אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: יותר מ-30% מממשתתפי אליפות העולם באתלטיקה השתמשו בסמים ממריצים צילום: איי אף פי

מחקר: יותר מ-30% מממשתתפי אליפות העולם באתלטיקה השתמשו בסמים ממריצים

עפ"י המחקר, גם 45% מהמשתתפים במשחקים הפאן-ערביים ב-2011 השתמשו בסמים. פרסום המחקר נדחה במשך שנים בגלל החשש של ארגון האתלטיקה העולמי לתדמיתו של הספורט

30.08.2017, 16:28 | שירות כלכליסט

יותר מ-30% מהמשתתפים באליפות העולם באתלטיקה קלה ב-2011 הודו שהם השתמשו אז בחומרים אסורים. כך על פי מחקר חדש שפרסמה סוכנות הלוחמה בסמים בספורט - WADA.

קראו עוד בכלכליסט

אליפות העולם בלונדון, צילום: איי אף פי אליפות העולם בלונדון | צילום: איי אף פי אליפות העולם בלונדון, צילום: איי אף פי

המחקר, שבוצע בידי חוקרים באוניברסיטת טובינגן בגרמניה ובית הספר לרפואה של הארוורד, מצא ש-30% מהמתחרים באליפות העולם ב-2011 שנערכה בדאגו, דרום קוריאה ו-45% מהמשתתפים במשחקים הפאן-ערביים ב-2011, שנערכו בקטאר, הודו כי השתמשו בסמים אסורים על פי חוקי WADA.

החוקרים שאלו 2,167 אתלטים. 5,187 אתלטים התחרו באירועים שנבדקו. האתלטים נשאלו את השאלה, במגוון צורות, בעילום שם. מבחינת WADA, הנתון המדאיג הוא שרק 0.5% מבדיקות הסמים בדאגו היו חיוביות בעוד שבמשחקים הפן ערבים רק 3.6% מהבדיקות היו חיוביות. כלומר פער עצום בין ספורטאים שהודו שהם משתמשים לספורטאים שנתפסו. "המחקרים מראים שהבדיקות הביולוגיות - דם ושתן - מגלות רק חלק קטן מהמקרים של שימוש בסמים ממריצים" אמר האריסון פופ מהארוורד. "זה כנראה בגלל שאתלטים מצאו דרכים רבות לא להיתפס במהלך הבדיקות".

פרסום תוצאות המחקר המטלטל נדחה במשך שנים בגלל שיקולים של WADA וסכסוך עם ארגון האתלטיקה העולמי, IAAF שנלחם על תדמית הספורט. בסופו של דבר המחקר מתפרסם והתדמית הבעייתית של האתלטיקה - שהוחמרה בגלל מוערבות של סימום אתלטים ממשלתי על ידי ממשלת רוסיה - ממשיכה להיגרר בבוץ. בשנה החולפת, יותר מ-100 ספורטאים שהתחרו באולימפיאדת בייג'ינג 2008 ולונדון 2012 התגלו כנוטלי סמים ממריצים בבדיקות שנעשו מספר שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות