אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוב יוצא השמר: מחזמר חדש חושף צדדים חדשים של הפיזמונאית הלאומית צילום: יעל רוזן

שוב יוצא השמר: מחזמר חדש חושף צדדים חדשים של הפיזמונאית הלאומית

מחזמר חדש על נעמי שמר, שנכתב בעקבות תחקיר מעמיק, מציג צדדים פחות מוכרים של הפזמונאית הלאומית באמצעות ארבע שחקניות שמגלמות אותה בתחנות שונות בחייה. לדברי היוצרים, "שמר היא ראי לחברה הישראלית ולתהליכים שעברנו"

06.09.2017, 09:06 | מאיה נחום שחל

בחדר החזרות של תיאטרון הבימה יושבת ללי, בתה של נעמי שמר, נרגשת ומוחה דמעה כשהיא שומעת את השחקנים שרים את "אמצע התמוז" שכתבה אמה, אחד מ־25 שירים (מתוך כ־1,000 שכתבה) שיושרו במסגרת המחזמר החדש "סימני דרך" בבימוי משה קפטן. המחזמר, שיפתח בתחילת אוקטובר את חגיגות ה־100 של התיאטרון, מביא את סיפורה של המשוררת והפזמונאית, כלת פרס ישראל, בארבעה צמתים משמעותיים בחייה.

"גם אחרי 13 שנה החומרים של אמי כל כך חזקים, ולראות חבורה מוכשרת כזו מבצעת אותם זה מאוד מרגש", אומרת שמר ל"כלכליסט". "נתנו ליוצרים חופש אמנותי וזה לא היה קל, אבל אנחנו (ללי ואחיה המוזיקאי אריאל הורביץ - מנ"ש) נרגשים מאוד ממה שראינו, ומדובר פה בכישרונות יוצאי דופן".

המחזמר מצטרף לספר "על הדבש ועל העוקץ" של מוטי זעירא, שייצא בקרוב בהוצאת כתר, ועוסק בחייה של שמר. האתגר המורכב - להביא את האייקון התרבותי אל הבמה ולשלב בין הפרטים הביוגרפיים לבין העולם הבדיוני של התיאטרון - הופקד בידיהם של אורן יעקובי וגיורא יהלום, שכתבו יחד לפני כעשור את הסדרה המצליחה "רביעיית רן".

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

הכל התחיל כשיעקובי צפה לפני כשנתיים במופע "נעמי שמר והעיר הגדולה" (בהשתתפות רעייתו השחקנית טלי אורן), שיצרו יהלום ואחיו רועי רימשון, אשר מרצה על יצירתה של נעמי שמר וחייה; שניהם גם נולדו וגדלו בקבוצת כנרת. "הערב חשף את נעמי שמר הפחות מוכרת, התל־אביבית עם השירים המצחיקים והפרועים, וגילינו הרבה סיפורים מפתיעים, בעיקר על האדם שהיא ולא על הפזמונאית הלאומית, שזה כינוי אגב שהיא לא כל כך אהבה", מספר יהלום. "כבר שנים רצינו לעשות שוב משהו יחד, אז אמרנו: יאללה בוא נעשה את זה".

מימין: גיורא יהלום ואורן יעקובי (משמאל: נעמי שמר). גילינו דמות פחות מוכרת, צילום: עמית שעל, שלום בר טל מימין: גיורא יהלום ואורן יעקובי (משמאל: נעמי שמר). גילינו דמות פחות מוכרת | צילום: עמית שעל, שלום בר טל מימין: גיורא יהלום ואורן יעקובי (משמאל: נעמי שמר). גילינו דמות פחות מוכרת, צילום: עמית שעל, שלום בר טל

"הכרתי את נעמי בבית הספר כגברת מאחורי הפסנתר, והיא היתה אז בשנות ה־60 לחייה ופרסונה ידועה מאוד", מספר יעקובי. "באותו הערב פגשתי לראשונה נעמי שאני לא מכיר: פרועה, קלילה ושונה מאוד ממה שחשבתי עליה, והבנו שיש פה חתיכת סיפור ושאנחנו רוצים לעשות את זה יחד. הבימה וקפטן התלהבו מהרעיון ברגע הראשון".

בסיועו של רימשון בחשיפה לפרטים מהביוגרפיה של זעירא ושיחות ארוכות עם המשפחה ועם בני קבוצת כנרת ערכו השניים תחקיר מעמיק שארך שנתיים. העבודה מול ללי ואריאל היתה צמודה. "הם נתנו את ברכתם ובכלל לא עשו חיים קשים, רק ביקשו לדייק אותנו", מספר יעקובי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות