אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אגף הישיבות מתקצב פעילות דתית בבתי ספר חילוניים צילום: גדי קבלו

אגף הישיבות מתקצב פעילות דתית בבתי ספר חילוניים

לפי מרכז המחקר של הכנסת, תקציב הגרעינים התורניים, שפועלים גם בחינוך הממלכתי, צמח בשנה שעברה ב־7%, ל־20 מיליון שקל

06.09.2017, 08:24 | שחר אילן

האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך, המוכר יותר כאגף הישיבות, הקציב 19.3 מיליון שקלים לפעילות הגרעינים התורניים בשנת 2016 ‑ כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת (ממ"מ) שהוכן לבקשת ח"כ יעל גרמן (יש עתיד).

קראו עוד בכלכליסט

עובדה זו מפתיעה, שכן אגף הישיבות מתקצב על פי רוב מוסדות חינוך דתיים כמו ישיבות ואולפנות, ואילו במקרה זה הוא תומך בקהילות שאינן מוסדות לימוד, ואשר פועלות בין היתר בציבור החילוני. התקציב שהעניק האגף לגרעינים תורניים בשנת 2016 היה גדול ב–7% מהתקציב שהעניק להם בשנת 2015, שעמד על 18 מיליון שקלים.

על פי נתוני הממ"מ, המדינה מתקצבת באמצעות האגף למוסדות תורניים 57 גרעינים תורניים. דיווחי הגרעינים מלמדים כי בשנת 2016 קיימו הגרעינים 25% מפעילותם בבתי ספר, מתוכה 20% בבתי ספר ממלכתיים ‑ כלומר חילוניים. ההקצבה הגבוהה ביותר שהעניק האגף למוסדות תורניים לגרעין תורני עמדה על חצי מיליון שקלים, והנמוכה ביותר על 49 אלף שקלים.

20% מפעילות הגרעינים התורניים בבתי ספר היא במוסדות חילוניים, צילום: אורן אגמון 20% מפעילות הגרעינים התורניים בבתי ספר היא במוסדות חילוניים | צילום: אורן אגמון 20% מפעילות הגרעינים התורניים בבתי ספר היא במוסדות חילוניים, צילום: אורן אגמון

הגרעינים התורניים מורכבים ממשפחות של לומדי תורה ומפעילים בתחום החינוך, אשר משתקעים ביישובים לא דתיים ועוסקים בחינוך, בתרבות וברווחה מתוך השקפת עולם דתית. מלבד המימון שהם מקבלים מאגף הישיבות, הגרעינים מקבלים סכומים גדולים ממשרד החקלאות, וכן תמיכות מהאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך. בעבר ניתנו להם תמיכות גם ממשרד הבינוי והשיכון, שהולידו דו"ח חריף ביותר של מבקר המדינה יוסף שפירא.

מהמסמך של הממ"מ עולה שגם האגף לתרבות יהודית הקצה מיליוני שקלים לגופים הפעילים בציבור החילוני. ב-2015 העניק האגף 14.2 מיליון שקלים למרכזים להעמקת החינוך היהודי, ו-14.3 מיליון שקלים למדרשות ללימודי יהדות וארץ ישראל. המרכזים להעמקת החינוך היהודי פועלים להקניית ערכי יסוד וערכי יהדות לבני נוער עד גיל 18 בחינוך הממלכתי; המדרשות ללימודי יהדות וארץ ישראל מקיימות פעילויות בבתי הספר וימי עיון בתחום האמונה וקיום המצוות.

ח"כ גרמן אמרה בתגובה כי "למרות הכחשותיו הנמרצות של השר בנט, הבית היהודי מממן את ההדתה בבתי הספר, באמצעות העברת כספים לגרעינים התורניים שחבריהם מעבירים בבתי הספר תכניות חיצוניות על דת ומורשת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות