אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוריקן הארווי פגע קשות בייצור כימיקל שאחראי לשוק של 3.5 טריליון דולר צילום: etleboro.org

הוריקן הארווי פגע קשות בייצור כימיקל שאחראי לשוק של 3.5 טריליון דולר

הכימיקל אתילן, שמשמש רכיב מרכזי בתעשיית הפלסטיק, הרכב, הטקסטיל וההחתלה - הפך קשה במיוחד להשגה לאחר שכמעט כל המפעלים שמייצרים אותו בטקסס הושבתו

01.09.2017, 18:03 | בלומברג

הכימיקל אתילן, שנחשב לאחד מהפטרוכימיקלים החשובים בעולם, הפך עתה למוצר קשה להשגה, לאחר שהוריקן הארווי זרע הרס בחוף מפרץ מקסיקו, שם מיוצר חלק ניכר מהאתילן העולמי.

קראו עוד בכלכליסט

הנזק למפעלים המייצרים את הגז נטול הצבע והדליק הוא אחד מהגורמים לכך שהנזק העצום שנגרם בטקסס בשל הסופה צפוי לתת את אותותיו בענף הייצור האמריקאי, שרבים ממוצריו מסתמכים על האתילן, החל ממזרונים וכלה במיכלי חלב. "אתילן הוא פטרוכימיקל המשפיע על תעשייה שלמה", אמר לבלומברג צ'ירגקות'ארי, אנליסט בחברת "נקסנט" (Nexant).

בטקסס מיוצרים כמעט שלושה רבעים מהאספקה של אחד מהכימיקלים הבסיסיים ביותר. אתילן משמש כמרכיב יסודי להכנת מוצרי בסיס מפלסטיק ולמוצרים תעשייתיים, ומשמש בתעשיית הרכב של דטרויט ובמוצרי ההחתלה שנמכרים בוולמארט.

טקסס, צילום: David J. Phillip טקסס | צילום: David J. Phillip טקסס, צילום: David J. Phillip

סגירתם של כמעט כל מפעלי האתילן בטקסס, סגרה את הברז על אספקת 61% מאספקת האתילן בארה"ב, על פי אתר "פטרוכם ווייר" (PetroChemWire). האתילן, המופק מגזים הנפלטים מפירות בעת הבשלתם, הוא לבה של תעשייה גלובלית השווה 3.5 טריליון דולר. מפעלי האתילן העולמיים הפיקו 146 מיליון טונות של הגז בשנה שעברה, אומר קות'ארי.

מפעלי הייצור הופכים את האתילן לפוליאתילן - הפלסטיק השכיח ביותר בעולם, שממנו מייצרים מוצרים כגון שקיות אשפה ואריזות מזון. אתילן משמש גם לייצור גליקון המשמש כחומר המונע הצטברות קרח במנועים ועל כנפי מטוסים בחורף. ממנו מייצרים גם את הפוליאסטר המשמש לייצור מוצרי טקסטיל שונים ובקבוקי מים. כמו כן, האתילן נמצא במוצרי אינסטלציה, מוצרים רפואיים ומוצרי הנעלה. מייצרים ממנו חלקי רכב, והוא אפילו מופיע בצבעי קיר וגומי לעיסה.

האתילן ונגזרותיו אחראים לכ-40% ממכירות הכימיקלים בעולם, אומר חסן אחמד, אנליסט ב"אלמביק" (Alembic Global Advisors). מתוך כל 5 טון אתילן המיוצרים בעולם, טון אחד מיוצר בארה"ב. עוד לפני הוריקן הארווי, תעשיית האתילן בעולם התקשתה לספק את הביקוש, אומר אחמד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות