אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכה של סלינגר בוועדות ההשקעה של הפנסיה: תדרוש הליך מינוי פומבי ושקוף צילום: צביקה טישלר

נחשף בכלכליסט

מהפכה של סלינגר בוועדות ההשקעה של הפנסיה: תדרוש הליך מינוי פומבי ושקוף

המפקחת על הביטוח מפרסמת טיוטת תקנות שקובעת כי ועדות ההשקעה של כספי הפנסיה יכללו 5 נציגים, חיצוניים בלבד. עובד בית ההשקעות יוכל להיות חבר בוועדה רק אם הוא בעל ניסיון של 10 שנים לפחות בניהול השקעות

03.09.2017, 21:15 | רחלי בינדמן

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, מחוללת שינוי דרמטי בוועדות ההשקעה של גופי הפנסיה - כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט". המפקחת צפויה לפרסם היום טיוטת תקנות בעניין.

השינוי המרכזי יהיה שחברי ועדות ההשקעה יהיו כולם נציגים חיצוניים, בעוד כיום נדרש רק רוב של נציגים חיצוניים והיתר יכולים להיות גם עובדי בית ההשקעות או חברת הביטוח. בעקבות חשיפת "כלכליסט" על הכוונה להוציא מוועדות ההשקעה את עובדי בית ההשקעות, הושמעה ביקורת ציבורית רחבה על כך שדמויות מפתח כמו דב ילין, מנכ"ל משותף בילין לפידות ומנהל השקעות מהמוערכים בשוק ההון, לא יוכלו לשבת בוועדות ההשקעה של הגופים. לפיכך, החליטו בפיקוח לאפשר מינוי נציג אחד מתוך הגוף - ובלבד שיהיה לו ניסיון של 10 שנים לפחות בהשקעות.

שינוי משמעותי נוסף יהיה דרישה ששליש מחברי ועדות ההשקעה יהיו עם ניסיון של ניהול השקעות בפועל, בעוד כיום דרישה זו כלל לא קיימת. התקנות מחייבות כי מספר חברי ועדת ההשקעות יעמוד על חמישה - כולם כאמור חיצוניים, בכפוף לחריג שהוזכר קודם. החריג לכך יהיה ביחס לגופים המנהלים סכומי כסף קטנים יחסית (עד 5 מיליארד שקל) ואז יותרו 3 חברים בוועדה.

דורית סלינגר, צילום: צביקה טישלר דורית סלינגר | צילום: צביקה טישלר דורית סלינגר, צילום: צביקה טישלר

התקנות גם קובעות כי ועדות ההשקעה לא יכללו מעל 5 חברים בעוד כיום יש ועדות השקעה עם 6-7 חברים במטרה למנוע עודף דעות שיוביל לבלבול.

עוד קובעות התקנות כי חבר ועדת השקעות ימונה לתקופה של 6 שנים במקום לתקופה של 3 שנים שלאחריהן ניתן יהיה להאריך את תקופת כהונתו לעוד 3 שנים. עוד נקבע כי הליך מינוי החברים יהיה פומבי ושקוף וכי תוקם ועדה מיוחדת של הדירקטוריון שתגדיר את תהליך המינוי. זאת במטרה למנוע איפה ואיפה בין מועמדים ומינוי מקורבים בשיטת חבר מביא חבר.

חבר ועדת השקעות הוא תפקיד מתגמל במיוחד שמקנה שכר בגובה 300-400 אלף שקל בשנה. כמובן שהתקנות החדשות עלולות לכאורה לייקר עלויות לגופי הפנסיה שיצטרכו להגדיל את מספר הנציגים החיצוניים מ-3 בממוצע כיום ל-5, אך התקנות מקלות על הגופים - באמצעות מתן אפשרות לכנס ישיבת ועדת השקעות אחת לחודש במקרה שלוועדת השקעות יש ועדת משנה לענייני אשראי (ועדה שקיימת לרוב הגופים הגדולים).

מטרת התקנות היא להגביר את אי התלות של חברי ועדת ההשקעות ולמנוע מצב שבעלי שליטה בגופים פיננסים יתערבו בתהליכי ההשקעה של כספי החוסכים משיקולים זרים דוגמת רווחיות הגוף הפיננסי או עסקים אחרים שיש לבעל השליטה. תפקיד ועדת ההשקעה היא לפקח על מנהל ההשקעות ולהכתיב מדיניות גג לניהול ההשקעות וכן לאשר עסקאות גדולות דוגמת רכישת נדל"ן או השקעה גדולה וחריגה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות