אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשד: זנדברג קיבל שוחד של 100 אלף שקל בפרשת הצוללות צילום: זהר שחר

פרשת הצוללות

החשד: זנדברג קיבל שוחד של 100 אלף שקל בפרשת הצוללות

השר לשעבר חשוד שפעל בשליחותו של מיקי גנור, וכן בתיווך לשוחד לעובדי ציבור; מעצרו הוארך בשלושה ימים; היועמ"ש אישר לזמן את השר יובל שטיינץ לעדות בפרשה; יועצו הפוליטי של שטייניץ רמי טייב נעצר בחשד לתיווך לשוחד

04.09.2017, 19:11 | זוהר שחר לוי

אליעזר (מודי) זנדברג הוא השר לשעבר שנעצר היום (ב') במסגרת פרשת הצוללות. מעצרו הוארך בבית משפט השלום בראשון לציון בשלושה ימים.

מעצרו של השר לשעבר הוארך בהסכמת בא כוחו עו"ד יובל זמר. זנדברג חשוד בקבלת שוחד ותיווך לשוחד לעובדי ציבור שונים. במשטרה חושדים כי הוא פעל בשליחותו של עד המדינה מיקי גנור וכי קיבל במהלך השנים 100 אלף שקל.

זנדברג המכהן כיום כיו"ר קרן היסוד, כיהן בעבר כחבר כנסת מטעם צומת, וכן מטעם רשימת הליכוד -גשר-צומת כסגן יו"ר הכנסת. בשנת 1998 מונה לסגן שר החינוך, התרבות והספורט. לאחר מכן פרש מסיעתו, הקים את ישראל במרכז וחבר לשינוי בבחירות 1999. בשנת 2003 מונה לשר המדע והטכנולוגיה וביולי 2014 מונה לשר התשתיות הלאומיות. בהמשך פרש משינוי והקים סיעה נוספת "הבית הלאומי" שהתמזגה בהמשך עם הליכוד. זנדברג נחשב כמומחה ללהקת החיפושיות ומגיש מאז שנת 1996 את התוכנית "שומעים חיפושיות" ברדיו.

 

קראו עוד בכלכליסט

לפי בקשת המעצר של המשטרה, השר לשעבר חשוד כי "קיבל שוחד ותיווך לשוחד לעובדי ציבור שונים עבור איש עסקים (גנור, זש"ל), תוך שהוא מבצע מרמה והפרת אמונים מתוקף היותו עובד ציבור". בבקשת המעצר צוין עוד כי הוא חשוד בביצוע עבירת "רישום חשבונית כוזבת".

"אין מחלוקת מהותית ברמת העובדות בינינו ובין המשטרה", אמר עו"ד זמר. "אין מחלוקת על הקשר בין מר זנדברג לגנור ולקשרים העסקיים ביניהם. המחלוקת היא פרשנות. גנור מפרשן כנראה היום את הדברים בצורה מאוד שונה מכפי שהם קרו ולכן האינטרס הראשון שלנו הוא שהמשטרה תמשיך בעבודתה ותסיים את החקירה. אין לי צל של ספק שבעוד ימים מספר התיק ייגנז וייסגר מחוסר אשמה".

 

מודי זנדברג, צילום: זהר שחר מודי זנדברג | צילום: זהר שחר מודי זנדברג, צילום: זהר שחר

עו"ד זמר נשאל על ההיכרות בין זנדברג וגנור. לדבריו, זנדברג מכיר את גנור ונתן לו ייעוץ. "הם נפגשו, הוא הפגיש אותו עם אנשים והציג בפניו יוזמות כאלה ואחרות", אמר, "שום דבר לא פלילי והכל שקוף. גנור החליט להיות עד מדינה מסיבותיו הוא, והוא החליט לקחת איתן לקלחת הזאת את כל מי שהוא מכיר. אני מקווה שביום רביעי מרשי כבר יהיה בבית".

שטייניץ ימסור עדות

על פי הערכות, גם שר האנרגיה יובל שטייניץ יזומן לתת עדות בפרשה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר אישר את זימונו. טרם ידוע אם שטייניץ ימסור עדות או ייחקר תחת אזהרה. בסביבתו של השר שטייניץ מסרו כי הוא המום מהפרסומים עליהם שמע לראשונה רק מכלי התקשורת. יושרתו מעולם לא עמדה למבחן, והיא ידועה. עוד נאמר כי אם ייקרא למתן עדות, יעשה זאת כנדרש. 

כבר בגל המעצרים הקודם, בחודש יולי, עלה שמו של שטייניץ כמי שצפוי למסור עדות. בין השאר, שמו עלה כמי שהיה קשור במינויו גנור לנציג טיסנקרופ בישראל במקום ישעיהו ברקת. בימים האחרונים עלה שמו שוב לאחר שכמה ממקורביו נחקרו, כמו למשל אבריאל בר יוסף, יועצו הפוליטי רמי טייב ומנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר דוד שרן.

גם מעצרו של טייב הוארך היום בשלושה ימים. "אין לו קשר לצוללות", אמר בדיון סנגורו. טייב נעצר בחשד שבהיותו בתפקיד ציבורי "ביצע פעולות על מנת לקדם אינטרסים של איש עסקים (מיקי גנור, זש"ל) תוך שהוא מקבל לידיו כספים לפעולות אלו", כך לפי בקשת המעצר שהגישה המשטרה. לפי החשד טייב חשוד גם כי תיווך לשוחד בין גנור לשרן, כשזה החזיק בתפקיד ציבורי. במשטרה מייחסים לו עבירות של תיווך לשוחד, לקיחת שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון.

 

במהלך הדיון התברר כי טייב, שהינו חבר ילדות של דוד שרן, נעצר לאחר שהגיע לאזור תחנת המשטרה בה שהה שרן ביחד עם עורכת הדין המלווה את שרן במעצרו. אז זומן לחקירה על ידי חוקרי המשטרה. טייב גם עומת עם עורך דין שמעצרו הוארך היום, ושמו עדיין אסור בפרסום ולפי סנגורו ענה לשאלות, הסכים לעימות וסייע ככל שיכול היה. "אני לא מצליח להבין", אמר סנגורו במהלך הדיון, "איך יכול להיות שכולם עצורים ומוצאים אותו באקראי, חיפשו או לא, הוא היה שם, ליווה את עורכת הדין שהייתה עם דוד שרן שהוא חבר ילדות שלו. איזו סיבה יש לבקש עליו 4 ימים? האחרים במעצר. הוא ישב כבר פעם אחת. הוא עבר את הסבל הזה כבר ולשווא. אין לו קשר לצוללות ולמשהו שדומה לצוללות. לטענתו אין לו שום קשר לפרשה. מנסים להפעיל עליו לחץ, לשבור את נפשו כדי שאולי יגיד משהו שהם רוצים".

טייב נעצר בעבר בפרשה אחרת שהסתיימה בסוף בלא כלום, פרשת השחיתות בעיריית עפולה שהייתה ספיח לפרשת ישראל ביתנו. בינואר 2015 הוא נעצר ביחד עם ראש עיריית עפולה יצחק מירון וסגנו בוריס יודיס ויו"ר מטה מפלגת ישראל ביתנו דאוד גודובסקי. העבירות שיוחסו לטייב היו קשורות לתפקידו כיו"ר סניף הליכוד בעפולה ולא לתפקידו לצידו של השר שטייניץ.  

רמי טייב רמי טייב רמי טייב

לפי החשד שנחקר במשטרה, מפלגת ישראל ביתנו, דרך מעורב נוסף, העבירה סכום של כארבעה מיליון שקל לעיריית עפולה ובתמורה נטען כי ראש העיר גרם למינויו של סגן ראש העיר, בוריס יודיס שהוא איש ישראל ביתנו. תיק החקירה נסגר לבסוף ללא הגשת כתב אישום.

טקס קבלת צוללת אחי רהב (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן טקס קבלת צוללת אחי רהב (ארכיון) | צילום: אלעד גרשגורן טקס קבלת צוללת אחי רהב (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן

הצ'ק הבעייתי של גנור

בנוסף, נעצר היום מפקד של יחידה קרבית מובחרת ששמו נאסר לפרסום. הבוקר צפוי להתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בלוד בבקשתם של המפקד ושל עורך הדין להוצאת צו איסור פרסום. הקצין לשעבר היה מועמד לשמש כיו"ר התעשיה הצבאית אך לא נבחר לבסוף לתפקיד. הוא היה מעורב בתהליך קבלת ההחלטות לרכישת כלי השיט ונחשב למקורב לגנור. הקצין לשעבר הגיע לבית המשפט ללא עורך דין.

בדיון בעניינו של עורך הדין עלה שמו של טייב, שמקורב לעורך הדין ולשרן. שרן וטייב אף חזרו מחו"ל יחד באחרונה. עורך הדין חשוד ברישום כוזב של חשבונית עבור צ'ק שקיבל מהחברה של גנור.

לגרסתו של עורך הדין, הוא נתן שירותים משפטיים לטייב בנוגע לקבוצת רכישה שלו ואילו טייב נתן לו צ'ק מחברה "פלונית" כשכר טרחה. "עם זה יש בעיה?", שאל סנגורו של עורך הדין עו"ד יאיר מושיוב. "שאל"ף משלם על בי"ת?" עוד הוסיף בא כוחו של החשוד כי בדיעבד רק הסתבר לו שהצ'ק שקיבל מאותה חברה "שייך לאותו גנור מפורסם. מקץ מספר חודשים, באים אליו היום בבוקר, מבקשים חיפוש עם צו בית משפט", אמר. לגרסת עורך הדין, הוא "נרגע" כשהחוקרים ביקשו ממנו "להוציא את התיק של גנור", כי הוא לא מכיר אותו כלל.

אתמול הותר לפרסום כי דוד שרן הוא המקורב לרה"מ שנעצר בפרשת הצוללות. שרן שימש כראש לשכתו של נתניהו, היה מועמד למזכיר הממשלה אך מינויו בוטל. כיום הוא מזכיר קצא"א. שרן הובא בשעות הערב לבית המשפט - ומעצרו הוארך בחמישה ימים. הוא חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע.

בית המשפט האריך ב-4 ימים גם את מעצרו של נתן מור, יועץ אסטרטגי, החשוד כי תיווך לשוחד וכי חשבוניות שהוציא שימשו למעשה לכיסוי לכספי שוחד שהגיעו לשרן. המשטרה מייחסת לו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ותיווך לשוחד. לדברי נציגת המשטרה, מדובר בשלב ראשוני של החקירה וכי החשדות בכללותם והעבירות המיוחסות לו הוטחו בו. "הוא נחקר חקירה ראשונית והוא חשוד בשוחד", אמרה במהלך הדיון בביהמ"ש, "החקירה בראשיתה והדרך עוד ארוכה. המעורבים רבים ולכן ייקח זמן עד שהכל יוטח בפניו. הוא השיב לשאלות החוקרים אבל רוב התשובות הן שטויות במיץ עגבניות בחשוד".

 

במקביל, בית המשפט האריך ב-5 ימים את מעצרו של צחי ליבר, יועץ אסטרטגי שעבד עם גנור ובעבר שימש כדובר מכבי. בעניינו של ליבר, שהוא שותף של היועץ האסטרגי מור שמעצרו, טוענת המשטרה כי גם הוא חשוד שתיווך לשוחד וכי חשבוניות שהוציא לגנור במסגרת ייעוץ תקשורתי, שימשו למעשה לכיסוי כספי שוחד שהגיעו לשרן. גם הוא עוכב אמש בנתב"ג ובהמשך עוכב לחקירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
ערכים?....
מדינת זנד ברוך... כמה גועל משדרים הזבלים הללו. אבל, נא לא לדאוג, כל עוד הנר דולק אפשר לגנוב. למה לא? מי קבע? התעמקתי קצת וחשבתי : בעצם הרבה דברים לא ראויים, מכוערים נעשים, למה נטפלים כ"כ לגנבות? עושה רושם שהמסר החינוכי שעובר מדור לדור במערכות הציבוריות הוא: גנוב כפי יכולתך, רמה שקר תכמן קמבן כפי יכולתך, רק דבר אחד תזכור: הכל מותר , רק להיתפש אסור. עזרה לגנבים. אם יוגש נגדכם כתב אישום טטענו טענה מן הצדק: אם שופטים אז צריך לשפוט את כולם. כולל חוטפי הילדים בשנות החמישים. בגיבוי מלא של המימסד.
יצחק  |  05.09.17
17.
פרשת הצוללות יכולה לשמש חומר טוב עבור פרק לכותבי "נארקוס"
אנשי שררה ושלטון ומקורבים לשלטון בשיתוף ארגוני פשיעה, מקימים מנגנונים משלהם בתוך לב ליבם של מנגנוני הכלכלה, המשפט והאכיפה של המדינה. כך מוקמת לה מדינה בתוך מדינה. זהו המוטיב המרכזי בסדרה נארקוס. פרשת פאינה קישנבאום, הצוללות, הרכבות, מעורבות אירגוני הפשיעה במוסדות שלטון מקומי ומרכזי מפלגות ועוד פרשות כאלה שיחשפו בעתיד וכאלה שישארו סמויות מעיני הציבור והחוק, מצביעות כמה קצרה הדרך למטה.
D  |  05.09.17
לכל התגובות