אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפורמה של בנט: עד שנת 2021 - 70% מתלמידי התיכון ייגשו לבחינות ב-4 ו-5 יחידות אנגלית צילום: אוהד צויגנברג

הרפורמה של בנט: עד שנת 2021 - 70% מתלמידי התיכון ייגשו לבחינות ב-4 ו-5 יחידות אנגלית

התוכנית ששמה Give me five צפויה להיכנס לבתי הספר כבר בשנת הלימודים הקרובה. מטרתה לפתח מיומנויות באנגלית לכל שכבות הלימוד עם דגש על קידום השפה המדוברת. משרד החינוך מתעתד לגייס 1,000 מורים חדשים לאנגלית מהארץ ומחו"ל וצפוי לחלק מלגות בהיקף של 21 אלף שקל לגיוס סטודנטים להוראת אנגלית

30.08.2017, 12:11 | ספי קרופסקי

יומיים לפני פתיחת שנת הלימודים, שר החינוך נפתלי בנט הציג הבוקר (ד') תוכנית חדשה לשיפור רמת לימודי האנגלית. השר בנט הציב יעד של 70% מקרב כלל תלמידי התיכון שייגשו לבחינות ב-4 ו-5 יחידות אנגלית עד שנת 2021. כיום, 62% מהבוגרים ניגשים לבחינות ב-4 ו-5 יחידות אנגלית (ראו תרשים).

קראו עוד בכלכליסט

התכנית ששמה Give me five צפויה להיכנס לבתי הספר כבר בשנת הלימודים הקרובה. מטרתה לפתח מיומנויות באנגלית לכל שכבות הלימוד עם דגש על קידום השפה המדוברת.

כיתות י' יעברו קורס של 30 שעות באנגלית מדוברת; כיתות ח' יעברו בחינות מיצ"ב מתוקשבות (בתחילה כפיילוט שיתרחב בהמשך); כיתות ז' יקבלו תוספת של 1,000 שעות לימוד ב-447 בתי ספר באנגלית; בכיתות ט' יופעלו 130 מועדוני דיבייט. עבור כיתות ד' ו-ו' ייפתחו ספריות כיתתיות ב-250 בתי ספר יסודיים ברחבי הארץ. עבור השכבות העליונות יתווספו כ-2,000 שעות לימוד לשם "הקפצת" תלמידים ממתכונת של 3 יחידות אנגלית ל-4 ול-5 יחידות.

שר החינוך נפתלי בנט , צילום: אוהד צויגנברג שר החינוך נפתלי בנט | צילום: אוהד צויגנברג שר החינוך נפתלי בנט , צילום: אוהד צויגנברג

בצד המעשי, משרד החינוך מתעתד לגייס 1,000 מורים חדשים לאנגלית מהארץ ומחו"ל וצפוי לחלק מלגות בהיקף של 21,000 שקל לגיוס סטודנטים להוראת אנגלית. במטרה לשפר את רמת ההוראה, רף הקבלה ללימודים במכללות יעלה והבוגרים יהיו רק אלה שסיימו 5 יחידות אנגלית בבגרות, בשונה מעד כה כשגם בוגרי 4 יחידות לימוד ניגשו להוראת אנגלית. המשרד גם ייפתח סדנאות מיוחדות למורים חדשים לאנגלית, שבהן תינתן להם מעטפת תמיכה פדגוגית.

שר החינוך נפתלי בנט שהציג את התכנית הבוקר במסיבת עיתונאים בתל אביב מסר כי "מיסודי ועד תיכון, תלמידי ישראל יחלו לפתח מיומנויות בשפה האנגלית ויקבלו כלים על מנת לדעת כיצד להתבטא. בעולם הגלובאלי של היום, לתכנית זו יש חשיבות מכרעת בקרב עתיד ילדינו. גדל פה דור שלמד לשנן present simple, אני רוצה שיגדל פה דור שילמד לדבר באנגלית. כשם שהצלחנו עם התכנית הלאומית לחמש יחידות לימוד במתמטיקה, אין לי ספק שנצליח גם בתכנית לקידום אנגלית מדוברת בבתי הספר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
יוזמה מבורכת
ברצוני להביע את עמדתי ולחלוק את התרשמותי מהרפורמה החדשה של שר החינוך בנט. לדעתי, יוזמה זו מגיעה מתוך הבנה אמיתית של הצורך בשיפור לימודי האנגלית בישראל. בתור מורה פרטית לאנגלית עם ניסיון של מספר שנים, אני רואה את הבהלה והלחץ של התלמידים לשנן ולזכור את חוקי הדקדוק, מבלי לפתח את היכולת או את הביטחון לנהל שיח בעל משמעות בשפה האנגלית. הרי מלבד הדקדוק, שפה כוללת בתוכה מספר רב של גורמים, כמו היסטוריה ותרבות, שעל התלמידים להיחשף אליהם. על כן ההחלטה לשלב ספריות באנגלית ומועדוני דיבייט היא החלטה נבונה, המאפשרת לתלמידים לחוות את השפה בצורה מגוונת ואיכותית שעשויה לעודד אותם ללמוד מתוך רצון וביטחון. כמו כן, ההחלטה לעודד את המורים וסטודנטים להוראת אנגלית היא בהחלט הכרחית, שכן מורה איכותי שמרגיש מוערך ומתוגמל, יהיה מסוגל להעביר את החומר בצורה טובה יותר.
שני  |  08.11.17
9.
תודה לשר החינוך
מרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה מבקש להודות לשר החינוך, נפתלי בנט, על האמון והתמיכה של המשרד בתכנית הדיבייט אותה אנו מנהלים במשותף בשפה האנגלית לחטיבות ביניים. בשנת הלימודים הקרובה, נרחיב באופן משמעותי את התכנית והיא תכלול מעל 200 בתי ספר מכל רחבי הארץ. במסגרת התכנית יהנו מאות מורים מהכשרת דיבייט מעמיקה וכן אלפי ילדים בכל רחבי הארץ יזכו ללמוד, להתחרות ולהתנסות במיומנויות הרטוריקה והדיבייט, לפתח את יכולות השיח הדבור שלהם באנגלית, להצליח לעמוד מול קהל ולשכנע בשפה שאינה שפת האם שלהם. אנו גאים להיות שותפים לתהליך ומאחלים הצלחה לכל בתי הספר בשנת הלימודים הקרובה.
מרכז כהן-אידוב לדיבייט ורטוריקה  |  01.09.17
8.
"הצילו הצילו - הדתה!"
לכל צרי העין שמצליחים לשטוף להם את המוח כמה שבנט עושה "הדתה" (רחמנא ניצלן שילדינו יזכרו בכלל שהם יהודים!) - תלמדו לפרגן קצת לשר חינוך שבאמת עושה משהו בתפקיד שלו! שר חינוך שבאמת חשוב לי שילדים פה ילמדו אנגלית ומתמטיקה. צאו מסרט "ההדתה" שמוכרים לכם בכל ערוץ תקשורת ופוסט פייסבוק בשקל תשעים.
צדיק  |  30.08.17
6.
נכון יעברו בחינה ב5 יחידות אך ברמה של 3 יחידות
נו בנט מה אתה חושב שאפשר לעבוד על כולם כל הזמן, את מי אתה מנסה לרמות? הבחינות בשנה האחרונה ברמה של 5 יחידות היו קלות ומתאימות לרמה של 3-4 יחידות ולכן לא פלא שיש מספר רב של תלמידים עם זכאות ל 5 יחידות הצעה שלי בבחינות ל5 יחידות תרד לרמה של כיתה א' ותקבל 99 אחוזי זכאות ותוכל למחוא כפיים לעצמך עד מחר . הבעיה היא שתלמידים אלו יגיעו מחר לאוניברסיטה ואז הבלוף הגדול שלך יתגלה (כנראה שזה לא משנה לך מכוון שאתה תהיה כבר במקום אחר)
יעקב  |  30.08.17
לכל התגובות