אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דנמרק תקצץ מסים כדי להילחם במחסור בעובדים מיומנים צילום: בלומברג

דנמרק תקצץ מסים כדי להילחם במחסור בעובדים מיומנים

ממשלת דנמרק תציג רפורמת מס מקיפה כדי לתמרץ את אזרחיה להיכנס לשוק העבודה. בין השאר יופחת בהדרגה מס הרכישה על מכוניות מ־180% ל־100%. ההצעה צפויה להוריד את ההכנסה ממס כשיעור מהתמ"ג ל־44% עד 2025

30.08.2017, 19:25 | בלומברג

ממשלת דנמרק תוביל רפורמת מס מקיפה במדינה, שתהיה תקפה לכל קבוצות ההכנסה, כדי לעודד אזרחים להשתלב בשוק העבודה.

קראו עוד בכלכליסט

הרפורמה תיכנס לתוקף בהדרגתיות עד סוף 2025 ותקצץ 23 מיליארד קרונות (3.7 מיליארד דולר) מהכנסות הממשלה ממסים. הממשלה "תפקח" על שיעור מס החברות כדי להבטיח על שמירת התחרותיות של דנמרק לעומת שותפות הסחר שלה.

"ההצעה הזו נועדה להתמודד עם כמה אתגרים ממשיים", אמר שר האוצר כריסטיאן ינסן במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול. "היציאה לעבודה תהפוך לאפשרות יותר אטרקטיבית ונבטיח חיסכון יעיל יותר עבור גיל הפרישה". אף שצמיחת הכלכלה הדנית עזרה להוריד את שיעור האבטלה במדינה ל־3.5% בלבד לעומת 4.4% ביוני 2015, אז החלה כהונת הממשלה הנוכחית. במדינה קיים מחסור בכוח אדם מיומן, והזדקנות האוכלוסייה אף היא מאיימת על עתודות האוצר של המדינה.

מפעל לגו בדנמרק. היציאה לעבודה תהפוך לכדאית, צילום: בלומברג מפעל לגו בדנמרק. היציאה לעבודה תהפוך לכדאית | צילום: בלומברג מפעל לגו בדנמרק. היציאה לעבודה תהפוך לכדאית, צילום: בלומברג

עידוד הגירה לדנמרק היה יכול להיות הפתרון למחסור בעובדים המיומנים, אך מפלגת העם השמרנית והיורוסקפטית, שהממשלה זקוקה לתמיכתה בפרלמנט, מתנגדת לכך.

באמצעות התמריצים לאנשים שעובדים, הממשלה מצפה לייצר הכנסות למדינה ממסים עקיפים כמו מע"מ. "יש מרחב תמרון להגדיל את ההוצאה הציבורית ולשנות את סדר העדיפויות לטובת רווחת העם הדני, כפי שהממשלה עושה", אמר ינסן. "זה לא משחק סכום אפס בין מסים לרווחה", ציין.

הממשלה צפויה לחתוך גם את מס הרכישה על מכוניות מ־180% כיום ל־150% בשלב הראשון, ואחר כך עד ל־100%. כדי למנוע אפשרות שהדנים ידחו רכישה של מכוניות חדשות בציפייה להורדת המסים, אמרה הממשלה כי תלחץ לאישור החלק הזה ברפורמה מהר ככל האפשר.

דנמרק תפרסם היום את התוכנית הפיסקלית המלאה שלה, אך ינסן כבר הודיע לפרלמנט כי קיצוץ המסים ידרוש מהממשלה להעלות את שיעור החוב שלה ביחס לתמ"ג ב־2018. בשנה שעברה עמד חוב ממשלת דנמרק על 37.8% ביחס לתמ"ג. עם זאת, אישור הפרלמנט לתוכנית אינו מובטח - מפלגת העם הדנית תתנגד להורדת מס לקבוצת ההכנסה העליונה, כך לדברי ראש המפלגה כריסטיאן טולסן דאל בריאיון לרשות השידור הדנית TV2.

ההכנסה ממסים כשיעור מהתמ"ג בדנמרק היא הגבוהה ביותר בעולם, ועמדה ב־2015 על 46.6%, כך על פי נתוני ה־OECD. ההכנסות ממסים משמשות את הממשלה כדי להבטיח לדנים גישה חינם לחינוך ולמערכת הבריאות, קצבאות ילדים וסעד.

ההצעה הנוכחית צפויה להוריד את ההכנסה ממס כשיעור מהתמ"ג ל־44% עד 2025, נכתב בתוכנית הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות