אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

חמי פרס: אני מזהה בעידן ההייטק שינוי משמעותי - פחות אקזיטים לטובת צמיחה ובניית חברות גדולות

יו"ר מרכז פרס לשלום וחדשנות ושותף מייסד, קרן פיטנגו בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט": "ישראל הופכת למעצמה בעידן הטכנולוגיה. הרשת הפכה אותנו מאי קטן לספינה שמנווטת בעולם הגדול"

04.09.2017, 14:23 | ענת דניאלי
"עשר השנים הקרובות יהיו יוצאות דופן כי אני מזהה בעידן ההייטק שינוי משמעותי - פחות מחפשים אקזיט ומחפשים יותר צמיחה ובניית חברות גדולות", כך אמר היום (ב׳) חמי פרס, יו"ר מרכז פרס לשלום וחדשנות ושותף מייסד, קרן פיטנגו בוועידה הכלכלית הלאומית 2017 של ״כלכליסט״.

לדבריו של פרס, ״תעשיית ההייטק בישראל נשענת על עידן חדש וחסר תקדים שרואים את תוצאותיו כבר בימים אלה. כאשר 6,000 חברות הייטק בישראל מגייסות 6 מיליארד דולר בשנה. בנוסף, שלוש חברות ענק בינלאומיות מגיעות לישראל כי יש לנו יכולת לעזור להם לעבור לעידן החדש. כך ישראל הופכת למעצמה בעידן הטכנולוגיה. הרשת הפכה אותנו מאי קטן לספינה שמנווטת בעולם הגדול. זהו השינוי הגדול ביותר ותראו שמתוך 6 מיליארד דולר המושקעים בהייטק הישראלי, 4 מיליארד מושקע בצמיחה ובבניית חברות גדולות. יש צורך במורכבות והכנסת הבינה המלאכותית בצורה משולבת של תשתיות IT חדשות, יכולות תוכנה יוצאות דופן ואלגוריתמיקה מורכבת ובישראל יש הרבה מן הידע הזה״.

פרס ציין פעילות שנועדה לקדם את רעיון מדינת מדע וטכנולוגיה בעידן החדש שכוח המדינה נובע מיזמות וחדשנות. "החלטנו יחד עם אבי, שמעון פרס ז"ל, שהשנה מציינים שנה ללכתו, להכניס את נושא החדשנות לליבת העשייה שלנו. אנו אומרים שאנחנו ושכנינו צריכים להבין שעלינו לנוע לעידן החדש. אבי נהג לומר כי אנו משלמים מס פעמיים – אחד שלא עזבנו את העידן הישן והשני הוא שלא נכנסנו מספיק לעידן החדש. אנו רוצים שיבואו אלינו מכל המגזרים ויהיו שותפים איתנו במסע הזה שבו ארגז הכלים שאנו מציעים הוא אופטימיות ושיתוף פעולה, עם חדשנות וחזון. ברגע שנוכל ללכת קדימה הדור הצעיר יוכל ליצור עתיד טוב יותר לכולנו. המרכז יעסוק בעבודה מול בתי ספר מוסדות וצבא כדי להכניס את היצירתיות והחדשנות בתכניות שיתקיימו במרכז ובספטמבר השנה אנו עורכים את בניין ׳מסע׳ ביפו לפתיחתו. הבניין מיועד לכך שכל מי שמגיע לבקר בארצנו - יבין מהי ישראל המודרנית ומהי אומת הסטארט-אפ. משלחות יזמים משקיעים ותיירים מכל העולם יבואו לראות את ההתפתחות בישראל. אני מאמין שההייטק יקח אותנו לעידן חדש ולעתיד טוב יותר בינינו ובין שכנינו".

חמי פרס , צילום: נמרוד גליקמן חמי פרס | צילום: נמרוד גליקמן חמי פרס , צילום: נמרוד גליקמן

המעבר מהעולם הישן לעולם החדש

עוד הוסיף פרס והתייחס לכך שאנחנו נמצאים בעידן של מעבר מעולם ישן לעולם חדש. ״העולם הישן וכוחן של מדינות נגזר משטח האדמה שלהן מהמשאבים והמחצבים, יכולות צבאיות להשגת טריטוריות נוספות ולהיות מעצמות חזקות. התפשטות המעצמות בעולם הישן הייתה בקרקע, בים וביבשה - והייתה כרוכה בשפיכות דמים. היום אנו במעבר לעידן חדש, משטח וטריטוריה למדע ידע חדשנות יזמות ופיתוח ומדובר בעתיד טוב יותר. כל מה שהושג בעבר בכוח מוחלף היום במדע ובטכנולוגיה. אם רוצים אנרגיה או מים נקיים ניתן להשיג זאת בטכנולוגיה. עבודה זולה ניתן להשיג באלגוריתמיקה וטכנולוגיה״.

פרס ציין כיצד כיום אנו בעידן בו כל דבר שניתן להמיר מייצוג פיזי מולקולרי אנחנו מעבירים אותו לביטים ודיגיטלי. ״הכל היום הומר ונכנס לדיגיטל כמו העיתונים והספרים. חשבנו שהעולם משתנה מהר אך שלא התפתח מהר, וזה התפוצץ בבועת הדוט-קום בשנת 2000. היום בעולם החדש משקיעים ברשת של חפצים, ויתרה מזאת אנו מחברים את שתי הרשתות ואחד הנושאים המדוברים ביותר כיום הוא הרכב האוטונומי. שהשירות בתחבורה יהיה דומה לשירות שאנו מקבלים שנכנסים למבנה רב קומות או גורד שחקים. אין יותר בעלות על רכב לנהוג אותו או לתדלק אותו, ללא יהיה גם חשש מתאונות דרכים, והכי חשוב הרכב יהיה נגיש לכולם עם שיתוף לכולם. בדיוק כפי שעובדת התחבורה האנכית כך תעבוד התחבורה האופקית״.

לסיום הוסיף פרס כי ״הדברים שמצביעים שברמה הגלובלית אנו במקום הנכון הוא שמתוך עשר החברות הגדולות בארה״ב 7 מהן הן חברות מדע וטכנולוגיה והן דחקו החוצה את חברות התעשייה והבנקים. אני מקווה שבעתיד הקרוב גם בישראל 7 מתוך 10 החברות המובילות יהיו מדע וטכנולוגיה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות