה"ב - היה גבוה ב־3% בלבד לעומת התקופה המקבילה אשתקד. "מניות הבנקים היוו ברומטר להצלחה או לכישלון של מדיניות טראמפ", אמר רוברט סמולי, אנליסט אשראי ב־UBS בניו יורק.

ג'יימי דיימון כדוגמה

 

ואכן, רכישה ומכירה של מניות בידי גורמים בבנק עצמו עשויים לשמש סמן רב משמעות. בשנה שעברה, ג'יימי דיימון, יו"ר ומנכ"ל ג'יי.פי מורגן, סיים למראית עין מגמת ירידה במחיר המניה כאשר רכש חצי מיליון מניות של הבנק באמצע פברואר. אבל הפגנות אמון כאלה לא אירעו השנה, מה שמרמז על חשש מצידם, כי הראלי תחת טראמפ הסתיים. כך, למשל, על פי נתוני בלומברג, בכירים בגולדמן ומורגן סטנלי לא ביצעו רכישות בבורסות השנה.

על פי אנליסטים, המכירות שביצעו באחרונה בכירים, בבנקים הקמעונאיים באופן מיוחד, היו כנראה צעד חכם, זאת בהינתן עלייה בהיקף הפיגורים בפירעון חובות כרטיסי אשראי וחולשה בשוק הלוואות הרכב. "סיכוני האשראי מתבררים כמקור מוצדק לדאגה, אחרי שנים ארוכות של תרדמת", ציין דיוויד הנדלר, מייסד חברת הייעוץ ויולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות