אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביצים נגועות בסלמונלה מזן אלים נמכרו בחנויות; משרד הבריאות: "יש להשמידן" צילום: עמית שעל

ביצים נגועות בסלמונלה מזן אלים נמכרו בחנויות; משרד הבריאות: "יש להשמידן"

יותר מ-10 מיליון ביצים נגועות בסלמונלה מזן אנטריטידיס שווקו לחנויות. משרדי הבריאות והכלכלה קוראים לציבור להשמיד את הביצים מהתאריכים החשודים עם סימון המשווק "יש מעוף"

05.09.2017, 10:35 | נורית קדוש

משרדי הבריאות והחקלאות זיהו ביצי מאכל הנגועות בסלמונלה מזן אלים ששווקו לצרכנים תחת המשווק ״יש מעוף״.

קראו עוד בכלכליסט

הביצים הנגועות בסלמונלה מזן אנטריטידיס נמצאו בבדיקה סביבתית של לולי הטלה באתר אחד, ועם גילוי תוצאות בדיקות המעבדה עצרו המשרדים באופן מיידי את שיווק הביצים מתחנת המיון.

משרד הבריאות מזכיר את החשיבות שבבישול ביצים באופן מלא, צילום: עמית שעל משרד הבריאות מזכיר את החשיבות שבבישול ביצים באופן מלא | צילום: עמית שעל משרד הבריאות מזכיר את החשיבות שבבישול ביצים באופן מלא, צילום: עמית שעל

מדובר בלמעלה מ-10 מיליון ביצים שהגיעו לחנויות, וכעת משרדי הבריאות והחקלאות קוראים לציבור לא לצרוך אותן. מדובר בביצים הנושאות את סימון שם המשווק "יש מעוף" עם תאריך אחרון לשימוש עד וכולל לתאריך 20.10 שמצויות בחנויות, ברשתות השיווק ובבתי הצרכנים.

במשרד הבריאות הדגישו כי אסור לצרוך את הביצים: "יש להשמידן ולזרוק אותן לפח הזבל, ואין להחזירן לרשתות". המשרדים הודיעו כי ימשיכו לערוך ניטור ובדיקות להימצאות סלמונלה במשקי ההטלה במסגרת תוכנית ניטור שגרתית ובתגובה לעלייה במקרי התחלואה שמקורם בסלמונלה שנרשמה השנה.

סלמונלה הינו חיידק החי בעופות. הצפיפות והתנאים הירודים בלולים בישראל מגבירים את שכיחותו. במשרד הבריאות טוענים כי במסגרת התוכנית לניטור סלמונלה בלולי ההטלה נבדקו כבר 60% ממשקי המטילות במדינת ישראל ונמצא כי שכיחות הסלמונלה מזן האנטריטידיס בלולי ההטלה בישראל עומד על פחות מ- 3% אחוז.

על מנת לשמור על בריאות הציבור, מבקשים במשרד הבריאות להדגיש את החשיבות בבישול ביצים באופן מלא כגון ביצה קשה ובהימנעות מאכילת ביצת עין או ביצה רכה, וכן באיחסון ביצים במקרר. הוראות אלו חשובות במיוחד לאוכלוסיות עם מערכת חיסון מוחלשת כגון קשישים, ילדים וחולים.

תגובת חברת "יש מעוף": "תחנת המיון "יש מעוף" הודיעה ללקוחותיה, בתאום משרד הבריאות, כי הביצים המסומנות – "יש מעוף", לשימוש עד התאריך 20-10-17, נמצאו עם חשד לנוכחות סלמונלה. החשד נמצא בבדיקה שהתקיימה בסביבת המשק אך לא בביצים או בעופות. החברה נוקטת במשנה זהירות ופועלת על פי ההנחיות של משרדי הבריאות והחקלאות ובתיאום מלא עם השירותים הווטרינריים. בנוסף, יצאה הודעת 'ריקול' לכל הסוחרים והמשווקים עמם החברה עובדת.

חשוב להדגיש כי החברה חרטה על דגלה את עיקרון בריאות הציבור ותמשיך לעשות כן גם בעתיד. מדובר בחווה מודרנית ומתקדמת הפועלת על פי התקנים האירופאים המחמירים ביותר ונחשבת לראשונה מסוגה בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות