אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנדלבליט חייב את נתניהו להאריך את כהונת מ"מ הנציב צילום: אוהד צויגנברג

בלעדי לכלכליסט

מנדלבליט חייב את נתניהו להאריך את כהונת מ"מ הנציב

רה"מ הודיע אתמול למ"מ נציב שירות המדינה אודי פראוור כי מינויו יוארך בשלושה חודשים, זאת לאחר שביום חמישי הודיע כי אין בכוונתו להאריך את כהונתו. הסיבה: היועמ"ש חייב אותו להאריך את תוקף מינוי ממלא המקום או לבחור נציב חדש

04.09.2017, 07:14 | אדריאן פילוט

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הוא זה שאילץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו להאריך את כהונתו של אודי פראוור כממלא מקום נציב שירות המדינה, כך נודע ל"כלכליסט". ביום חמישי האחרון נודע כי נתניהו אינו מתכוון להאריך את כהונת פראוור כמ"מ. תוקף המינוי היה אמור לפוג במוצאי שבת, אך אתמול בבוקר שיגר נתניהו מכתב לפראוור שבו הודיע לו על הארכת כהונתו בשלושה חודשים.

הסיבה לכך שנתניהו שינה את דעתו היא אולטימטום שהעמיד לו מנדלבליט — הארכת כהונת פראוור כמ"מ או בחירת נציב חדש. מקורבים ליועמ"ש אישרו את הפרטים ומסרו כי מנדלבליט "הבהיר שאי אפשר להשאיר את הנציבות ללא נציב ובלי מ"מ". ביום חמישי האחרון פנה "כלכליסט" ליועמ"ש בשאלה אם בכוונתו לאפשר מצב שבו נתניהו מותיר את הנציבות ללא נציב. מטעמו נמסר כי הוא אינו משיב ל"שאלות תיאורטיות". כלומר, באותה העת נתניהו טרם הכריע, אך מנדלבליט הבין לאן נושבת הרוח ופעל בהתאם.

מימין: היועמ"ש אביחי מדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו, צילום: עמית שאבי מימין: היועמ"ש אביחי מדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו | צילום: עמית שאבי מימין: היועמ"ש אביחי מדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו, צילום: עמית שאבי

גורמים בנציבות ובממשלה הגדירו את התנהלות נתניהו — שהמתין עד אתמול בבוקר כדי להודיע לפראוור אם עליו להתייצב בקומה השלישית של בניין המשרדים בירושלים, שם שוכנים משרדי הנציבות, או בקומת הקרקע, שם יושבים סמנכ"לים במשרד רה"מ, תפקידו הקודם של פראוור — כ"שערורייתית". כמו כן העריכו גורמים בנציבות כי מטרת המהלך של נתניהו היא להחליש את פראוור, שלפני שלושה שבועות סירב לדון באפשרות למנות סמנכ"לים במשרדי הממשלה ללא מכרז — כלומר, הוספת מינויים פוליטיים, בהתאם להמלצות ועדת שקד־לוין שקיבלו תמיכה גורפת מנתניהו.

אילו נתניהו היה מחליט לא להאריך את כהונת פראוור כמ"מ ולא למנות נציב חדש, הנציבות היתה נותרת ללא נציב — מצב שאין לו אח ורע בעולם.

אין זו הפעם הראשונה שבה מנדלבליט מתערב בהחלטת נתניהו בנוגע למינוי נציב: לפני חודשיים מנדלבליט עצר את נתניהו מלמנות את דרורית שטיינמץ, מנהלת אגף תקציבים ופרויקטים במשרד רה"מ, כמ"מ. לפי ההערכות, התנגדות היועמ"ש למינוי שטיינמץ נעוצה בהיעדר כישורים מתאימים של שטיינמץ וכן בשל חלקה באישור תקציב השיפוץ של מעון רה"מ ערב ביקור נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

בשל כך, נתניהו מינה את פראוור כמ"מ בפעם השנייה. פראוור כיהן בתפקיד זה בין נובמבר 2010 למאי 2011 לאחר שהנציב שמואל הולנדר פרש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות